nyomsáv fűtése – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu Unja már a drága gázszámlákat? Pedig van alternatíva! Ismerje meg korszerű és gazdaságos elektromos fűtési megoldásainkat tervezői szemszögből is! Fri, 24 Jan 2020 10:02:37 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/wp-content/uploads/2016/12/cropped-elektromos-futes-futokabel-favicon-32x32.jpg nyomsáv fűtése – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu 32 32 Mi legyen? Elektromos nyomsávfűtés vagy teljes felület fűtése? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/#respond Thu, 29 Aug 2019 17:08:33 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1685 Nyomsávfűtés vagy teljes felület elektromos fűtése? Gyakran kapom meg ezt a kérdést, és nem indokolatlanul, mert egyes szakemberek – szerintem helytelenül – sokszor csak nyomsávfűtést terveznek egy-egy épülethez. Persze ezt nem mindig szakmai megfontolásból teszik, hanem a beruházó, vagy a tulajdonos nyomására.

A beruházót értem, kevesebb beépített kábel kevesebbe kerül, és mégis fűtött garázsbejárót/lépcsőt ígérhet az eladásra készült társasházhoz. A tulajdonost pedig sokszor a túlzottnak vélt működési költségtől való félelem tereli a nyomsávfűtés felé. 

Saját utcai járdánk fűtése télen

Nyomsávfűtés: Miért is nem ajánlom?

Például ha a rámpa ívelt, akkor a kocsi kerekei nem azonos nyomon haladnak. Figyelembe kell venni azt is, hogy a gépkocsik nyomtávja mérettől függően más és más. Mondjuk egy három ajtós kisautóé keskenyebb, mint egy terepjáróé. És egy társasházban biztos, hogy különböző méretű autókat fognak használni. Ráadásul, sok háztartásban van már 2 autó, ez jellemzően 5 m széles garázskaput jelent. Elsőre 4 nyomsávra gondol mindenki, de figyelembe kell venni a következőket is: mi van, ha sávot kell váltanom, mert már állnak a szokott helyemen? Valamint orral még be is tudnék menni a sávon, de a családból mindenki ki is tud tolatni? Illetve a szélesebb bejáró lehetőséget ad – pozíciótól függően jobbra vagy balra – egy „Y” fordulóra, hogy ne kelljen tolatva kimenni a forgalmas utcára. Szóval a nyomsávok igencsak keverednek.

Ha csak az elektromos nyomsávfűtés kerül szóba, akkor kizárólag a nyomsávról olvasztom le a havat. Közötte ott marad az első napsütésig, amikor el kezd olvadozni. Az olvadék csak a tiszta felületen – tehát a már nem fűtött nyomsávon – tud elfolyni, amire rá is fagy. És amikor este hazajövök, nem értem, miért csúsztam neki a támfalnak, amikor fűtött behajtóm van?

Mi van akkor, ha nincs más megoldás?

Ha mégis elkerülhetetlen, akkor legalább 80-80 cm széles elektromos nyomsávfűtés az ajánlott. Mert a sáv 2 oldala melletti fűtetlen rész elviszi a meleg egy részét, de a 80 cm-ből kb. 50-55 cm biztosan hómentes lesz. Persze, ha már kábelt fektettünk egy 2 x 80 cm-es sávra , akkor miért nem csinálunk egybe egy 180 cm-es fűtést? Ennek a + 20 cm-nek sem beruházási, sem működési szempontból nem jelentős a költségkülönbözete. Viszont cserébe teljes biztonsággal, hómentesen lehet közlekedni a legkülönbözőbb méretű autókkal is. Szerintem szakmailag ez a korrekt javaslat.

Kivitelezők figyelmébe!

Aki mégis ragaszkodik a maximum 50 cm széles nyomsávok fűtéséhez, annak nagyon pontosan be kell tartania az alábbiakat:

  • Alapvetően fontos, hogy a fűtőkábeleket keresztirányba fektessük, a hőtágulás miatt, ne a sáv hosszában!
  • Jelöljük ki a nyomsávok közepét. Ettől jobbra és balra mérjünk ki 20-20 cm-t. Ide kell hosszában lefektetni a távtartókat.
  • A keskeny sáv miatt m2-enként több távtartó szükséges, mint általában. A távtartókat rögzíteni kell.
  • Miután a távtartók egymástól 40 cm-re vannak, a fűtőkábeleknek 5-5 cm-re túl kell nyúlniuk, és így lesz a fűtött szélesség 50 cm.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/feed/ 0
Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése ajánlott? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/#respond Wed, 22 Jul 2015 07:29:54 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=487 Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése inkább ajánlott?

Ismered annak a sofőrnek a történetét, aki azelőtt ért a kocsijával a garázsba, mielőtt annak felnyílt volna az ajtaja? (A megoldást a végén árulom el…)

Látszólag egyértelmű a dolog: elég csak a nyomsávfűtés beüzemelése, hiszen ott megy az autó kereke, a többi nem számít. Világos, hogy kisebb területet olcsóbb üzemeltetni, a bekerülés is kevesebb. Ez szimpatikus a megrendelőnek, így a terveket is így kéri. Mit ajánljon jó szívvel a tervező?

Egyértelmű a válasz: a felület teljes fűtését!

Miért? 10 éve járok vásárokra, és számtalanszor hallgattam végig magabiztos érdeklődőket, akik megmagyarázzák, miért elegendő csak a nyomsávot fűteni. Pár kérdést szoktam feltenni, és a magabiztosság hamar elillan.

Mik ezek a kérdések?

  • Milyen széles nyomsávra gondol most?
  • elég lesz ez akkor is, ha autót vált?
  • Tolatva is végig tud jönni minden családtagja a nyomsávon?
  • Íves lehajtónál is tudja tartani minden kerékkel a nyomsávot?
  • Ha orral ált be a garázsba és kifelé menet a garázs előtt „Y” fordulót tesz, meg lehet határozni a ki-behajtás és a forduló nyomsávjait? (ezen kérdés után szoktam megkérni az érdeklődőt, rajzolja ugyan már le a sávokat, mert ha le tudja rajzolni, megígérem, oda teszem a kábeleke.t)

Hamar kiderülnek a következők:

  • Előre még egyenesen lemegyek a nyomsávokon, de tolatva már nem látom a kocsiból őket. (egyes családtagok egyenesen sem képesek végigmenni a sávokon)
  • Dupla garázsnál a lehajtó tetején még nem tudom melyik oldali hely lesz szabad
  • Íves lehajtónál az útépítő oldaldőléssel készíti az utat, ami azt eredményezi, hogy a sávok közötti maradék hó olvadozás után a már lefűtött részre ráfagy, amin a kocsi megcsúszhat.
  • a nem fűtött területen a hó elolvadhat, az olvadékvíz ráfolyik a már leolvasztott részre és – mivel a fűtés már végzett – visszafagy. Ebből származik sok baleset.
Sok esetben nem ajánlatos kizárólag a nyomsáv fűtése.

Még egy plusz ellenérv a nyomsávfűtés ellen:

A nyomsávok közötti területen a hó fűtés nélkül csak olvadozik , a víz lefolyik a kövek közé az ágyazó homokba, ahol kifagyhat. A jég duzzadása megemeli a térkövet, az út hullámossá válhat, ami balesetveszélyes.

Szerintem, aki a terveiért a felelősséget is vállalni szokta, az csak igen indokolt esetben tervez nyomsávfűtést.

A címbeli kérdésre a megoldás: Ő az, aki csak nyomsávot fűtött.

Ide vonatkozó oldalunkon tájékozódjon a témában és szóljon hozzá az ügyhöz!

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/feed/ 0