elektromos hőtárolós padlófűtés – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu Unja már a drága gázszámlákat? Pedig van alternatíva! Ismerje meg korszerű és gazdaságos elektromos fűtési megoldásainkat tervezői szemszögből is! Fri, 24 Jan 2020 09:40:54 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/wp-content/uploads/2016/12/cropped-elektromos-futes-futokabel-favicon-32x32.jpg elektromos hőtárolós padlófűtés – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu 32 32 Elektromos padlófűtés: Alternatíva földgáz helyett? IGEN! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/foldgaz-helyett-elektromos-padlofutes/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/foldgaz-helyett-elektromos-padlofutes/#respond Tue, 07 Feb 2017 16:39:43 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=960 Elektromos fűtés, mint a földgáz alternatívája? Igen, egyértelműen az!

Közkeletű gondolkodás, hogy az elektromos fűtés drága. Sok éve állítok ki a vásárokon elektromos fűtéseket. Mindig jönnek látogatók és mondják: – Elektromosan fűteni? Hiszen az drága! – Miért? – kérdezem. Tudja mennyibe kerül? – Azt nem, csak azt, hogy drága.

Ezután következik egy hosszabb beszélgetés, ami alatt elmagyarázom, hogy van értelmes alternatíva.

Mindezt az előző számban megjelent cikk „Földgáz- vagy fatüzelés” egyik mondata juttatta eszembe, idézet: „A pébére, gázolajra vagy elektromos fűtésre való átállást a földgázról, azt hiszem , senki sem mérlegeli”. (Ez a cikk egy kivonat és reagálás egy korábbi újságcikkre)

Most mégis arra kérem a szakmát – gyakorlati tapasztalatok alapján -, hogy csak mérlegeljünk egy kicsit. Az első elektromos hőtárolós padlófűtést – kizárólagos fűtésként – szüleim lakóházába építettük be 1983-ban. Azóta is kifogástalanul, gondozás mentesen üzemel. Saját kertesházam 16 éve, irodánk 10 éve üzemel hasonló elektromos fűtési megoldással.

Miért választottuk a elektromos fűtésmódot?

Mint sokan mások – aki építkezik -, kerestük azokat a megoldásokat, ami a beruházási, valamint a hosszútávú üzemelési költségeket ésszerű mértékben csökkentheti. A teljes kivitelezést magunk csináltuk, a szükséges anyagokat a gyártól kedvező áron tudtuk beszerezni.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Mi is az elektromos hőtárolós padlófűtés?

Képzeljünk el egy vizes padlófűtési rétegrendet némi módosítással. Mivel a hőtároló betonréteg a nap 24 órájában hasonló hőmérsékletű, célszerű legalább 10 cm hőszigetelést alkalmazni a talaj felé történő hőveszteség csökkentésére. A betonréteget – a megfelelő tárolókapacitás biztosítására – 10-12 cm vastagra készítjük.

A fűtőkábel a beton közepére, kígyóvonalba kerül lefektetésre. A betonra jellemzően járólap, a hálószobákba padlófűtéshez alkalmas laminált padló, esetleg padlószőnyeg kerülhet. A sűrűn lerakott fűtőkábel tökéletesen elosztja a meleget a padló felületén és a termosztátok segítségével a szabályozás helységenként megoldott. A vastag betonréteg a kedvezményes időszakban felmelegszik, majd napközben leadja a hőt. Az alulról, a nap 24 órájában egyenletesen érkező meleg – a radiátoros fűtéshez képest – magasabb komfortérzetet, egyenletesebb hőelosztást eredményez, 1-2 ºC fokkal alacsonyabb szobahőmérséklet mellett is.

Elektromos padlófűtéssel elfelejtheted a zoknit és a papucsot is!

Ez azt jelenti, hogy az energia felhasználás is csökkenni fog kb. 10 %-al. A fűtőkábellel megvalósuló elektromos fűtés bármilyen környezetben használható, legyen az iroda, lakás, műhely vagy sport célú épület. Az elektromos padlófűtés rendszer gyakorlatilag láthatatlan. Rejtett mivolta miatt szabad lehetőséget ad a szoba bebútorozására. A helység összképét sem rontják az oda nem illő radiátorok. Az elektromos fűtőkábelek mozgó alkatrészt nem tartalmaznak. Élettartamuk – a minimálisra méretezett fűtési terhelés, az alacsony kábelhőmérséklet miatt – gyakorlatilag megegyezik a falba épített rézvezetékével.

A hőtárolós elektromos fűtés bárhol alkalmazható, ahol rendelkezésre áll az úgynevezett vezérelt („éjszakai”) áram. Ha nincs vezérelt áram, akkor nem a hőtárolós változatát építjük ki az elektromos fűtésnek.

Az elektromos fűtőkábel kiválasztásával kapcsolatban már írtunk egy cikket, melyet az következő linken érhet el: az elektromos fűtőkábel kiválasztásáról általánosságban.

Hogyan határozzuk meg az elektromos padlófűtés beépítéséhez szükséges teljesítményt?

A hőtárolós elektromos fűtés a kedvezményes időszak (8-10 óra) alatt tárolja be azt a hőmennyiséget, ami 24 órán keresztül biztosítja a helység fűtését. A beépített teljesítmény 120-170 W/m2 között mozog, annak ellenére, hogy egy új, jól szigetelt épület átlagos hőigénye 40-70 W/m2, de a fürdőszobában ennél magasabb is lehet. A 120-170 W/m2 természetesen magasabb érték, mint amit vizes padlófűtésnél alkalmazunk, de ott ha kell, napi 24 órás betáplálás is lehetséges, míg az elektromos fűtésnél csak 8 órában kapok – vezérelt – áramot.

Sokan félnek a fűtött padló magas felületi hőmérsékletétől…

De nem csak ettóől, hanem az ebből esetlegesen származó egészségügyi ártalmaktól. A félelem jogos, mert a sok tervezés nélkül – „így szoktuk módon” – megvalósított vizes padlófűtés bizony okozhat problémát. A kivitelező igyekezett a lehető legkevesebb csővel megoldani, amelybe a használó kénytelen magas hőmérsékletű vizet táplálni. Erre csak ráfejel az a rossz szokás, amikor napközben hagyom kihűlni a lakást, megérkezésemkor pedig azonnal meleget akarok. Éppen ennek az újságnak a lapjain számoltak be arról a vizsgálatról, ami kimutatta: ez a fűtési ciklikusság nem vezet energiamegtakarításhoz.

A hőtárolós elektromos padlófűtés esetében a nagyobb beépített fűtési teljesítmény a 10-12 cm beton közepén, alacsony felületi hőmérsékletű – 35-40°C-os fűtőkábelek szakaszos működése útján valósul meg. A padló felületi hőmérséklete a nap folyamán közel azonos, hiszen a vezérelt megtáplálás nem egyhuzamban, hanem napi 4-5 szakaszban történik. Saját lakásomban 24-25 °C-os padlóhőmérséklet biztosítja a kellemes 21-22 °C-os szobahőmérsékletet.

A pontos villamos teljesítmény és a szükséges anyagok meghatározásában nagy segítséget ad az itt szabadon letölthető villamos tervezői program.*

Hogyan történik az elektromos padlófűtés vezérlése?

Igazán komfortos megoldás, amikor minden helységbe egy-egy padlóhőmérséklet-érzékelős termosztátot teszünk. Ezek gondoskodnak – a lakó beállítása alapján – a funkcionálisan eltérő hőigények kielégítéséről, hiszen attól, hogy megjön a vezérelt áram, nem kell feltétlenül fűteni, csak ha a termosztát is jelzi ezt. A termosztát segítségével az adott helység teljesen ki-, vagy egymagában be- is kapcsolható.

A termosztátok egy részének költsége is megtakarítható, ha az eleve különböző funkciójú helyiségekbe eltérő teljesítményt építünk be – az adott felületre több fűtőkábelt teszünk . Így egységnyi idő alatt a magasabb teljesítményű – pl. fürdő – jobban felmelegszik, mint a hálószoba.

Az elektromos fűtés biztonságát és a tartósságát azzal növeljük, hogy egy helyiségbe soha nem egyetlen fűtőkábelt építünk be, hanem legalább kettőt, nagyobb szobákba többet. A fűtőkábelek lefektetése mindig egymással párhuzamosan, a teljes felületen történik, a megfelelő kábeltávolságot – 7.5-10 cm – műanyag távtartó biztosítja. A fűtőkábelek párhuzamos fektetése azt eredményezi, hogy ha egy fűtőkábel kiesik, akkor sem marad fűtetlen felület. A betonban történő egyenletes hőeloszlást a fűtőkábelek környezetében elhelyezett vashálóval is növelhetjük.

Az elektromos hőtárolós padlófűtés alkalmazásának előnyei

  • kivitelezése egyszerű, a bekötés igényel csak szakértelmet
  • az anyagköltség hasonló a vizes fűtés – kazán nélkül – kialakításához
  • az üzemelése a vezérelt áram kedvező tarifája miatt alacsony
  • nem szükséges drága kémény kiépítése, engedélyezése
  • nincs szennyezőanyag kibocsátás
  • a vezérlése pofonegyszerű
  • házbővítésnél jól alkalmazható, ahol a meglévő vizes rendszer átalakítása nehézkes
  • sokakat zavar a lábuk alatt csordogáló víz, egészségügyi problémától tartanak
  • a fűtőkábelek árnyékoltak, amit összekötünk a földeléssel, így nem keletkezik elektroszmog
  • kiválóan alkalmas állandóan nem lakott házak, üdülők fűtésére: távolról – az internet segítségével – is bekapcsolhatom a fűtést
  • a fűtésre használt áramot utólag, éves szinten havonta egyenletesen elosztva fizetem
  • bárhol alkalmazható, mert gáz nincs minden telek közelében, de áram igen

Milyen bosszúságtól és költségtől menekülök meg az elektromos fűtési mód választásakor?

  • nincs szükség kazánra
  • 20-25 év múlva nem kell a fűtési rendszert, kéményt cserélni, felújítani
  • nem vízkövesedik el a keringtető szivattyú
  • nem kell figyelni a fűtési víz minőségre, a rendszer légtelenítésére
  • nem kell csináltatni, engedélyeztetni gázbekötési tervet
  • nem cserélnek pár évente gázórát
  • nincs gázrobbanás veszély, periodikus fizetős kazán felülvizsgálat
  • nincsenek fűtési, hatásfoki veszteségek, és ezek költségei stb.

A költségekről: ha megnézzük az uniós árakat, azt látjuk a villamos áramért már hasonló összeget fizetünk, a gázért még jóval kevesebbet. Vajon melyiknek az ára fog a nagyobbat nőni?

A hőtárolós elektromos padlófűtés rendszer tökéletes fűtési megoldás, a leggazdaságosabb energiafelhasználás mellett. Ezt a saját 36 éves tapasztalatom, valamint a vevőink visszajelzései alapján is mondhatom. Sokan állítják, hogy a padlófűtés rugalmatlan, ez a hőtárolós fűtésváltozatra különösen igaz. De ez a fokú rugalmatlanság itt már előny, mert a nagy tömegű betontömb a lábam alatt – és ezáltal az egész ház -, mindig egyenletes hőmérsékletű.

Sokan kérdezik: mi van ha nincs áram?

Akkor a gázfűtés sem működik! Különben is, a radiátor hűl ki hamarabb, vagy a lábam alatti 12 cm meleg beton? Ha egy napig nincs áram, én még nem fázom. Egy napnál hosszabb áramszünet pedig ma már nem jellemző.

Mi a jövő? Egyre hatékonyabb módon leszünk képesek a napfényből elektromos áramot előállítani. Az így keletkező „ingyen” áramot nem kell akkumulátorokban tárolni, felhasználhatom az elektromos fűtőkábelek megtáplálására.  Ma már a napelemek ára oda csökkent, hogy 7-8 év alatt megtérül a telepítésük.

Ezzel a bejegyzésemmel arra szerettem volna rávilágítani, hogy az elektromos padlófűtés alternatíva. Különösen új házak esetében csökkenti a beruházási igényt, használata egyszerű, gondozásmentes.

A távirányíthatósága miatt alkalmas kevésbé cselekvőképes emberek otthonának kontrollálására is. Ahol pedig a kialakítás nem lehetséges, ott az elektromos infrafűtés lehet alternatíva, de az már egy másik cikk.

Ifj. Czinege Károly

A korszerű elektromos fűtések specialistája

 

* A https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/szoftver-az-elektromos-futesek-tervezesehez/  oldalról szabadon letölthető programmal könnyedén tervezhető elektromos fűtéstípusok a következők: csőkisérőfűtés, külső területek-, rámpák-, csatornák fagymentesítő fűtése, hűtőházak altalajfűtése, ipari fűtések.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 11 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/foldgaz-helyett-elektromos-padlofutes/feed/ 0