Elektromos fűtőkábel – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu Unja már a drága gázszámlákat? Pedig van alternatíva! Ismerje meg korszerű és gazdaságos elektromos fűtési megoldásainkat tervezői szemszögből is! Fri, 24 Jan 2020 10:11:29 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/wp-content/uploads/2016/12/cropped-elektromos-futes-futokabel-favicon-32x32.jpg Elektromos fűtőkábel – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu 32 32 Elektromos csőkísérőfűtés: Szakmai tippek, tanácsok! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:51:54 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1687 Az elektromos csőkísérőfűtés alkalmas vízvezetékek fagymentesítésére, vagy egyéb csővezetékben szállított médium temperálására, felfűtésére is. A legnagyobb kérdés, hogy mennyi legyen a teljesítmény? Ennek meghatározásához a következő adatokra lesz szükséged:

  • a cső átmérője,
  • az alkalmazandó csőhéjszigetelés vastagsága,
  • a médium kívánt hőmérséklete – fagymentesítéskor +5˚C-ra, hőntartáskor az elérendő hőfokra kell számolni – és a lehetséges legalacsonyabb külső hőmérséklet, ami körülveheti a csövet.

Ha a „cső mozog” – például vasúti kocsi vízrendszerének fagymentesítésénél -, akkor nem csak a hazai lehetséges mínusz hőmérsékletre kell tervezni. Az adatok birtokában egy egyszerű programmal ki lehet számolni a szükséges teljesítményt. De sokszor nem tudsz elegendő teljesítményt biztosítani, ekkor a szigetelés vastagságát kell emelned, ezzel csökkentve a szükséges teljesítményt, és a szükséges kábelek számát. A teljesítmény meghatározásához – az elérhetőségeink valamelyikén – kérhetsz tőlünk segítséget, vagy töltsd le ezt a programot.

A programba beépítettünk egy +20%-os biztonsági tartalékot, tehát a teljesítményt ezzel a tartalékkal határozzuk meg. Ez a teljesítmény nem jelent feltétlenül többletfogyasztást is, hiszen a szabályzó a kívánt hőmérsékletnél mindenképpen lekapcsol. Ez a 20% lehetővé teszi azt is, hogy elhagyjunk további teljesítményt befolyásoló külső hatást: pl. oszlopokon futó csöveknél a szél hűtését.

Azonban nem csak elfagyás ellen fűtünk!

Egy Váci úti irodaház 8. emeletén volt egy konyha, melynek zsíros szennyvizét egy függőleges cső vitte le a pincében elhelyezett zsírleválasztóhoz. A cső egy fűtetlen légaknában futott, így teljes hosszában – 30-35˚C-ra – kellett fűteni a zsír kifagyása ellen. De vannak kizárólag magasabb hőmérsékleten mozgatható médiumok is – például a pakura. Ezeknek a csöveit jellemzően speciális, állandó teljesítményű kábelekkel szokás fűteni, melynek a teljesítménye elegendő és állandó, a bevonata pedig bírja a magasabb hőmérsékletet. Figyelem: a pakura mozgatásához elegendő a 60-80˚C fok, de a csövet időnként átmossák gőzzel. Tehát a csővel érintkező fűtőkábel szigetelésének a gőz hőfokát kell kibírni. A kábeleknél jellemzően ezért is két hőmérsékletet adnak meg, egy működési maximumot és egy lehetséges – működés nélküli állapotban – elviselhető hőmérsékletet.

A csőkísérőfűtés bekötéséhez használt kábeleknek, szerelvényeknek természetesen meg vannak az RB-s változatai is, csak az RB-s környezet meglétét a kiírásban jelezned kell.

Jellemzően az elektromos csőkísérőfűtés során használt eszközökkel (kábelek és vezérlés) oldjuk meg pl. a légkezelő berendezések, klímák kondenzvíz tálcáinak jégtelenítő fűtését is.

Kivitelezők, tervezők figyelmébe!

Sokszor felmerül a kérdés, hogy hány db vezérlés kell, ha több cső is van, valamint hová tegyem az érzékelőt? 

Vegyünk egy fűtetlen mélygarázst, amiben nincs szellőztető berendezés, hanem oldalfali nagyobb nyílásokon cserélődik a levegő. A plafon alatt tartókon futnak különböző átmérőjű és anyagú csövek.

A csőkísérőfűtés kábeleinek elhelyezéséről

A kábelt nem kell rátekerni a csőre. Egyébként is nehezen meghatározható a megfelelő menetemelkedés, aminek betartásával éppen a cső végén fogyna el a kábel. Alapesetben célszerű olyan típusú és teljesítményű kábelt betervezned, amiből a cső mellé egyetlen szál biztosítja a szükséges teljesítményt. Ekkor a kábelt a cső hosszában, alul kell elhelyezned. Amennyiben csak 2 kábellel tudod biztosítani a szükséges teljesítményt, akkor a kábeleket alul/oldalt – 4-8 óránál – kell elhelyezni. A harmadik kábelt pedig 12 órához kell tenni. Az érzékelőt mindig a kábellel ellentétes oldalon helyezd el a csőhéjszigetelés alatt. Kábel elhelyezési rajzokat itt találsz.

A kábeleket teljes hosszában végig kell ragasztani alukasírozott ragasztószalaggal. Ehhez a cső legyen tiszta és zsírmentes. Azután 0,5m-ként kötegelővel rögzíteni kell a csőhöz. A kasírozás biztosítja, hogy a kábel csővel ellentétes oldalán keletkező hő is a csőre reflektálódjon. A csőhéjszigetelésre kívülről 3-4 m-ként „Vigyázz fűtőkábel!” figyelmeztető címkét kell elhelyezni. Az a legjobb, ha ezeket a kiegészítőket is beteszed a terv kiírásába. 

Milyen hosszú kábel kell pl. egy 30m-es csőhöz?

Az első gondolatod az lehet, hogy 30 méter. DE! Ha a csövön karimák, szerelvények, szivattyú stb. vannak, akkor ezek mind-mind megnövelik a szükséges kábel hosszát. Hiszen ezekre – bonthatóan – rá kell tekerni a kábelt. Ennek kalkulálására kérj elérhetőségeinken segítséget. 

Külön eset, amikor a csővezeték a levegőben fut, fém támasztókon. Jellemzően a támasztó és a cső között nincs hőszigetelés, így a támasz jelentős hűtőhatást fejt ki a csőre. Ezekben az esetekben azt javaslom, hogy a kábelt ezen a szakaszokon hajtű formában, megduplázva kalkuláld. Ez is jelentősen növeli a szükséges kábel hosszát. 

Hol legyen az érzékelő a teremgarázsban?

Mivel a különböző átmérőjű/teljesítményigényű csöveken meg van a szükséges teljesítmény, akár egyetlen helyről is vezérelheted a csőkísérőfűtés rendszert. Ki kell választani a garázs vélhetően leghidegebb pontját, majd oda tenni a cső mellé az érzékelőt. Ha ott nem fagy el, akkor máshol sem. Ez a megoldás persze azt is feltételezi, hogy az összes betápvezeték egyetlen szekrényben van összehozva, ahol a vezérlő és a mágneskapcsoló is van. Ennek kiépítése sokszor többe kerülhet, mint, ha területekre/csoportokra osztod, és ezek számának megfelelő vezérlést alkalmazol. Vezérlésnek az EBERLE ITR családját javaslom

Sokszor felteszik nekem a kérdést, hogy kell-e önszabályzó kábelhez vezérlés? IGEN! IGEN! Az önszabályzós kábel jelleggörbéje megmutatja, hogy – teljesítménytől függően – +30-40˚C körül lesz csak nulla a teljesítmény . Tehát ide is kell termosztát, mert különben olyankor is fűtenénk, amikor arra már semmi szükség. 

Hogyan határozd meg az önszabályzós kábelek változó teljesítménye mellett, azok betápigényét?

Önszabályzós kábelnél a teljesítményt a kábel típusa határozza meg. A kábelen feltüntetett teljesítmény +10˚C hőmérsékletnél értendő. Amennyiben előfordulhat 0˚C, vagy az alatti bekapcsolási hőmérséklet is, a kismegszakítók méretezésénél figyelembe kell venned a névlegesnél nagyobb indulási teljesítményt. 

A csővezeték fűtésére két különböző megoldást kínálunk:

Önszabályozó és SJXFJ típusú állandó ellenállású fűtőkábelt. Az állandó ellenállású kábelt jellemzően hosszabb csőkísérőfűtés  kialakítása esetén alkalmazzuk. Az önszabályzósat rövidebb szakaszokon, elágazásoknál, vagy szerelvényeknél, ahol bonthatóan/átlapolással kell a kábelt elhelyezni. Az állandó ellenállású kábeleket nem szabad átlapolni, mert helyi túlmelegedés alakul ki, ami rövidíti az élettartamát.

Bonyolultabb csőhálózatnál, amelyeken még szerelvények is vannak, tervezésnél nehezen kalkulálható a szükséges kábelhossz. Ezért a csőkísérőfűtés önszabályzós kábellel kerül kialakításra a helyszínen. Ilyenkor kötő/elágazó dobozokat, és véglezáró készleteket jelölünk meg a kiírásban. Amennyiben a csőhéjszigetelésre még külső fémlemez borítás is kerül, akkor a kábeleket tömszelencén keresztül kell a lemezborításon átvezetni. 

A tervezésnél az állandó ellenállású fűtőkábel hosszakat úgy kell meghatározni, hogy az egy-egy méterükre eső villamos teljesítmény ne haladja meg a 18 W/m értéket. Több fűtőszál beépítése esetén célszerű megszámozni a végeket, hogy az elosztószekrénybe befutó szálak között később el lehessen igazodni. 

Az állandó ellenállású fűtőkábel teljes hosszában biztosítani kell a hőelvonást, tehát a kábel nem „jöhet ki” a csőhéjszigetelés alól. Ezt úgy éred el, ha a végéhez sajtolt kötéssel – a terhelésnek megfelelő keresztmetszetű, 1000 V névleges szigetelésű -, hidegvezetéket csatlakoztatsz. Szabadban a hidegvezetéknek célszerű UV stabilnak lennie. A kötést vízmentesen szigetelni kell legalább két réteg zsugortömlővel úgy, hogy a kötés szigetelése egyenértékű legyen a vezetékével. A beépítés során még a kötésnél is biztosítani kell a jó hőelvonást. A fűtőkábel vagy a kötés csak akkor tud tönkremenni, ha nem megfelelő a hőelvonás.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/feed/ 0
Csúszásmentesítés kültéren, elektromos fűtéssel! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:22:55 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1684 A tél közeledtével előtérbe kerül a kültéri csúszásmentesítés témája.

Ilyenkor a tervező elgondolkodik, hogy elektromos energiát, vagy földgázt ajánljon-e a kültéri csúszásmentesítés megvalósításához. Ezt döntést szeretném elősegíteni az alábbi gondolatokkal.

Ami közös a két technológiában

  • Az olvasztáshoz szükséges teljesítményigény egyenlő. A beépítendő fűtési teljesítmény 250-330W/m², a burkolat vastagságától függően.
  • Mindkét fűtést szabályozórendszer kapcsolja ki és be. A rendszer érzékeli a felület hőmérsékletét és a nedvességet, és csak mindkét feltétel egyidejű megléte esetén lép működésbe.
  • A csövet, vagy a kábelt betonba, vagy a térkő ágyazó homokjába teszik, ami közel hasonló költség.

Ami különbség a két megoldásban

  • A fűtőkábelek terhelése alacsony és egyenletes, így az élettartamuk szinte korlátlan. Nincs mozgó, kopó alkatrész, minimális a meghibásodás veszélye, a teljesítmény-leadás és az olvasztás pedig, a kábel teljes hosszában – akár 200 m – egyenletes, és állandó.
  • A folyadék alkalmazásának nagy hátránya, hogy a fűtőközeg hőmérséklete a terület alatt haladva drasztikusan csökken, intenzív olvadás, csak az első pár méteren valósul meg. Tehát csak sok és rövid csőhosszakkal dolgozhatunk – valamint ledermedés ellen időnként akkor is kell forgatni a folyadékot, amikor nincs is olvasztás, és ez energiába kerül.
  • Mind a fagyálló folyadék egyszeri buborékmentes feltöltése, mind annak időszakos szakszerű cseréje, nehézkesen megvalósítható, és további költséget jelent.
  • Hosszabb távon számítani kell a keringtető szivattyú, egyéb elemek, de akár a kazán cseréjére is. Az üzemelési költség tehát itt nagyobb lesz.
  • A korrekt szakértői magatartás, a külön kazán, annak külön kémény tervezése, ezek beszerzése, karbantartása egyértelműen drágábbá teszi a folyadékos megoldást.
  • Első ránézésre 1 kW hőenergia előállítása olcsóbbnak tűnik gázból, de figyelembe kell venni a különböző hőveszteségeket, a kazánhatásfokot. Elektromos fűtésnél viszont nincs veszteség, sőt éjszakai megtáplálás esetén a költség is hasonló.
  • Az elektromos fűtésnél kimarad a gáztervezés költsége, és az engedélyezési eljárás gondja is.
  • A szükséges áramot – vagy legalább egy részét – napelemmel is megtermelhetem, míg gázkútja otthon csak keveseknek van.

A válaszom tehát:

Az elektromos tervezés és kivitelezés egyszerűbb, és hosszú távú biztos megoldást eredményez. Szeretném segíteni a tervezőket/kivitelezőket, hogy jobban eligazodjanak az elektromos fűtések tervezésében.

22 éves tapasztalatunk alapján elkészítettünk egy tervezői programot. A program az alábbi területeken készíti el a teljesítményigény számítást : csővezetékek kísérőfűtése, esőcsatornák, vápák fagymentesítő fűtése, elektromos padlófűtés, külterületek fűtése – valamint javaslatot tesz az alkalmazandó technológia elemeire is. Amennyiben érdekel ez az egyedülálló tervezési segédlet, keresd fel ezt a honlap oldalt

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/feed/ 0
Elektromos altalajfűtés: Miért elengedhetetlen hűtőházak esetén? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-altalajfutes-miert-elengedhetetlen-hutohazak-eseten/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-altalajfutes-miert-elengedhetetlen-hutohazak-eseten/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:19:52 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1683 A 0˚C-nál kisebb hőmérsékleten üzemelő hűtőházak, hűtőkamrák, fagyasztó alagutak padlóját szigeteléssel látják el – hasonlóan az oldalfalakhoz és a mennyezethez. Ám ez a padlószigetelés önmagában nem véd a padló alatti talajkifagyással szemben, ugyanis a hőszigetelés csak lassítja a hő-áramot, de a hideg egy idő után mindenképpen átjut rajta. Az altalajfűtés erre jelent megoldást. De mi történik, ha hagyod tovább terjedni az áthatoló hideget?

Mivel jár a talajkifagyás?

A talajkifagyás a talaj kapillárisaiban lévő víz, illetve a talaj térfogatának növekedését okozza. Ezzel a padló rongálódását, repedezését, felgyűrődését, esetenként még az épületszerkezet tönkremenetelét is okozná, ha nem védekeznénk ellene. (Volt már példa ilyenre.) A víz az átfagyó talajrétegbe még a vízzáró agyagrétegen át is felszívódhat. Az átfagyó talaj, illetve a 0˚C vagy az alatti hőmérsékletű rétegek víztartalma megemelkedik még akkor is, ha a talaj víztartalma az üzem beindulásakor csekély. A talajkifagyás ellen tehát a talaj elhanyagolhatóan kis víztartalma sem jelent védelmet.  

Ezek alapján nyilvánvaló, hogy a talajkifagyás és az általa okozott károk elleni védelemről már a tervezés fázisában gondoskodni kell. Az altalajfűtés éppen ezt a védekezést szolgálja. Az altalajfűtés fő célja, hogy az épület alatti talajkifagyást – az építmény teljes használati idejére – folyamatosan megakadályozzuk. Különösen fontos az altalajfűtés a téli hónapokban, mivel a talaj hőmérséklete ilyenkor a legkisebb.

Elektromos altalajfűtés: De hogyan?

A hűtőházak alatti talaj felfagyásának megakadályozására SJXFJ típusú – állandó ellenállású – fűtőkábel kerül beépítésre a padló alatti hőszigetelés és az altalajon fekvő páraszigetelés közötti kb. 5 cm-es betonrétegbe. A kábeleket jellemzően 230 V feszültséggel tápláljuk. A fűtőkábelek a „hidegvég” csatlakozási pontoktól normál villamos vezetékekkel csatlakoznak a villamos kapcsoló- és vezérlőszekrényhez. Ez a szekrény elhelyezhető akár a terem falának külső oldalánál, akár a vezérlőhelységben.

SJXFJ típusú – állandó ellenállású – fűtőkábel

A villamos talajfűtési rendszerek kivitelezése, szabályozása rendkívül egyszerű és kedvező költségű. Az üzemeltetési költség csökkenthető úgy, ha a talajt éjszakai, (vezérelt) villamos energiával fűtjük. Igaz így a megtáplálás nem lesz folyamatos, de a kieső időkben nem fog átfagyni a talaj. Fontos, hogy a vezérlő egységek viszont folyamatos megtáplálást kapjanak!

Szükséges és biztonságos eljárás, hogy két szál fűtőkábelt fektetnek le egymással párhuzamosan, melyek közül az egyik a működő, a másik a tartalék kábel. 

Tartalékkábelt nem azért kell alkalmazni, mert az üzemelő kábel tönkremehet. A fűtőkábel a terhelhetőségének csak mintegy harmadával-negyedével üzemel, mégsem jelenthetjük ki, hogy soha el nem romolhat. A tartalékra elsősorban azért van szükség, mert áramköri hiba miatt is kieshet egy fűtőszál. Elég egyetlen fűtőszál áramkörében bekövetkező hiba, és az altalajfűtés veszélybe kerül. Ráadásul az épület alatt utólag már nem lehet fűtőszálat cserélni, vagy javítani. A tartalék kábel elhelyezési módjáról itt láthatsz rajzot. A tartalék kábel tehát csak akkor üzemel, ha kiesik a működő. Hogy a kiesést észrevegyük, folyamatosan kontrollálni kell a kábel működését. 

Mi befolyásolja a szükséges fűtőteljesítményt?

Tervezni mindig a lehető legalacsonyabb hőmérsékletre kell. A jellemző fűtőteljesítmény 15-25 W/m2. A kisebb teljesítmény is elegendő, ha legalább 20 cm a szigetelésvastagság, és a hőmérséklet nem megy -20˚C alá. Ha csak vékonyabb hőszigetelés kerül beépítésre, vagy alacsonyabb működési hőmérséklet is lehetséges – pl. -30 ˚C-os fagyasztó alagutak, sokkoló kamrák -, akkor a 25 W/m2 az irányadó. Nincs értelme spórolni a teljesítménnyel, hiszen mindenképpen kicsi áramfelvételekről beszélünk. A kábeleket – az átfagyás kivédésére – egymástól 25-35 cm közötti távolságra célszerű fektetni. Ez azt jelenti, hogy 3-3,5 m/m2 a kábeligény. Ezzel a kábeligénnyel a szükséges m2-nyi teljesítményt úgy érem el, ha a fűtőkábel teljesítményét 5-8 W/m-re állítom be. A nagyobb kábeltávolság miatt a kábeltartókat elegendő – a szokásos 50 cm-nél – ritkábban 70 cm-e tenni.  

Néhány fontos dolog, amire oda kell figyelni

A kábeleket a külső határoló falak közelében és a hűtött tereken átmenő oszlopok tövében is sűríteni kell, ugyanis ezek a pillérek, oszlopok mintegy „átszúrják” a padló hőszigetelését, levezetve a talajba a teremben uralkodó hideget. Az is előfordul, hogy egy nagy épületen belül alakítanak ki hűtőkamrákat, és a tetőt tartó oszlopok egy része a hűtött téren megy keresztül.

A kamra felett kinyúló – a tetőt tartó – oszlopok hideg felületére kicsapódhat az épület levegőjében levő pára, és ez lefolyva az oszlopon eláztathatja az arra tett hőszigetelést, ami így elveszti szigetelő hatását. Ebben az esetben az oszlop mindkét irányban sok hideget visz ki a kamrából. Az ideális az, ha az oszlopokat – a kamrán kívüli felületein – talp és nyakfűtéssel látjuk el. A fűtőkábeleket, fém rögzítő szalaggal – tartalékkábel fektetése mellett – rögzítjük az oszloptesten. Azután – jellemzően flexibilis csemperagasztóval – elfedjük. A talpfűtés és az altalajfűtés egy időben a legkönnyebben kialakítható. Nem szabad elfelejtkeznünk ezen fűtések vezérléséről, illetve a hőmérsékletük kontrollálásáról sem. A témában rajzok itt találhatók.

Kivitelezők figyelmébe!

  • Vigyázni kell, hogy az altalajfűtés, oszlopfűtés céljából lefektetett SJXFJ típusú fűtőkábel ne sérüljön meg, ezért éles szerszámokkal, fémvödörrel stb. különös odafigyeléssel kell bánni. Szintén fontos, hogy a kábel ne csavarodjon, ne feszüljön, ne törjön meg. Illetve, hogy a megengedett hajlítási sugárnál jobban – jellemzően a kábelátmérő 6x-a – ne érjen egymáshoz, kisebb mértékben ne legyen meghajlítva.
  • Ha a kábelt lefektették meg kell mérni annak folytonosságát, valamint szigetelés-ellenállását. A mérési eredményeket az építési naplóban kell rögzíteni. Az elburkolás után szintén el kell végezni a méréseket.
  • Kábelsérülés esetén egy speciális műszerrel be lehet mérni a hiba pontos helyét, és feltárás után a kábel javításával orvosolható a probléma.
  • A talaj/oszlopfűtést hőmérséklet-érzékelővel ellátott termosztát szabályozza, illetve – mágneskapcsolón keresztül – működteti. A termosztát hőmérséklet-érzékelőjét a fűtőrétegbe betonozott védőcsőbe teszik be oly módon, hogy esetleges meghibásodásnál az cserélhető legyen. A fűtésvezérlő termosztát mellé egy másik – digitális kijelzővel rendelkező – termosztátot is be kell építeni, amin kontrollálni lehet az aktuális talajhőmérsékletet, és ami vészjelzést ad le, ha a talaj – pl. az előző vezérlő meghibásodása miatt – túlságosan lehűl.
  • A termosztát a hűtőkamra egyetlen pontján méri a talaj hőmérsékletét, így a többi terület hőmérsékletéről nincs információnk. Azt azonban tudod, ha az egyenletesen elosztott kábelek működnek, akkor mindenütt hasonló a hőmérséklet. Nincs más dolgod, mint minden egyes működő fűtőszál teljesítmény-felvételét olyan áramfigyelő relével (PRI) ellenőriztetni, amely vészjelzést képes leadni, ha bármely fűtőkör kiesik – hogy a vele párhuzamosan fektetett tartalék szálat beköthessék. A tartalék fűtőszálak hideg vezetékei szintén be vannak vezetve a kapcsoló szekrénybe, csak nincsenek bekötve. Számozással kell biztosítani, hogy az „élő” és tartalék kábelpárok – évek múlva is – beazonosíthatók legyenek. 

Mire célszerű még minden tervezőnek figyelnie?

Amennyiben a hűtőkamra ajtajába gyárilag nem tettek ajtókeret-fűtést, akkor azt is tervezni kell, az ajtó befagyásának megakadályozására.

A kamrák ajtaja körüli terület csúszásmentességéről szintén gondoskodni kell. Egyrészt a hideg térbe, ajtónyitás során bekerülő párás levegő szinte azonnal lecsapódik a földre és ott csúszásveszély alakul ki. Másrészt a kamrák előtti terület – a kiáramló hideg levegő miatt – csúszóssá válhat. Ezen beton járófelület megfűtésénél már hasonlóan kell gondolkoznunk, mint a külterületi hóolvasztásnál. A teljesítmény 250 W/m2 legyen, hiszen a kábel folyamatosan -20˚C-os környezetben van.

A fűtőkábel az ipari padló felső rétegébe kerül. Itt sem hagyható el a tartalékkábel beépítése! Gondolj csak bele, mekkora üzemi kiesést jelentene, ha ki kellene pakolni a kamrát, hogy azt a betonozáshoz felmelegítsék, azután megvárni, míg teherbíróvá válik a beton, és a kamra újra lehűtésre kerül. Szerintem egyetlen tervező/kivitelező sem szeretne kapni ezen kiesés kompenzálására szolgáló számlát, amin egy messziről is jól látható összeg van.  

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-altalajfutes-miert-elengedhetetlen-hutohazak-eseten/feed/ 0
Hóterhelés mérő: Hova és miért érdemes tervezned? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hoterheles-mero-hova-erdemes/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hoterheles-mero-hova-erdemes/#respond Tue, 24 Sep 2019 11:02:44 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1689 A legfontosabb gondolat: a bajt mindig jobb megelőzni, mint sem a bekövetkeztekor kétségbeesni.

Lehet, hogy a legforróbb nyári napon olvasod ezt a részt, de tervezőként a munkádat évtizedekre szóló felelősséggel kell végezned. Szinte minden télen olvashatunk olyan nagyobb lapos tetővel rendelkező épületről, ami a hó rendkívüli terhelése miatt beszakadt. Nem volt hóterhelés mérő, ami jelezhette volna a bajt. Az építészek mosták kezeiket, mondván, hogy az épületek az általánosan várható hóterhelésre voltak statikailag tervezve. Sajnos erről a hó mit sem tudott, és a szokásosnál több esett. 

Tudom, hogy villamos tervezőként nem feltétlenül vagy statikus, de a megrendelőnek felhívhatod a figyelmét erre a veszélyre, és megmutathatod a következő biztonságot garantáló, egyszerű megoldást. Előnye, hogy a megrendelőnek pénzt takarít meg az épület használatának teljes idejére. Ugyanis a SAS-307 típusú hóterhelés mérő kiépítésével nem kell a tetőbeszakadás ellen biztosítást kötni, és ezen biztosítás – egyre növekvő – költségét az épület teljes használati ideje alatt fizetni. A javaslatod tehát – a megrendelőnek – nem költség, hanem egy visszatérülő beruházás!

De nézzük miről is van szó!

Minden lapos tetőt adott teherbírásra terveznek, amely teherbírás egy részét – rendszerint – le is foglalják a különböző légkezelő hűtő/fűtő berendezések. Ám ezen a kalkuláción sajnos sokszor kívül esik az a tény, hogy időnként a vártnál több hó hullik. Ennek egy része a napsütés hatására megolvad – az olvadék azonban rendszerint nem tud lefolyni – éjjel pedig visszafagy, ezért szemmel nem lehet megállapítani az aktuális terhelés mértékét. Biztonságból, a katasztrófa elkerülésére sokszor idő előtt hozunk költséges intézkedéseket. A hóterhelés mérő azonban figyelmeztet a szükséges beavatkozásra. Alkalmazása megóv a felesleges kiadásoktól, és védelmet biztosít a lehetséges baleset ellen. Talán nem véletlen, hogy az első vevőink svédek voltak, akik sokat adnak a biztonságra.

Te sem gondolnád, mekkora súlya van a hónak, jégnek!

A porhó súlya még csak 30-60 kg/m3, azonban pár nap múlva – a hókristályok közül kiszorul a levegő, így pedig a súlya a tízszeresére nő: 300-600 kg/m3. A megfagyott olvadékvíz súlya már 900 kg/m3 körül van – ami ráadásul a hó alatt van, és sokszor nem is látszik.

Az egyszerű szemrevételezés tehát nem ad biztonságot, nem eredményez megalapozott döntési helyzetet. Erre fejlesztették ki a villamos fűtéseket gyártók a hó- és olvadékvíz terhelés mérőt, amit bármely lapos, vagy kis lejtésű tetővel rendelkező épületnél alkalmazhatunk. 

A SAS-307 rendszer a tetők hóterhelésének ellenőrzésére szolgál, hogy az véletlenül se haladhassa meg a kg/m2-ben megadott, az adott tetőre engedélyezett terhelést.

Hogyan működik a hóterhelés mérő?

A rendszer 3 érzékelő tányérból, és a központi kiértékelő elektronikából áll. Az egyenként 500 mm átmérőjű, 20 mm magas érzékelő tányérokat a tetőn – vízszintesen – kell elhelyezni. Azokra a helyekre, ahol a legnagyobb a valószínűsége a hó összetorlódásának, illetve az összefolyók közelébe, mert az esetleg itt megrekedt, jeges olvadékvíz is súlyos terhet jelent. A tányérokat jelkábel köti össze a központi egységgel. A központi egység – a folyamatos működés érdekében – szünetmentes áramellátást igényel. A kezelés, a beállítás az értékek kijelzése, a tényleges állapot, valamint a zavarjelzés a központi egység érintőképernyőjén történik, illetve jelenik meg.  A beállításhoz a megfelelő súlyadatok az építési tervben találhatók.

A beállított értékek elérésekor a rendszer előbb figyelmeztetést, és ha a felső értéket is eléri a terhelés, akkor vészjelzést (hang és fényjelzés) ad. Ez utóbbihoz opcionálisan, egy GSM modul is tartozik, amely akár 10 mobiltelefon számra továbbítja a riasztást. Ekkor célszerű kiüríteni az épületet és megkezdeni a hó eltakarítását. 

Tervezőként abban is tudsz segíteni, mi történjen a hóval. A hó és jég lehordása a tetőről nagyon nehézkes, hosszadalmas, sok veszélyforrást rejt. Sokszor a hó – épület melletti – elhelyezése is problémás lehet, ha az épületet utcák, közterület veszi körbe. A javaslatom, hogy olvasszuk le a havat a tetőről. A lapos tetőkön úgy is ki van alakítva a csapadékelvezetés, ebbe kell fűtőkábelek segítségével leolvasztani a havat, jeget. Nem szükséges a teljes tetőt fűtéssel ellátni, elegendő lehet a csapadékelvezetők felett, 50-60 cm széles „fűtőkábelhálót” kialakítani, ami megolvasztja a havat, és levezeti az olvadékvizet. Ha ez a háló nem lenne képes elegendő terhet elvezetni, akkor is könnyebb a kábelekre lapátolni a havat, mint lehordani a tetőről. Az 50-60 cm széles fűtőfelületen a teljesítményt 220-250 W/m2–re célszerű tervezni. Ezen „fűtőháló” kialakítása és működtetése sokkal kisebb költség, mint állandó készenlétben tartani egy „hólapátoló és szállító” brigádot. 

Hóterhelésmérő

A központi vezérlő képes a fűtés bekapcsolására, leállítani pedig kézzel is le lehet, ha megszűnik a vészhelyzet, hiszen nem szükséges „szárazra fűteni” a tetőt. A rendszer sémája itt megtekinthető.

A tervezés a következőkből áll:

Kell egy 230 V-os földelt betápvezeték, valamint szünetmentes áramforrás a központi egységhez. Az áramfelvétel 1 Amper alatt van. A központi egységet valahol épületen belül, fagymentesen, az épületüzemeltető által felügyelhetően kell elhelyezni. A központi egységhez tartozik egy 3 színű – zöld, sárga, piros – fényoszlop, ami a színek változásával jelzi a beavatkozás szükségességét. Ezt a fényoszlopot oda kell elhelyezni, ahol állandó porta vagy biztonsági szolgálat van. A három mérőtányértól a jelkábeleket a központi egységhez meglévő kábeltálcán, vagy betontuskókra szerelve vezetik be. A mérőtányérokhoz – és a központi egységhez is – 4 mm2 keresztmetszetű, zöld/sárga földelő vezetéket is ki kell húzni. A mérőtányérok villámvédelméről gondoskodni kell, valamint javaslok minden tányérhoz egy-egy kb. 600 x 600 mm-es, 600 mm magas keretet, amely megakadályozza, hogy valaki rálépjen a szenzorra, amikor az a hó miatt nem látszik.

A SAS-307-es berendezés előnye, hogy egyszerű a telepítése, a kiépítési és üzemelési költsége pedig elenyésző. Így minden tervezőnek csak javasolni tudom a hóterhelés mérő betervezését.  

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hoterheles-mero-hova-erdemes/feed/ 0
Esőcsatornafűtés és vápafűtés: Mivel és hogyan? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/#respond Thu, 29 Aug 2019 17:12:25 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1688 Azon kevesek közé tartozom, akik sétáltak a parlamentünk tetején. Ez pedig azért érdekes, mert amivel ott szembesültem, az szorosan kapcsolódik az esőcsatornafűtés és vápafűtés témájához. A nagy kupolákat komoly fa szerkezetből építették, amelynek a tűzvédelméről száraz tüzivíz csőrendszer gondoskodott. (A történet több. mint 10 éves.) Felmerült, hogy nedves rendszerré alakítsák át, de ekkor a csőrendszert fűteni kellene elfagyás ellen, mert a kupolában télen dühöngenek a mínuszok.  

Ezen bejárás alatt lettem figyelmes a szépen díszített oromfalak mögötti vápákra, és a jól látható fagykárokra. Az ok teljesen nyilvánvaló volt: a meredek tetőről a hó nekicsúszik a függőleges falaknak, nappal olvadozik, éjjel megfagy.

Homlokzati károk a jégcsapok hatására.
Egy ilyen kialakításnál kötelező a vápákba fűtést tervezni!

A saját házamnál figyeltem meg, hogy a sötétzöld zsindelyen már kis napsütés hatására is olvadozni kezd a hó, és a víz lefolyik a csatornába. Ott azonnal megfagy, hiszen mínuszok vannak. Egy idő után a csatorna megtelik jéggel, azután jönnek a szép jégcsapok. A járdák fölé nyúló jégcsapok veszélyesek, balesetet okozhatnak, a jég megrongálja a csatornát, vápát. Ebből is látszik, hogy az esőcsatornafűtés nem egy felesleges dolog.

Mivel és hogyan?

Esőcsatornafűtés és vápafűtés kialakításához legtöbbször SJXFJ-5 típusú, állandó ellenállású fűtőkábelt használunk. Alkalmazható ELSRN önszabályzós típusú kábel is, csak ennek magasabb az ára, mit az állandó ellenállásúaké. 

Gyártói javaslat szerint a vápákba beépítendő teljesítményigény 200 W/m². Ezek alapján a normál méretű csatornába beépítendő fűtési teljesítmény 28-30 W/csatornaméter. Szélesebb vápákba, vagy hózugos tetőfűtésnél, párhuzamosan több kábelt alkalmazunk. Olyan távolságban – figyelembe véve a kábel méterenkénti teljesítményét -, hogy meg legyen a 200 W/m2. Az állandó ellenállású kábelek túlmelegedhetnek, ezért a teljesítményük ne legyen több 17-18 W/m-nél. Az alacsony teljesítmény miatt csatornaméterenként két szál fűtőkábelt teszünk. 

Az önszabályzós fűtőkábel teljesítménye a hőelvonás mértékével arányosan változik.

Normál csatornába 1 szál 20 W/m teljesítményű kábel elegendő. Ez a teljesítmény nem mond ellent a fenti 30 W-nak, mert az önszabályzós kábelek teljesítményét +10˚C-on adják meg, viszont a csatornában -5-10˚C-on akarunk havat olvasztani, amikor a kábel teljesítménye 30 W/m közeli lesz.     

Mindkét kábeltípus egy végén betáplált. A kötéseknek a megfelelő hőelvonás miatt már a csatornában kell lenniük. Ügyelni kell, hogy betápvezetéknek UV stabil kábelt tervezzünk. A betápkábeleket jellemzően a padlástérben egy kötődobozban hozzuk össze, ahol egy mágneskapcsoló fogja ki-be kapcsolni a fűtést. 

A fűtőkábeleket egy nedvesség- és egy hőérzékelő segítségével a szabályozó berendezés kapcsolja be és ki. A nedvességérzékelőt a csatornába, a hőmérsékletérzékelőt pedig árnyékba, az oldalfalra kell elhelyezni. A vezérlést ritkán teszik a padlásra, sokkal inkább olyan helyre, ahol az épületfelügyelet időnként kontrollálhatja a működését. Ezért az érzékelők kábeleit a padláson levő dobozban meg kell hosszabbítani. A toldáshoz összesen 7 eres kábel kell, aminek eltérőek a színei, így biztosítva a megfelelő kábelsorrendet a vezérlőbe való bekötéshez. A vezérlőből pedig kell egy jelkábel vissza is, ami a mágneskapcsolót irányítja.  

Esőcsatornafűtés esetén az EBERLE EM 525-ös családot javaslom, az elmúlt 20 évben nem volt vele gondunk. Csak akkor üzemel a fűtés, ha csapadék van a csatornában, és +3˚C alatt van a külső hőmérséklet. Bekapcsolás után megolvad a jég, és amikor lefolyik a csatornából a víz, kikapcsol. Ez a vezérlés szükséges az önszabályzós kábelhez is, hiszen e nélkül a kábel száraz hidegben is fűtene. A szabályzó alkalmazása tehát gazdaságos is. 

Magánházaknál sokszor csak pár méter kritikus csatornát kell fűteni, amihez a megrendelő nem kíván vezérlést vásárolni. Az igényt megértve, tervezz be pl. egy kulcsos ki- bekapcsolót – elkerülendő a véletlen bekapcsolást. És mindenképpen legyen egy időkapcsoló is, ami a beállított idő leteltével kikapcsolja a fűtést. Így kerülheted el az akaratlan időben történő fűtést.  

Tervezők figyelmébe!

Sokszor kérdezik tőlem, hogy meddig kell fűteni a függőleges csatornákat? Igazából nem nagyon értem a kérdést. Hiszen – 0˚C alatti hőmérsékletnél – a vízszintes csatornában havat/jeget olvasztok, ami kiérve a fűtőkábelek közül, azonnal megfagy. A jég addig fog duzzadni, amíg a csatornát szét nem nyomja. (Van fotóm ilyen függőleges csatornáról.) Tervezőként tehát úgy kell tervezned, hogy vagy kifolyásig, vagy fagyhatárig érjenek a fűtőkábelek. 

Kivitelezők figyelmébe!

 A beépítés során a következőkre kell figyelni:

  • végig kell vezetni a fűtőkábelt a vízszintes csatornarészen és belógatni minden lefolyó csőbe is.
  • a szélesebb vápába több, párhuzamos fűtőszálat kell beépíteni.
  • nagyon fontos, hogy esőcsatornába csak UV – álló fűtőkábelt, és hidegvezetéket szabad elhelyezni. 

Az SJXFJ-5 típusú, egy végén megtáplálandó fűtőkábelből önmagával párhuzamosan – távtartó segítségével -, egymástól mintegy 10 cm távolságra, egy méter csatornába két métert kell elhelyezni. A fektetéskor ügyelni kell arra, hogy a fűtőszálak egymással ne érintkezzenek! Az önszabályzós kábelből – annak nagyobb teljesítménye miatt – csatornaméterenként egy méter is elegendő. A 20 cm-nél szélesebb csatornákba, vápákba bármely kábeltípusból több párhuzamos szál kell. A függőleges ágakban, teljes hosszban legyen fűtőkábel, hogy ne tudjon jégdugó kialakulni. A 7 méternél magasabb függőleges lefolyókba tehermentesítő láncot vagy sodronykötelet kell beépíteni, és ahhoz kell erősíteni a fűtőkábelt.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/feed/ 0
Mi legyen? Elektromos nyomsávfűtés vagy teljes felület fűtése? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/#respond Thu, 29 Aug 2019 17:08:33 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1685 Nyomsávfűtés vagy teljes felület elektromos fűtése? Gyakran kapom meg ezt a kérdést, és nem indokolatlanul, mert egyes szakemberek – szerintem helytelenül – sokszor csak nyomsávfűtést terveznek egy-egy épülethez. Persze ezt nem mindig szakmai megfontolásból teszik, hanem a beruházó, vagy a tulajdonos nyomására.

A beruházót értem, kevesebb beépített kábel kevesebbe kerül, és mégis fűtött garázsbejárót/lépcsőt ígérhet az eladásra készült társasházhoz. A tulajdonost pedig sokszor a túlzottnak vélt működési költségtől való félelem tereli a nyomsávfűtés felé. 

Saját utcai járdánk fűtése télen

Nyomsávfűtés: Miért is nem ajánlom?

Például ha a rámpa ívelt, akkor a kocsi kerekei nem azonos nyomon haladnak. Figyelembe kell venni azt is, hogy a gépkocsik nyomtávja mérettől függően más és más. Mondjuk egy három ajtós kisautóé keskenyebb, mint egy terepjáróé. És egy társasházban biztos, hogy különböző méretű autókat fognak használni. Ráadásul, sok háztartásban van már 2 autó, ez jellemzően 5 m széles garázskaput jelent. Elsőre 4 nyomsávra gondol mindenki, de figyelembe kell venni a következőket is: mi van, ha sávot kell váltanom, mert már állnak a szokott helyemen? Valamint orral még be is tudnék menni a sávon, de a családból mindenki ki is tud tolatni? Illetve a szélesebb bejáró lehetőséget ad – pozíciótól függően jobbra vagy balra – egy „Y” fordulóra, hogy ne kelljen tolatva kimenni a forgalmas utcára. Szóval a nyomsávok igencsak keverednek.

Ha csak az elektromos nyomsávfűtés kerül szóba, akkor kizárólag a nyomsávról olvasztom le a havat. Közötte ott marad az első napsütésig, amikor el kezd olvadozni. Az olvadék csak a tiszta felületen – tehát a már nem fűtött nyomsávon – tud elfolyni, amire rá is fagy. És amikor este hazajövök, nem értem, miért csúsztam neki a támfalnak, amikor fűtött behajtóm van?

Mi van akkor, ha nincs más megoldás?

Ha mégis elkerülhetetlen, akkor legalább 80-80 cm széles elektromos nyomsávfűtés az ajánlott. Mert a sáv 2 oldala melletti fűtetlen rész elviszi a meleg egy részét, de a 80 cm-ből kb. 50-55 cm biztosan hómentes lesz. Persze, ha már kábelt fektettünk egy 2 x 80 cm-es sávra , akkor miért nem csinálunk egybe egy 180 cm-es fűtést? Ennek a + 20 cm-nek sem beruházási, sem működési szempontból nem jelentős a költségkülönbözete. Viszont cserébe teljes biztonsággal, hómentesen lehet közlekedni a legkülönbözőbb méretű autókkal is. Szerintem szakmailag ez a korrekt javaslat.

Kivitelezők figyelmébe!

Aki mégis ragaszkodik a maximum 50 cm széles nyomsávok fűtéséhez, annak nagyon pontosan be kell tartania az alábbiakat:

  • Alapvetően fontos, hogy a fűtőkábeleket keresztirányba fektessük, a hőtágulás miatt, ne a sáv hosszában!
  • Jelöljük ki a nyomsávok közepét. Ettől jobbra és balra mérjünk ki 20-20 cm-t. Ide kell hosszában lefektetni a távtartókat.
  • A keskeny sáv miatt m2-enként több távtartó szükséges, mint általában. A távtartókat rögzíteni kell.
  • Miután a távtartók egymástól 40 cm-re vannak, a fűtőkábeleknek 5-5 cm-re túl kell nyúlniuk, és így lesz a fűtött szélesség 50 cm.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/feed/ 0
Elektromos fűtőkábel kiválasztásáról általánosságban https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futokabel-kivalasztasarol-altalanossagban/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futokabel-kivalasztasarol-altalanossagban/#respond Mon, 12 Dec 2016 14:42:08 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=825 Tisztelt Beruházó, Kivitelező, Beszerző!

Igen, bármely elektromos fűtőkábel kiváltható, akár olcsóbbra is! Ha egy tervkiírásban bármely fűtőkábel szerepel, azt nyugodtan be tudod helyettesíteni, azonos műszaki tartalom mellet, ebben segít az alábbi segédlet.

Külső területek, rámpák, lépcsők fűtésére kiírt fűtőkábel helyett

Válaszd 25 W/m teljesítményű elektromos fűtőkábeleinket. A fűtőkábelek 230- vagy 400 V feszültséggel táplálhatók. Amennyiben aszfaltba helyezendő fűtőkábel van kiírva, természetesen ezt is könnyedén ki tudjuk váltani – és a mi aszfaltba való kábeleinket a te igényed szerinti aszfaltálló hidegvezetékkel kiszerelve kapod meg. Elektromos fűtőkábeleinkkel könnyedén beállítható a kívánt felületi teljesítmény.

Esőcsatornák, vápák fűtésére kiírt fűtőkábel helyett…

Ezek helyett is tudunk adni fűtőkábeleinkből, a csatorna tényleges hosszához igazodva, és a kiépítéshez ténylegesen szükséges hidegvezetékkel, valamint a nélkülözhetetlen tehermentesítő függesztékszettel és rögzítő elemekkel.

Csőkisérő fűtésekhez kiírt fűtőkábel helyett…

Ez esetben is szintén tudunk adni fűtőkábeleinkből, a cső tényleges hosszához igazodva, és a kiépítéshez ténylegesen szükséges hidegvezetékkel kiszerelve – alamint mellétéve a nélkülözhetetlen öntapadó-aluszalagot, és a szükséges öntapadó figyelmeztető címkét.

Hűtőházak altalajfűtéséhez is megvannak a járatos alacsony teljesítményű (5-9 W/m) elektromos fűtőkábeleink.

Mi egyetlen típusnál sem fix kábelhosszakkal dolgozunk, kérheted mind a fűtőkábel, mind a hidegvezetéket kábelenként egyedi hosszban is.

Önszabályzós fűtőkábel esetén…

Amennyiben a kiírásban önszabályzós fűtőkábel van, azt is ki tudjuk váltani 15W/m, 20W/m, vagy 40W/m teljesítményű önszabályzós fűtőkábelekre, kedvező Ft/m áron. Az önszabályzós fűtőkábelek teljesítménye a hőelvonás mértékével arányosan változik, a hosszuk tetszőlegesen vágható. Ezen kábeleinket is az általad kért hidegvezetékhosszal szereljük ki, nem kell a helyszínen (állványzaton, hóban-fagyban) kínlódni a vízbiztos kötés kialakításával. Az önszabályzós kábeleket jellemzően csövek fagyvédelmére, ereszcsatornákba, tolókapukhoz használjuk.

Azt javaslom, ne bajlódj önállóan a fűtőkábel kiváltással, küldd el nekünk itt a meglevő kiírást, és mi átfordítjuk a legalkalmasabb fűtőkábeltípusra.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

A Czinege SJXFJ típusú fűtőkábelcsalád 11+1 előnye:

– széles méretválaszték, azaz nem csak “gyári” fix méretek léteznek, hanem megadott méretek (esőcsatorna, vízcső) alapján, a fűtőkábelből egyedi hosszak is rendelhetők

– az elektromos fűtőkábelt jellemzően 5-10 m hidegvezetékkel szereljük – hiszen szinte semmire nem elég 3m -, de bármely típusú kábelt lehet egyedi hidegvéggel kérni.

– a fűtőkábeleink alapesetben 25 w/m teljesítményűek, de az egyedi hosszak miatt ettől eltérő méterenkénti teljesítmény is kérhető

– a készre szerelt fűtőkábeleket eldobható papírcsévéken kapod, ami rendkívül megkönnyíti a letekerést.

– minden esetben a lehető leghosszabb fűtőkábel méretet ajánljuk, mert kevesebb db kábellel mindig olcsóbb a beruházás

– akár azonnali szállítás, nagy raktárkészlet

– kiegészítő és rögzítő elemek komplett választéka: pl. csatornafűtéshez tehermentesítő függesztékszett, kábelrögzítő bilincs, stb.

– az önszabályozó kábeleket is ellátjuk a kért hosszúságú hidegvezetékkel, nem kell bajlódni a drága csatlakozó készlettel

– a német gyártó 60 éves tapasztalata a fűtőkábelgyártásban

– szakembereink 17 éves hazai tapasztalata

– az elektromos fűtőkábeleinkhez partnereink az igazán megbízható EBERLE típusú vezérléseket használják

+1

És természetesen 10 év GARANCIA az elektromos fűtőkábeleinkre!

És ha már meguntad, hogy a fém rögzítőszalag tönkreteszi a kezed, és nagyon macerás egy-egy kábelt más osztásközbe áthelyezni, akkor ne használj ilyet soha többé! Fűtőkábel fektetéshez ezután mindig műanyag rögzítő elemeket használj, ami “kézkímélő”, így gyorsabbá, és könnyebbé teszi a lefektetést.

A kiváltáshoz, vagy ajánlatkéréshez, munkaidőben hívj bennünket a 06-57-500-190-es telefonon, vagy írj meg a kérésedet itt!

A külső területek, esőcsatornák, csövek, padló fűtésére alkalmas CZINEGE-SJXFJ-5, vagy SJXFJ-7 típusú fűtőkábel szerkezete

CZINEGE SJXFJ-7 típusú elektromos fűtőkábel szerkezete
CZINEGE SJXFJ-7 típusú elektromos fűtőkábel szerkezete. Az elektromos fűtőkábel teljes átmérője cca. 7,2 mm, a legkisebb hajlítási sugár az átmérő hatszorosa.

1a. Fűtőszál: 7 szálból sodrott hajlékony ellenálláshuzal
1b. Hidegvezeték, ónozott rézvezető, 0,75 mm (0,024Ohm/m)
2a. Szilikonszigetelés 0,8 mm vastagságban
2b. PVC szigetelés 0,8 mm vastagságban
3. Polyester fólia
4a. Ónozott rézbeszövés, a földelés céljára
4b. Alumínium fólia
5. Külső PVC szigetelés 0,8 mm,

A CZINEGE-SJXFJ típusú, állandó ellenállású elektromos fűtőkábel működési elve

Az elektromos fűtőkábel (röviden: fűtőkábel) egy ellenállás-ötvözetből készült vezeték, amely az elektromos áram hatására felmelegszik, és átadja a hőt a környezetének. Az állandó ellenállású fűtőkábel használati hossza függ a méterenkénti ellenállástól, és a megtáplálási – 230-400 Volt – feszültségtől. A fűtőkábelt elvágni, vagy toldani csak a megfelelő teljesítmény kalkuláció után, korlátozottan lehetséges.

AHZL-TE-03C típusú állandó ellenállású elektromos fűtőkábel működési elve

A HZL-TE-03C típusú állandó ellenállású fűtőkábel működése, méretezése megegyezik az SJXFJ kábellel, felépítésében azonban egyszerűbb. A teflon szigetelésnek köszönhetően magasabb a hőállósága, és átmérője csak 3 mm. Jellemzően iparban és csőkísérő fűtéseknél használjuk.

Az elektromos fűtőkábel felépítése

  1. A hét szálból sodrott ellenálláshuzal
  2. Teflon szigetelés
  3. Ónozott, rézbeszövés a földelésnek
Az elektromos fűtőkábel felépítése
Az elektromos fűtőkábel felépítése

Az önszabályzós elektromos fűtőkábel működési elve

Csak magas hőmérsékletnél válik nullává. A megtáplálás mindig 230 Volt, 1m hosszig korlátozás nélkül rövidíthető, az egyben használható hossz viszont teljesítményfüggően felülről korlátos. Egyes fűtőkábeltípusok (Ex) robbanásveszélyes helyre is beépíthetők.

Az önszabályozás elektromos fűtőkábel működési elve
Az önszabályozás elektromos fűtőkábel működési elve

A fűtőkábelben párhuzamosan elhelyezett két rézvezetőt egy hőmérsékletfüggő, változó ellenállású anyag köti össze. Alacsony hőmérsékleten nagy a fűtőkábel teljesítménye, ami a hőmérséklet emelkedésével csökken. Az önszabályzós fűtőkábel tehát a hőelvonás mértékében – akár szakaszonként is – változtatja a teljesítményét. A ki és bekapcsolására vezérlés beépítését javasoljuk, mert a felvett teljesítménye.

Az elektromos fűtőkábel megtáplálása

A fűtőkábel végéhez az e célra alkalmas kábelpréssel kell a terhelésnek megfelelő keresztmetszetű, 1000 V névleges szigetelésű vörösréz hidegvezetéket csatlakoztatni. A kábelprés és a toldóhüvely helyes megválasztása azért lényeges, mert csak az a kötés a megfelelő, ahol az egyes vezeték erek a hidegfolyás határáig összepréselődnek. Csak így lehet biztosítani azt, hogy a fűtőkábel kötésénél nem alakul ki később oxidáció, majd túlmelegedés, és meghibásodás. A fűtőkábelt forrasztással toldani tilos. A fűtőkábel kötéseket vízmentesen szigetelni kell legalább két réteg, gyantás zsugortömlővel. Ennek a szigetelésnek kettős szerepe van. Egyrészről óvja a kötést a víz behatolásától, másrészt biztosítja, hogy a kötés szigetelése egyenértékű legyen a vezetékével. Elhelyezéskor a kötésnek is biztosítani kell a jó hőelvonást.

Az elektromos fűtőkábel érintésvédelme

A fűtőkábel árnyékoló réz beszövését szintén sajtolt kötéssel kell szakszerűen, vízmentesen összekötni a védővezetékkel, amely a helyi áramszolgáltató követelménye szerint földelés, vagy nullázás lehet. A védelmet vagy EVR relével, vagy más, egyenértékű megoldással kell biztosítani.

Az elektromos fűtőkábel szabályozása

Elméletben egyszerű ki-be kapcsolóval is megoldható a legtöbb fűtés vezérlése. Ekkor fennáll a veszélye annak, hogy a felhasználó elfelejti – vagy nem is tudja – idejében bekapcsolni a fűtőkábelt a hóesés kezdetekor. Valamint a hóolvasztás végén, nincs is jelen, amikor ki kellene kapcsolni a fűtést. Vezérlés nélkül tehát a felhasználó felelőssége a működés, ill. a túlzott energiafelhasználás. Magánházaknál, külterület fűtésénél nem, esetleg csatornafűtésnél képzelhető el a vezérlés nélküli üzemelés, de csak egy időkapcsoló óra, valamint egy kontrollámpa beépítésével. A lámpa figyelmeztet a fűtőkábel működésre, és ha az nem szándékos, be lehet avatkozni. Sok éves tapasztalatunk alapján a vezérlés nélküli megoldásokat nem javasoljuk.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futokabel-kivalasztasarol-altalanossagban/feed/ 0
Hónyomásérzékelő tetőbeomlás ellen! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomaserzekelo-tervezoknek/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomaserzekelo-tervezoknek/#respond Wed, 22 Jul 2015 08:20:15 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=499 Minden lapos tetőt adott hónyomásra terveznek, de amikor vastagon rárakódik az olvadékvíz, jég és hó, senki nem képes megállapítani az aktuális terhelés mértékét.

Hónyomásérzékelő a túlzott hóterhelés okozta tetőbeomlás ellen!

Kerüld el a katasztrófát felesleges költségek nélkül!

A baleset elkerülésére – adatok hiányában – sokszor idő előtt hozunk költséges intézkedéseket, pedig a szükséges beavatkozásra figyelmeztetni képes a hónyomásérzékelő. A terhelés pontos figyelése megóv a felesleges kiadásoktól, és maximális védelmet biztosít, a lehetséges katasztrófák ellen.

SAS 307 típusú hónyomásérzékelő

Hogyan biztosítható a felhalmozódó hó elleni védelem?

A hónyomásérzékelő rendszer 3 érzékelőből, és a központi kiértékelő elektronikából áll.

A 3 db, egyenként 500 mm átmérőjű, 20 mm vastag érzékelő lapot a lapos tetőn kell elhelyezni, azokra a helyekre, ahol a legnagyobb a valószínűsége a hó összetorlódásának. Illetve az összefolyók közelébe, mert az itt esetleg megrekedt, jeges olvadékvíz is súlyos terhet jelent. A központi egység a folyamatos működés érdekében, szünetmentes áramellátást igényel.

Praktikus ötletek – MOST INGYEN!

A hiedelmekkel ellentétben a korszerű elektromos fűtés egyáltalán nem kerül többe, mint bármely más fűtés!

Tévhitek, berögzült félreértések, praktikus ötletek az elektromos fűtéssel kapcsolatban…
Iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra, és ismerd meg az előrelátó építkezők, felújítók néhány érdekes, azonban gyakran csak utólag felmerülő problémáját, amelyet az elektromos fűtőkábelek maradéktalanuk képesek megoldani!


Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Mikor kezd jelezni a hónyomásérzékelő rendszer és mi a teendő?

  • Az építési tervben kerül meghatározásra a megengedett legnagyobb terhelés.
  • A maximális terhelést te állíthatod be a központi egységen, ennek 50 illetve 80 százalékánál ad vészjelzést.
  • Az 50%-os terhelés elérésekor előbb figyelmeztetést ad a rendszer.
  • Ha tovább fokozódik a hónyomás, 80%-os terhelésnél már vészjelzést kezd küldeni!
  • A vészjelzés leadásakor akár 10 mobilszámra tudja a rendszer továbbítani a riasztást.
  • Ekkor kell elkezdeni a hó letakarítását és az épület kiürítését, hogy ne következhessen be a katasztrófa.

A rendszer sémája

Hóterhelés séma - elektromos fűtés
A hóterhelés rendszer sémája
  • Cégünk forgalmazza, és ha kell, fel is szereli a hóterhelés jelzőt.
  • A felesleges hó „eltüntetésében” tudunk segíteni, elektromos fűtőkábeleinkkel.
  • Ha tovább olvasnál ebben a témában, kattints ide.

Kérlek, ide kattintva írj levelet, ha érdeklődsz a hóterhelés elleni védelem iránt!

Köszönöm!

Üdvözlettel:
ifj. Czinege Károly
ügyvezető

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomaserzekelo-tervezoknek/feed/ 0
Elektromos fűtéstervezői program: Te milyet használsz? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/#comments Wed, 22 Jul 2015 07:39:57 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=492 Elektromos fűtéstervezői program: Milyet használsz?

A fűtéstervezői program az elektromos fűtési rendszerek gyártóinak szakértő tanácsadásával, tervező kollégák segítségével, és saját 12 éves szakmai tapasztalatunk alapján készült.

Tervezői szoftver az elektromos fűtésekhez
Tervezői szoftver az elektromos fűtésekhez

Ha még semmilyet, akkor itt az ideje, hogy megismerj egyet!

Második lépésben a tervezett értékekhez tartozó teljes anyaglistát – a vezérlő elemekkel együtt – is megkaphatod, ami egyszerű Excel táblázatként beilleszthető a legtöbb szokásos kiírásba.

A fűtéstervezői program használatával egy szakmailag vállalható, konkrét kalkulációt készíthetsz – az alábbi tervezési feladatokhoz – úgy, hogy közben időt és energiát takarítasz meg!

Ez az a segédlet, ami nem kerül pénzedbe, de időt és energiát takarít meg neked!

Töltsd le a programot: letöltés

A tapasztalataidról pedig számolj be blogunkban!

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/feed/ 1
Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése ajánlott? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/#respond Wed, 22 Jul 2015 07:29:54 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=487 Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése inkább ajánlott?

Ismered annak a sofőrnek a történetét, aki azelőtt ért a kocsijával a garázsba, mielőtt annak felnyílt volna az ajtaja? (A megoldást a végén árulom el…)

Látszólag egyértelmű a dolog: elég csak a nyomsávfűtés beüzemelése, hiszen ott megy az autó kereke, a többi nem számít. Világos, hogy kisebb területet olcsóbb üzemeltetni, a bekerülés is kevesebb. Ez szimpatikus a megrendelőnek, így a terveket is így kéri. Mit ajánljon jó szívvel a tervező?

Egyértelmű a válasz: a felület teljes fűtését!

Miért? 10 éve járok vásárokra, és számtalanszor hallgattam végig magabiztos érdeklődőket, akik megmagyarázzák, miért elegendő csak a nyomsávot fűteni. Pár kérdést szoktam feltenni, és a magabiztosság hamar elillan.

Mik ezek a kérdések?

  • Milyen széles nyomsávra gondol most?
  • elég lesz ez akkor is, ha autót vált?
  • Tolatva is végig tud jönni minden családtagja a nyomsávon?
  • Íves lehajtónál is tudja tartani minden kerékkel a nyomsávot?
  • Ha orral ált be a garázsba és kifelé menet a garázs előtt „Y” fordulót tesz, meg lehet határozni a ki-behajtás és a forduló nyomsávjait? (ezen kérdés után szoktam megkérni az érdeklődőt, rajzolja ugyan már le a sávokat, mert ha le tudja rajzolni, megígérem, oda teszem a kábeleke.t)

Hamar kiderülnek a következők:

  • Előre még egyenesen lemegyek a nyomsávokon, de tolatva már nem látom a kocsiból őket. (egyes családtagok egyenesen sem képesek végigmenni a sávokon)
  • Dupla garázsnál a lehajtó tetején még nem tudom melyik oldali hely lesz szabad
  • Íves lehajtónál az útépítő oldaldőléssel készíti az utat, ami azt eredményezi, hogy a sávok közötti maradék hó olvadozás után a már lefűtött részre ráfagy, amin a kocsi megcsúszhat.
  • a nem fűtött területen a hó elolvadhat, az olvadékvíz ráfolyik a már leolvasztott részre és – mivel a fűtés már végzett – visszafagy. Ebből származik sok baleset.
Sok esetben nem ajánlatos kizárólag a nyomsáv fűtése.

Még egy plusz ellenérv a nyomsávfűtés ellen:

A nyomsávok közötti területen a hó fűtés nélkül csak olvadozik , a víz lefolyik a kövek közé az ágyazó homokba, ahol kifagyhat. A jég duzzadása megemeli a térkövet, az út hullámossá válhat, ami balesetveszélyes.

Szerintem, aki a terveiért a felelősséget is vállalni szokta, az csak igen indokolt esetben tervez nyomsávfűtést.

A címbeli kérdésre a megoldás: Ő az, aki csak nyomsávot fűtött.

Ide vonatkozó oldalunkon tájékozódjon a témában és szóljon hozzá az ügyhöz!

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/feed/ 0
Hónyomásmérő: Kinek jelent óriási segítséget? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/#comments Wed, 22 Jul 2015 07:24:28 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=484 A hónyomásmérő jelentősége
Hónyomásérzékelő rajz - elektromos fűtés
Hónyomásérzékelő rajza

Az idei tél zord és csapadékos. A folytonos hómennyiség a korábbiakkal együtt egyre nagyobb nyomással nehezedik a tetőkre. Azt sem tudhatjuk pontosan, kell-e félnünk, ugyanis néha a hírekből tudomásunkra jut egy-egy olyan katasztrófa, melyben épületszerkezetek károsodtak a hó terhe alatt: jégkorongpálya tetőszerkezete, általános iskola teteje szakadt be. Ez a veszély – noha kisebb eséllyel, mint a hófödte magas hegyek között -, de sajnos minket is fenyegethet.

Nézzük meg, mi a megoldás…

Tudom, hogy korábban már írtam a hóterhelés veszélyeiről, de a jelenleg is aktuális problémára kifejlesztettek egy újabb megoldást, amiről kötelességem tájékoztatni mindenkit.

Emlékszünk, pár éve hasonlóan sok hó esett, ami rendkívüli terhelést jelentett főként a nagyobb, lapos tetős épületekre. Sajnos egy pár épület teteje be is szakadt. Az építészek mosták kezeiket, mert az épületek a szokásosan várható hóterhelésre voltak statikailag tervezv . Sajnos erről a hó mit sem tudott, és a szokásosnál több esett…

Itt egy táblázat, ami tájékoztatást ad, vajon mekkora súly nyomja most a tetőt a hó miatt?

A hó fajtája Sűrűség kg/m3 Levegőtartalom %
szűzhó 10-30 97-99
porhó 30-60 94-97
tapadó hó 60-150 85-94
finomszemcsés hó 100-300 70-90
préselt hó 150-300 75-85
régebben hullott hó 200-600 50-80
csonthó 600-800 20-40
lebegő hó, zúzmara 200-300 70-80
jég 800-900 80-120

Most is csak esik, egyre növelve a tetők terhelését. Csak azért nincs 50 cm a hóréteg vastagsága, mert időnként kicsit megolvadt, de az olvadékvíz megfagyva még nyomja a tetőt, és az idei télen ez különösen jellemző.

Mi ad biztonságot?

A villamos fűtéseket gyártók kifejlesztettek egy egyszerű megoldást, amit bármely meglevő épületnél alkalmazhatunk, ez pedig a hó- és olvadéknyomás érzékelő tányér.

Hónyomásérzékelő tányér
Hónyomásérzékelő tányér

Maga az érzékelő  500 mm átmérőjű, 20 mm vastag érzékelő lap, melyet a lapostetőn kell elhelyezni, azokra a helyekre, ahol a legnagyobb a valószínűsége a hó összetorlódásának. Illetve a legészakibb lefolyó közelébe, mert az itt esetleg megrekedt olvadékvíz is súlyos terhet jelenthet. A vízmenetes, UV-stabil és időjárásálló rétegek közötti optikai szál érzékeli a tányérra nehezedő nyomásváltozást, és képes az előre beállított terhelés elérésénél jeladásra.

Hónyomásérzékelő tányér teherbeállítása
Hónyomásérzékelő tányér teherbeállítása

Az így beállított alsó küszöbérték elérésekor a rendszer egy sárga lámpa segítségével figyelmeztetést ad, majd, ha a felső határértéket is eléri a terhelés, akkor piros lámpa, vagy kürt bekapcsolásával ad vészjelzést. Ekkor el kell kezdeni a hó letakarítását, hogy ne következhessen be a katasztrófa. A rendszerhez opcionálisan egy GSM modul is tartozik, amely mobiltelefonon továbbítja a riasztást.

A hónyomásmérő szenzor beépítését érdemes minden lapos, vagy kis lejtésű tetőre a tervezőnek javasolni. Jelentősen növelve ezzel az épületek biztonságát.

A hónyomásmérő előnyei:

1.) kopásmentes,

2.) non-contact mérési elv száloptikás technológiával,

3.) egyszerű telepítés.

A kiépítési és üzemelési költségek elenyészőek, így bárkinek csak javasolni tudom a hónyomásmérő alkalmazását új és meglévő épületeken.

Kérem, a pontos felhasználásról érdeklődjön elérhetőségeinken!

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/feed/ 1
Czinege-SJXFJ elektromos fűtőkábel: Mi is fűtjük a Kossuth teret! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mi-is-futjuk-a-nemzet-foteret/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mi-is-futjuk-a-nemzet-foteret/#comments Wed, 22 Jul 2015 07:15:10 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=474  

Igen, a Czinege-SJXFJ fűtőkábel beépítésre került az átépített Kossuth téren!

Cégünk komoly kihívással szembesült, amikor bizonyítanunk kellett, hogy a Kossuth téren létesülő látogatóközponthoz levezető lépcsőket meg tudjuk úgy fűteni, hogy azok télen hómentesek, csúszásmentesek legyenek. Szerencsére a Czinege-SJXFJ elektromos fűtőkábel kiállta a próbát. De mi volt ebben a kihívás?

A kihívás azért volt különleges, mert a lépcsőket 150 mm vastag gránitlapokból alakították ki.

Kossuth tér fűtése, elektromos fűtéssel.

Cégünk sok, jelentős projekt megvalósításában vett már részt, gépkocsi lehajtók, járdák, helikopter leszállók hó és jégmentesítése terén. Ezeknél azonban általában csak 6-8 cm vastag betont, vagy térkövet kellett fűteni. Ilyen vastag lapokat eddig nem kellett átfűtenünk.

A fő kérdés: Mekkora teljesítményt szükséges beépíteni egységnyi területre, valamint mekkora teljesítményt adhat le az elektromos fűtőkábel 1m-e?

Megoldásunkat azután fogadták el, miután egy kísérlet során bebizonyítottuk, hogy a Czinege-SJXFJ elektromos fűtőkábel képes átmelegíteni a szokatlanul vastag lapokat.

Egy próbaszakaszra lefektettük a Czinege-SJXFJ állandó ellenállású fűtőkábelt egymástól 5 cm távolságra, műanyag távtartóval rögzítve. Az elektromos fűtőkábel teljesítményét úgy állítottuk be, hogy a szokásos 300-350 W/m2 teljesítményt – az átfűtendő réteg vastagsága miatt – lényegesen meghaladjuk.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kábelelhelyezés szokásos lépcsőfűtésnél

Lépcsőfűtésnél szokásos kábelelhelyezésA távtartókat keresztbe tesszük a lépcsőfokokon, és hosszába a kábeleket.

Nyugodtan választhatunk hosszú kábeleket is, hiszen azok továbbvihetők az egyes lépcsőfokokon, vagy a lépcsők közti pihenőkön. A fűtőkábelre a megrendelő által kért hosszúságú – de általunk szerelt – hidegvég messzebbről is biztosítja a megtáplálást.

A hidegvégek egy kapcsolószekrényben kerülnek összekötésre a betáplálással, ahol a vezérlőegység is található. A vezérlő – a teljesítményhez méretezett – mágneskapcsoló segítségével végzi a ki- és bekapcsolást.

A vezérlés érzékelőit is a lépcsőn kell elhelyezni, az érzékelő kábeleinek pedig csövet tenni, hogy az érzékelők szükség esetén cserélhetőek maradjanak.

Fűtés természetesen csak akkor kapcsolódik be, amikor egyszerre hideg is van, és hó is esett. Addig marad bekapcsolva, míg vagy megemelkedik a hőmérséklet, vagy leolvadt a felületről a nedvesség.

Az általunk szállított EBERLE-intelligens vezérlés megfelel ennek a két feltételnek.

A Kossuth téri lépcsőlejárat több, mint 10 méter széles. De csak kétoldalt, a korlátok mellett, mintegy 2 méter széles részt kellett megfűteni, energiatakarékosság miatt – hiszen havas időben a látogatók úgyis a korlátok mentén közlekednek, ahol látják, hogy nem havas, jeges a lépcső.

Büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhattunk az igazán szépre sikerül tér kialakításában egy fontos, a személyi biztonságot szolgáló megoldással.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mi-is-futjuk-a-nemzet-foteret/feed/ 2
Tükörfűtés: Milliós fürdőszobák, dühítő “szépséghibával”! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/tukorfutes-tervezoknek/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/tukorfutes-tervezoknek/#comments Wed, 22 Jul 2015 06:18:46 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=468 Az elektromos tükörfűtés
Tükörfűtés
Tükörfűtés

Biztos te is örömmel állsz neki annak a feladatnak, hogy megtervezd álmaid fürdőszobáját! Már a tervezési folyamatok alatt megfogalmazódik az emberben a gondolat: “Ez lesz a világ legszebb fürdőszobája!”.

Elkezdődik a keresgélés a katalógusokban, bemutatószalonokban, webáruházakban. Az időt nem sajnálva a legapróbb részletekig végigmész a fürdőszoba minden egyes elemén, hogy színben és stílusban illjenek egymáshoz. Ez így helyénvaló.

De előfordult már veled, hogy egy vagyont költöttél valamire, és végül egy apróságnak tűnő dolog gátolt meg abban, hogy élvezni tudd a munkád gyümölcsét, az energiát nem kímélő tervezésből eredő szépséget?

Az biztos, hogy egy fürdőszoba felújítása, megtervezése tele van izgalmakkal, kihívásokkal. És amikor azt hinné az ember, hogy mindenre gondolt, kiderül, hogy van egy apróság, amire sokan nem is gondolnának…

Egy apróság, ami sok bosszúságot okozhat…

Már attól párás lesz a tükör, ha megnyitod a meleg vizet! A törölgetés után ráadásul meg kell küzdeni az ujjlenyomatokkal, szöszökkel. Ez mind időveszteség és kellemetlen folyamatok együttese, melyektől meg lehet szabadulni. “Jó, de hogyan tegyem?” Egy pillanat, és mondom!

A közelmúltban elmentem egy üzleti útra. Egy fontos találkozóm volt, ezért egy nappal hamarabb indultam, hogy ne kelljen azon stresszelni, vajon oda érek-e időben. Emiatt kellett szállást foglalnom. Találtam egy szállodát; szép, hangulatos, kényelmes volt a szállásom; minden apró dologra odafigyeltek, nagyszerűen harmonizált minden, így a fürdőszoba is.

Reggel, zuhany után szerettem volna borotválkozni. Egy kis késésben voltam, mivel kicsit tovább lustálkodtam, deondoltam: nincs nagy baj, majd sietek. Végül csak közel 12 perces küzdelem után tudtam megborotválkozni. A magas fürdőszobai pára tartalom miatt, ahogy letöröltem a tükröt, azonnal visszapárásodott. Végül csak a szellőztetés segített, de ettől olyannyira hideg lett a fürdőben, hogy remegő kézzel borotválkoztam – meg és persze aggódtam is, hogy meg fogom vágni magam.

Biztos vagyok benne, hogy te is volt már hasonló helyzetben. Siettél volna reggel, ám tükör párás volt, akár hogy törölgetted. Emiatt várni kellett a sminkeléssel, borotválkozással, szépítkezéssel.

A vásárláshoz kattints ide

Egy egyszerű, mégis igen kellemes és elegáns megoldás!

Képzeld csak el a pillanatot, amikor kilépsz a gőzölgő zuhany alól és azonnal el tudod kezdeni megszárítani a hajad, vagy éppen a borotválkozást – mivel a tükör nagyon szép, tiszta. Nem kell hosszú perceket azzal tölteni, hogy a fürdőszoba kiszellőzzön és újra megpillanthasd magad a felújított fürdőszoba vadonatúj tükrében. Hogy is lehetséges ez?

Mivel elektromos fűtésekkel foglalkozó oldalon vagyunk, köze van a megoldásnak az áramhoz. Mégis mi köze lehet hozzá? Van egy igen egyszerű, ám elképesztően hatékony eszköz, ami nem engedi, hogy a tükröt ellepje a pára. Ez a tükörfűtés!

Ez egy nagyon vékony fűtőháló, amit a tükör hátsó felére kell felragasztani. Ezzel az aprósággal tényleg elérheted, hogy fürdőszobád tényleg álmaid fürdőszobája legyen.

A tükörfűtés nem csak esztétikai okok miatt jó választás, hanem kényelmi szempontból is nagy segítségedre lehet.

Miért a tükörfűtés oldja meg legegyszerűbben a “párás tükör” problémáját?

Képzeld el, hogy amint belépsz a fürdőbe és szeretnél zuhanyozni, a fűtőszál azonnal el kezdi melegíteni a tükröt, ami miatt nem fog párásodni. Nyugodtan lehet akár gőzfürdőt venni, a tükör 100 %-ban páramentes lesz. A csodálatos ebben az egészben az, hogy semmi bonyolult technikát, nagy helyet nem igényel. Elég mindössze a 0,8 mm vastagságú fűtőháló, ami csak egy kábellel csatlakozik az áramforráshoz.

Egy szálloda vezetője mesélte nekem, hogy ők a tükör párásodásának problémáját úgy oldották meg, hogy a tükrök mögé kisebb méretű ventilátorokat szereltek be; ehhez komolyabb átalakításokat kellett végezniük. Ráadásul nem is volt annyira hatékony, mert elmondása szerint volt olyan, hogy túlmelegedtek a tükrök, és elpattantak. A tükörfűtés esetében ezek a problémák nem állnak fent.

A tükörfűtés könnyen felszerelhető. Csupán egy vezetékre van szükség, amit lehet a fürdőszobai világításra is kötni, tehát ha felkapcsolod a villanyt, a tükörfűtés azonnal működsbe lép. De lehetséges egy olyan megoldás is, hogy külön kapcsolóra van kötve, ebben az esetben csak akkor fog fűteni, ha ténylegesen felkapcsolod.

A fűtőháló pedig egyszerűen felragasztható, és nem lesz észrevehető, mert a vastagsága nem éri el az 1 mm-t.

Ezzel a megoldással…

  • nem fog párásodni a tükör;
  • azonnal el tudod kezdeni az arcápolást, szépítkezést;
  • így időben el tudsz készülni.

A vásárláshoz kattints ide

Hogyan is működik a tükörfűtés?

A tükrök attól párásodnak a fürdőszobákban, hogy a tükrök hőmérséklete alacsonyabb a levegőjénél, és ha mellé társul még a meleg víz, pára képződik, ami azonnal lecsapódik a tükrökön. Ahogy felkapcsolod a kapcsolót, ami beindítja a tükörfűtést, 3-5 perc elteltével a tükör 100%-ban védve lesz a párától. Ennyi az egész.

Van néhány kérdés, amit úgy érzek, meg kell válaszolnom előre:

„Mi történik akkor, ha bekapcsolva marad a tükörfűtés? Nem fog túlmelegedni, és elpattanni a tükör?”

Nem. Egyrészt, a fűtőháló nem képes akkora hőt kibocsátani, ami túlmelegítené a tükröt és eltörné azt; az elmúlt 22 évben nem volt ilyenre példa és reméljük, nem is lesz. Másrészt a tükör folyamatosan elvonja a hőt a fűtőhálótól és tovább engedi a levegő irányába.

„Mennyi energiát használ el egy ilyen tükörfűtés?”

Maradjunk annál a szituációnál, hogy csak akkor van a tükör fűtése bekapcsolva, amikor van valaki a helyiségben. Ebben az esetben napi szinten 4-8 magyar forintról van szó. Ha valaki véletlenül mégis bekapcsolva hagyta, akkor arra a napra is csak maximum 50 magyar forintba kerül a tükör fűtése.

„Be tudom én magamnak kötni a tükörfűtést, vagy mindenképp szerelő kell hozzá?”

Őszintén szólva a tükörfűtés bekötése nem nehezebb, mint egy kapcsoló vagy más áramforrás bekötése (a fűtőháló gyárilag rendelkezik egy 80 cm hosszú vezetékkel), ennek ellenére javasoljuk, hogy mindenféleképpen szakemberrel szereltesd be.

„Be lehet utólag szerelni a tükörfűtést?”

Megoldható, amennyiben a tükör leszedhető a falról, van a közelben áramforrás – hasznos, ha ez egy világítás – , ahonnan lehet vezetéket húzni a tükör mögé úgy, hogy annak látványa nem rontja a fürdőszoba képét. De az a legjobb megoldás, ha már a felújítás előtt gondolsz egy ilyen lehetőségre.

„Mennyire tartós ez a megoldás és igényel-e karbantartást?”

Egészen addig nem kell aggódni, hogy el fog romlani, amíg a tükör le nem lesz szerelve a falról. Köszönhetően annak, hogy nincs mozgó alkatrész benne, nem igényel karbantartást. Akár 20 évig is megbízhatóan tud üzemelni!

Már csak egy fontos kérdés van megválaszolatlanul…

Ugrás a webáruházba

„Mégis, mennyibe kerül?”

Ennél a kérdésnél felmerül bennem, hogy mérhető-e pénzben egy késés vagy a kényelem? Ha igen, mekkora az az összeg? Ha azt mondanám, hogy mondj egy összeget egy fűtésre, ami megspórolja neked az állandó tükörtakarítást, nem fogsz a párás tükör miatt késni vagy megemeli a fürdőszoba komfortját, mekkora összeget mondanál? 15 000 Ft, 30 000 Ft vagy ennél nagyobb lenne az összeg?

Van egy jó hírem: a tükörfűtés nem kerül még 20 000 Ft-ba sem! Egy apróságot azonban meg kell említeni: mivel a fűtőháló több méretben létezik, ezért az ára is ettől függ. Nézzük az árakat:

Típus Méret (mm) Ár (Ft) nettó Teljesítmény (W)
7010 274 x 274 5 143 15
7020 274 x 574 6 799 25
7030 524 x 524 10 206 50
7040 524 x 1024 15 822 100

(Az árak tájékoztatóak és nem minősülnek ajánlatnak)

A fűtőfháló méretét nem lehet módosítani, nem vágható. De egy tükörre több fólia is felragasztható. Ragasztott tükröknél meg kifejezetten hasznos, ha körbe a szélein van hely a ragasztás miatt.

Nézzünk egy példát: ha egy 70 X 90 cm-es tükör páramentesítése a cél, csak 10 206 Ft-ba kerülne! De számoljunk egy kicsit: ha 5 év múlva ismételten felújításra kerül a fürdőszoba, akkor 5 évre csak napi 10-12 Ft-ba kerülne az, hogy nem kell nap, mint nap megküzdeni a párás tükörrel. Ráadásul ebben a napi 10-12 Ft-ban benne van a fűtésenergia költsége is!

Neked megér napi 10-12 Ft-ot az, hogy csak akkor kell takarítani a tükröt, ha koszos, nem kell idegeskedni a törölgetés miatt, nem kell várni fölöslegesen, hogy elkezdhess borotválkozni, szépítkezni, sőt ezzel egyszerűsödik az életed? Ha igen, nincs más hátra…

Gondold át, mekkora tükör lesz a fürdődben, válassz hozzá megfelelő tükörfűtést, és kattints az alábbi linkre…

Sikerült kiválasztanom a megfelelő méretű tükörfűtést
szeretnék megszabadulni a párás tükörtől »

Hogyan fog eljutni hozzád a megrendelt tükörfűtés?

Miután megrendelted nálunk a fűtőelemet, küldünk egy visszaigazoló e-mail-t, amiben meg kell erősítenied a rendelését.

Ha ez megvan, a tükörfűtés utánvétes csomagban kiküldésre kerül.

Ne várj tovább, akár már holnaptól…

  • hosszú időre megszabadulhatsz a tükrön megjelenő párától;
  • emiatt egyszerűbb lesz a “fürdőszobai életed”;
  • időt és bosszúságot spórolsz meg egyszerre;
  • a családod hálás lesz, hogy megtetted ezt a lépést;
  • mindezt szinte észrevétlenül, mert ez a komfort csak napi 10-12 Ft-ba kerül.

u.i.: Természetesen választhatjod a már jól megszokott, “törölgetős módszert,” a döntés rajtad múlik! Érdemes azonban elgondolkodni azon, hogy ha már egy vagyont ráköltesz a fürdőre, és rengeteg időt fordítasz arra, hogy tökéletesre tervezd, fontold meg ezt a lehetőséget, amivel maximalizálhatod a komfort érzetet!

Praktikus ötletek – MOST INGYEN!

A hiedelmekkel ellentétben a korszerű elektromos fűtés egyáltalán nem kerül többe, mint bármely más fűtés!

Tévhitek, berögzült félreértések, praktikus ötletek az elektromos fűtéssel kapcsolatban..
Iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra, és ismerd meg az előrelátó építkezők, felújítók néhány érdekes, azonban gyakran csak utólag felmerülő problémáját, amelyet az elektromos fűtőkábelek maradéktalanuk képesek megoldani!


Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/tukorfutes-tervezoknek/feed/ 3
Ezért lesz az infrafűtés a te kedvenced is! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/miert-lesz-az-infrafutes-a-kedvenced/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/miert-lesz-az-infrafutes-a-kedvenced/#comments Wed, 22 Jul 2015 05:18:06 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=453 Mitől lesz az infrafűtés az egyik kedvenced?
Infrafűtés megvalósítása infrapanelekkel
Az infrafűtéshez használatos elektromos infrapanelek

Csak kevés tervező jött rá eddig, hogy az infrafűtés micsoda lehetőségeket rejt magában –  pedig biztos, hogy érdemes foglalkozni vele egy percet…

Mindössze egyetlen okot tudok mondani, ami miatt az infrafűtés egy elektromos tervező kedvenc fűtési módja lehet. Az ok méghozzá az, hogy ez az egyetlen olyan fűtés, amelynek szinte egyetlen hátránya sincs – és cserébe szemtelenül hosszú “előny-listája” van. Hogy miért mondom ezt? Lássuk…

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Mik azok a legfőbb előnyök, amiért érdemes az infrafűtést ajánlani?

A mai korszerű technikának köszönhetően az infrapaneles fűtési kialakítás nagyon magas komfortot biztosít. Nézzük meg most azt a bizonyos „előny-listát”. Mit is tartogat az infrafűtés egy otthontulajdonosnak:

  • Az otthonokban percek alatt kialakul a kellemes hőérzet, SŐT… a nyári tengerpartok melegét idézi.
  • A hőt sugárzással közvevíti a határoló felületek, berendezési tárgyak felé és ugyanezen elv alapján melegíti a bent tartózkodó személyeket, növényeket és állatokat egyaránt. A padlózat, a falak és a tárgyak is egyenletesen közvetítik a hőt a helyiségben lévő levegőnek. Ezáltal valójában díjmentesen nagy tömegű hőtárolókhoz, „radiátorokhoz” jutunk.
  • Az allergiás embereknek sem okoz semmiféle gondot, ugyanis a lehető legkevesebb levegőáramlás mellett biztosítja a meleget. Hiszen az állandó hideg-meleg levegő cirkuláció sok port kavar fel egy adott helyiségben, és számos fűtési megoldás ezt keringeti a levegőben.. Itt azonban egyáltalán nincs légáramlás!
  • A berendezési tárgyak és a falak hőmérséklete minden esetben magasabb, mint a levegőé, ezáltal azokon párakicsapódási jelenség nem alakul ki. A penésznek így esélye sem marad!

A vásárláshoz kattints ide!

  • A hő egyenletesen, lentről felfele oszlik el, minimális különbséggel. Ezáltal egy átlagos belmagassággal rendelkező lakótérben a mennyezeten mért hőmérséklet, mindössze 1,5-2 °C-kal magasabb, mint az aljzaton. A hagyományos fűtések esetében ez 8-10 °C is lehet.
Ez már önmagában is elég szép lista, de van itt még pár dolog, amin talán érdemes lehet elgondolkodni…
  • Alacsony felületi hőmérsékleten működik, így nem égeti a levegőben lévő szilárd testeket, azaz nem eredményez kellemetlen szagokat. A fűtött tér levegőjének egyéb fizikai tulajdonságait, pl. a páratartalmat sem befolyásolja.
  • Helyiségenként, pontosan szabályozható, előre programozható a felhasználó igényeinek és az adott tér funkcióinak leginkább megfelelő a hőmérséklet
  • Üzemeltetése zajtalan és egyszerűen, akár még telefonon, interneten keresztül is kezelhető. Nincs szükség felügyeletre és karbantartásra, égéstermék sincs, így tehát gázmérgezés veszélye sem áll fenn.
  • Helytakarékos: az infrapanelek elhelyezése nem befolyásolja a lakótér berendezésének megtervezését, hiszen egyszerű módon a plafonra kell felszerelni, így a fűtőtestek soha többé nem lesznek útban, ha a bútorok elhelyezése kerül előtérbe
  • A fűtőpanelek többfajta teljesítménnyel rendelkeznek, így gyakorlatilag nincs olyan fűtendő helyiség, amit ne lehetne tökéletesen felfűteni vele.
  • Az infrapaneleket akár “éghető felületre” is felszerelhetik! (pl: ez a tény faházaknál igazán jól jöhet)
  • A fűtési rendszer élettartama korlátlan, köszönhetően egy olyan különleges technológiának, amit jelenleg csakis az infrafűtés tudhat magáénak
  • A fűtőtest formája bármilyen környezetbe beilleszthető, több színben választható
  • A hőelosztás egyenletessége ennél a fűtési rendszernél maximális. Így nem alakulnak ki úgynevezett “hőlépcsők”. Nem fordulhat elő, hogy a helyiség egyik pontjában fázunk, míg a másik pontján melegünk van
  • Különösen energiatakarékos fűtési megoldás, az infrafűtés éjszakai – alacsonyabb díjú – árammal való üzemeltetése, melynek ára kb. csak 60%-a a nappali áraménak. Ez pedig ma az egyik legolcsóbb lehetőség!
  • Az infrafűtés alkalmas fő, vagy kiegészítő fűtésnek is
És még van tovább…
  • A legtöbb fűtést bizonyos időközönként karban kell tartani. Hosszútávon fel kell készülni erre is, és bizony a kazánok egyre kevesebb ideig húzzák probléma nélkül
  • Vannak helyiségek, ahol kifejezetten zavaró lehet egy radiátor, vagy bármilyen egyéb fűtőtest. Szinte lehetetlenné teszi a normális berendezést. De mivel ezt már így szoktuk meg, ezért megtanultunk együtt élni vele. De biztos, hogy ennek így kell lennie?
  • Sokan nem is gondolják végig azt, hogy egy szobát kb. 20%-kal túl kell fűteni ahhoz, hogy fejmagasságban 23 Celsius fok legyen, a plafon közelében 28-29 fokra lesz szükség – míg a padló közelében csak 19 fok körül lesz a hőmérséklet. Így szinte mindig érezni lehet, hogy fejmagasságban meleg van, miközben a láb pedig fázik

Azonban az infrafűtéssel már mind kiküszöbölhetők ezek a problémás helyzetek.

Vásárláshoz kattins a webáruházunkra!

Hogyan működik az infrafűtés?

Az infrapanel a villamos energiát alakítja át 7-10 nm hullámhosszúságú infravörös sugárzássá, mely teljes felületével sugároz a környező térségben. Ez éppen az a fajtája a hőnek, amellyel a Nap melegíti Földünket.

Az infravörös sugárzás nem a helyiség levegőjét, hanem a személyeket, falat, bútorokat és a tárgyakat melegíti fel, majd ezekről való visszaverődésük biztosít kellemes hőérzetet.

Az infravörös sugárzás nem szökik el az ablakon, sőt, a vakolatot is felmelegíti, így hőfüggöny alakul ki. Ezzel csökken a hőveszteség a helyiségben. A fűtőlapokkal jelentős energia-megtakarítás érhető el a hagyományos fűtéssel szemben.

A Czinege-I. egy tábla alakú fűtőtest, amely olyan kialakítású, hogy a fűtő oldalán az energia áramlása a lehető legmagasabb, míg ellenkező irányban viszont minimális. Ez a működő oldalra felhordott kerámiaszemcséknek, a passzív oldalon viszont a minőségi hőszigetelésnek köszönhető.

Pontosan, helyiségenként szabályozható, előre be lehet programozni, így könnyedén be lehet állítani a felhasználó igényeinek és az adott tér funkcióinak legmegfelelőbb hőmérsékletet.

A maximális teljesítmény gyors elérése (felfutási idő max. 30 perc) lehetővé teszi akár alacsonyabb hőmérsékleten is a minőségi szabályozást. A Czinege-I. panelekkel elért megtakarítás átmeneti időszakban könnyedén 60% is lehet! Helyi fűtésként alkalmazva, például pénztárakban, irodákban a személy hátára, lábára irányítva a paneleket, az energia megtakarítás lényegesen magasabb mit, ha az egész termet fűtenénk.

A hőpajzs pontosabb megismeréshez kattints ide »

Mit érdemes tudnia egy tervezőnek az infrafűtésről?

Termékleírás

A Czinege-I. fűtőtest téglalap, illet négyzet alakú, vastagsága – kerettől függően 16-30 mm, kerülete a teljesítménytől függően változik. A fűtendő helyiség mennyezetére szerelendő, a keret négy csavarral való rögzítésével. A keret egyik felén található a műszaki adatokat tartalmazó címke és a levehető fedélke. Alatta az üreges keret nyílásában van elhelyezve a kötőhely, amelyre csatlakozik a megtápláló kábel. Az elosztóból bevezetett kábel részére a keret hátoldalán 10×20 mm-es nyílás van kialakítva.

A mennyiben a termék működő oldalát nem éri mechanikus károsodás, élettartama korlátlan! Folyamatosan bármeddig működhet.

A termék az üzemelés alatt semmiféle felügyeletet nem igényel. Üzemeltetése zajtalan és könnyedén, akár telefonon segítségével is kezelhető, ráadásul egyáltalán nem kell felügyelni a működését, a terméket 10 éven felüli személy már üzemeltetheti.

Felszerelési javaslat

A Czinege-I panel beszerelése egyszerű. A fűtőpaneleket a helyiség mennyezetén egyenletesen elosztva a hőveszteséget és az esztétikát szem előtt tartva kell felfogatni. Az elektromos hálózathoz a gyárilag beépített vezetékkel kapcsolódik. A vezetékezés lehet süllyesztett vagy csatornázott szerelés. A fűtőlap megtáplálásához 3×0,75 mm2 hajlékony rézvezeték javasolt. Amennyiben vezérlet áramról is történik megtáplálás, akkor párhuzamos vezetékelést kell tervezni és kiépíteni.

A Czinege-I fűtőtest maximális hatásának elérésének érdekében fontos úgy elhelyezni, hogy a személyek által leggyakrabban használt terület lehetőleg merőlegesen a fűtőtest alatt legyen.

Szabályozás

A legjáratosabb fűtésszabályzókkal kapcsolható. Egyszerűen ki-be a világítótestek használatára alkalmas kapcsolóval is működtethető.

Talán már Ön is látja, mennyire sokszínű, és kiemelkedően hasznos megoldás az infrafűtés. Hiszen használható…

  • épületek főfűtéseként – mivel energiatakarékos, kiemelkedően kellemes hőérzetet biztosít, és egy örök életre szól
  • kiegészítő fűtésként olyan helyeken, ahol esetlegesen kell csak fűteni, és az egyéb megoldások túl költségesek, körülményesek
  • utólagos hozzáépítések fűtéseként – hiszen az egyéb fűtéseket szintén körülményes lehet kiépíteni. Pl.: szaunák, télikertek, fürdők, medencék…stb.

Tehát bármilyen helyzet is adódjon, akár új építés, akár korszerűsítés, akár felújítás, az infrafűtés mindenhol megállja a helyét.

Természetesen a Czinege I. fűtőpanelok minden előírásnak megfelelnek. Használatuk biztonságos, és egyszerű.

Egy ingyenes segítség...

Szeretnénk megkönnyíteni az Ön életét, ezért kidolgoztunk egy olyan segédprogramot, amely az Ön tervezői feladatait hivatott egyszerűsíteni.

Miben segít Önnek ez a tervezői CD?

Tervezői CD-nk segíti Önt, hogy egyszerűen, szinte csak az „egeret” használva, el tudja készíteni az egyébként időt rabló fűtőkábeles technológián alapuló kalkulációit, legyen szó rámpa, vagy esőcsatorna fagymentesítő fűtéséről, esetleg hőtárolós padlófűtésről, vagy csővezeték kísérőfűtéséről. Használata során biztos lehet abban, hogy szakmailag vállalható, több évtizedes tapasztalaton alapuló, korrekt kalkulációt készített. A kalkulációból egyetlen gombnyomásra kinyomtatható, vagy kimásolható termékkiírást is kap.

A program a kalkulátorokon kívül egyéb hasznos műszaki információval is kiszolgálja Önt, így rendelkezésére állnak műbizonylatok, megvalósítási javaslatok, termékismertetők, tervezési segédletek, képek…

Ha szeretné használni Ön is ezt az ingyenes segítséget, ahol pár gombnyomással hozzájuthat a kívánt adatokhoz, akkor kattintson az alábbi linkre, és egy rövid regisztráció után máris hasznosíthatja ennek az egyedülálló segítségnek minden előnyét:

Ugrás a tervezői programra! »

 

Ha szeretne kicsit utánajárni, hogy hol működnek már hasonló rendszerek, akkor nézzen körül a referenciáink között…

Referenciáinkhoz »

Ha több, az Ön szolgáltatása iránt érdeklődő ügyfelet szeretne, akkor regisztrálja vállalkozását adatbázisunkba, ahol az oldalunkra látogató magánembereknek nyújtunk segítséget. Ebből az adatbázisból válogatnak azok, akik elektromos tervezőt keresnek elektromos fűtési rendszereik megtervezéséhez.

Tehát ha kiváló, és hasznos tanácsaival még elégedettebb vevőket akar, akkor nincs már dolga, mint választani az Ön számára felkínált lehetőségeink közül…

Az oldalunkon mindent megtalál, ami egy profi elektromos tervezőnek csak érdekes lehet, ha elektromos fűtési, és fagymentesítési rendszereket szeretne tervezni az ügyfelei számára!

A ma tudása hamarosan elavult lesz, ezért van szükség a legfrissebb információk megszerzéséhez. Ennek leghatékonyabb módja, ha regisztrál bog-értesítőnkre, ahol szakemberek vitatják meg a technikai újdonságokat.

 

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/miert-lesz-az-infrafutes-a-kedvenced/feed/ 9
Talajfűtés: Ha kimarad, abból nagy baj lehet! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hutohaz-talajfutes-tervezoknek/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hutohaz-talajfutes-tervezoknek/#respond Wed, 22 Jul 2015 05:16:22 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=447 Vannak olyan helyzetek, amikor egy tervezőnek kötelezően számolnia kell bizonyos elemekkel egy-egy munka során. Ez a helyzet akkor is, ha éppen egy hidegterekkel rendelkező épület, azaz hűtőház kerül terítékre. A hűtőházaknál, fagyasztó alagutaknál követelmény, hogy az épület alatti földréteg ne fagyjon meg. Ez rendkívül kritikus kérdés, hiszen a megfagyott talaj, a benne lévő jég térfogata miatt tágul, és maga a hűtőház is statikai szempontból veszélybe kerülhet. A talajfűtés pontosan ennek elkerülésére lett kitalálva.

Talajfűtés vs hőszigetelés

A hűtőházak, fagyasztó alagutak padlózatát természetesen vastag hőszigeteléssel látják el. Ez laikusoknak talán elég is lehetne, de a gyakorlatból tudjuk, hogy nem az! Ugyanis a hőszigetelés csak lassítja a hőáramot, de a hideg egy idő után mindenképpen átjut rajta, és ezzel meg is van a baj.

A talaj kapillárisaiban lévő víz megfagyása, a talaj térfogatának növekedését, ezzel a padlózat rongálódását, akár épület-felemelkedést, esetenként még az épületszerkezet tönkremenetelét is okozhatja. A talaj kifagyásának veszélye akkor a legnagyobb, ha a padlón keresztül elvont hő nagyobb, mint amit a talaj a padló alatti talajréteggel közölni képes – azaz ha a hűtőház hidege a talajba kerül.

Mit kell feltétlenül figyelembe vennie egy profi tervezőnek hűtőházak, fagyasztó alagutak esetében, amit utólag már túl késő pótolni?

A víz a hideg, megfagyni „készülő” talajrétegbe még a vízzáró agyagrétegen át is felszívódhat. Az átfagyó talaj, illetve a 0C˚vagy az alatti hőmérsékletű rétegek víztartalma megemelkedik még akkor is, ha a talaj az üzem beindulásakor még csak igen csekély mértékben volt vizes. A talajkifagyás ellen tehát az altalaj elhanyagolhatóan kis víztartalma sem jelent védelmet.

A talajkifagyás elleni védelmi megoldásoknál gyakorta felmerül a kérdés, hogy egyáltalán fennáll-e a fagyás veszélye. Ez sokszor feleslegesen feltett kérdésnek bizonyul, mert a hűtőház állandó hidege miatt a talaj mindenképpen át fog fagyni. Ezt akkor is figyelembe kell venni, ha egyébként a talajkifagyás csak a létesítmény üzembehelyezése után hónapokkal később következne be.

Ezek alapján nyilvánvaló, hogy a talajkifagyás és az általa okozott károk elleni védelemről már a tervezés fázisában gondoskodni kell, és a tervezők felelőssége, hogy erre megfelelő figyelmet fordítsanak. Nos, a talajfűtés éppen ezt a védekezést szolgálja.

A padlószigetelés alatti talajréteg fűtése az a módszer, amellyel bármilyen padlószerkezet és bármilyen talaj esetén biztonságosan védekezni lehet a talajkifagyás és az általa okozott épületkárok ellen.

A padlószigetelés alatti talajréteg fűtésével tulajdonképpen segítünk a földnek létrehozni azt a padló felső síkja felé irányuló hőáramot, amit a talaj nem, vagy nem elegendő mértékben képes produkálni. Talajfűtés alkalmazása esetén a 0˚C-os izotermát oda „helyezzük”, ahová kell: a padlószigetelés valamelyik vízszintes síkjába.


Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Hogyan működik a talajfűtés hidegterek esetében?

A villamos talajfűtési rendszerek kivitelezése a lehetséges más talajfűtési megoldásokkal szemben rendkívül egyszerű és kedvező költségű. Szabályozásuk is kedvezőbb áron megoldható és finomabb beállításokat tesz lehetővé.

Az üzemeltetési költség csökkenthető úgy, hogy a talajt a normál megtáplálás mellett éjszakai, (vezérelt) villamos energiával fűtjük.

A hűtőházak alatti talaj átfagyásának megakadályozására fűtőkábelek kerülnek beépítésre a padlószigetelés és az altalajon fekvő páraszigetelés közötti betonrétegbe.

Jellemzően állandó ellenállású fűtőkábeleket használunk, amelyek különböző fajlagos (méterenkénti) ellenállású kivitelekben készülnek. A járatos ellenállási értékek 0,18 – 18 Ω/m között változnak. A különböző fajlagos ellenállású kábelek lehetővé teszik, hogy különböző nagyságú termek, hűtőházak stb. talajfűtő kábeleit jellemzően 230 V feszültséggel tápláljuk.

A fűtőkábelek által bevitt fűtőenergia eloszlása teljesen egyenletes, így lehetőség van arra, hogy a helyi fűtési igényeket a legtökéletesebben kielégíthessék.

A fűtőkábelek a „hidegvég” csatlakozási pontoktól normál villamos vezetékekkel csatlakoznak a villamos kapcsoló- és vezérlőszekrényhez. Ez a szekrény elhelyezhető akár a terem falának külső oldalánál, akár a vezérlőhelységben.

Áramfigyelő bekötése
Áramfigyelő bekötése talajfűtés használatához

Magyarországon az első villamos talajfűtésű hűtőházakat az 1970-es évek végén építették.

Fontos tudni, hogy ezeknél az épületeknél is alkalmazták azt az alapvető biztonsági eljárást, ami szerint egymással párhuzamosan két szál kábelt fektettek le, melyek közül az egyik a működő, a másik a tartalékkábel.

Tartalékkábelt nem azért kell alkalmazni, mert az üzemelő kábel nem jó minőségű. Habár a kábel a terhelhetőségének jellemzően csak harmadával-negyedével üzemel, mégsem jelenthetjük ki, hogy soha el nem romolhat. Elég egyetlen fűtőszál kiesése és 40-50 m2 felület marad fűtés nélkül. Ekkora felület fog átfagyni, mert a kész épület alatt utólag már nem lehet fűtőszálat cserélni, vagy javítani.

A tartalék kábel tehát csak akkor üzemel, ha kiesik a működő. Hogy a kiesést észrevegyük, automatikus szálankénti működésellenőrzést kell a vezérlőszekrénybe tervezni, építeni.

Kábelfektetés tartalék kábellel

Fektetés tartalék kábellel
Talajfűtés: Fektetés tartalék kábellel

Egyszer jártam egy olyan hűtőházban, ahol nem volt tartalékkábel, és a működő kábeleknek sem volt működési ellenőrzése. A talaj átfagyása akkor vált szembetűnővé, amikor az épület tetejét tartó fő oszlopok megemelkedtek, megemelkedett a tető, az épület alakja megváltozott. Ekkor leállították a hűtést, kiürítették a hűtőházat, kibontották az oldalát, hogy a légkalapácsokat be lehessen vinni. Felverték az aljzatbetont, felszedték a szigetelést, a szerelőbetont, ekkor tudták szétverni és kihordani az egy méter vastagságban átfagyott altalajt.

Hűtőház oszlopfűtés
Hűtőház oszlopfűtés

Ezután jött a földvisszatöltés, szerelőbeton, fűtőbeton, szigetelés, és a járóbeton újbóli kiépítése. Ezek költsége valamint a kiesett üzemelési idő nagyságrendekkel több költség, mint egy tartalék elektromos fűtőkábel (röviden: fűtőkábel) beépítése. A tartalék kábel nem duplázza meg a költségeket, hiszen ugyanabba a távtartóba kell helyezni és a működési ellenőrzést is csak a ténylegesen működő kábelekhez kell kiépíteni.

Semmi sem indokolja, hogy bárki is tartalékkábel nélkül tervezzen hűtőház altalajfűtést.

Mi befolyásolja a szükséges teljesítményt?

Természetesen a kamra lehetséges legalacsonyabb üzemi hőmérséklete, és a hőszigetelés vastagsága. Lehet, hogy előbb csak
O Co körüli üzemelést gondolnak, de később ez lehet alacsonyabb is, csak éppen egy meglevő épület alá további fűtést tenni már lehetetlen. Tervezni tehát mindig az alacsonyabb hőmérsékletre kell.

A szükséges teljesítményt a kábel méterenkénti teljesítmény-leadásának beállításával – ideális kábelhossz választás – valamint a fektetési sűrűség meghatározásával biztosíthatja. A kábeleket – az átfagyás kivédésére – egymástól 25-35 cm közötti távolságra célszerű fektetni.

Ez azt jelenti, hogy 3-3,5 m/m2 a kábeligény. A jellemző teljesítmény – 15-20 W/m2 – eléréséhez a kábelteljesítményt 5-7 W/m-re van beállítva. Ez a számítási feladat az itt leírt módon bonyolultnak tűnik, ezért fejlesztettük ki ingyenes tervezői programunkat, amelynek használatával, néhány gombnyomással egy komplett és megbízható tervet és kiírást kaphatsz.

Ugrás a tervezői adatbázishoz »

Fontos dolgok, amelyekre talajfűtés esetén gondolni kell!

  • Az egyenletes talajfűtés elérése érdekében a méterenkénti kábelteljesítményeknek közel egyenlőnek kell lennie.
  • Az egymással párhuzamosan kapcsolt hurkok száma lehetőleg hárommal osztható legyen a háromfázisú hálózat egyenletes terhelése céljából. Háromfázisú fűtőkábeleknél ez nem követelmény.
  • Az elektromos fűtőkábelek hajlítási sugara 70-90 mm-nél általában kisebb nem lehet.
  • A kábeleket úgy kell elrendezni, hogy ne keresztezzék egymást. Ha a keresztezéseket elkerülni nem lehet, akkor a keresztezéseket úgy kell kialakítani, hogy a kábelek ne érhessenek egymáshoz.
  • A kábeleket sűríteni kell külső határoló falak közelében és a hűtött tereken átmenő oszlopok tövében, ugyanis ezek a pillérek, oszlopok mintegy „átszúrják” a padló hőszigetelését, mivel alapozásukat a hőszigetelés alatti talajban lehet csak megoldani.
  • Az is előfordul, hogy egy nagy épületen belül alakítanak ki hűtőkamrákat (pl. élelmiszerláncok logisztikai központjai) és a tetőt tartó oszlopok egy része a hűtött téren megy keresztül. A kamra felett kinyúló oszlopok hideg felületére kicsapódhat az épület levegőjében levő pára, és ez lefolyva az oszlopon eláztathatja az arra tett hőszigetelést, ami így elveszti hatását.
  • A fűtőkábeleket nem ajánlatos +5˚C-nál kisebb hőmérsékleteken fektetni
  • Az elektromos fűtőkábelek toldását kerülni kell, mivel minden célra bármilyen hosszban „hidegvégekkel felszerelve” szállítják.
  • A kábeleket a szerelőbetonra fektetik. A tiszta és sík szerelőbetonhoz először műanyag távtartókat rögzítenek, és annak a hornyaiba pattintják be a kábeleket.

A siker a pontosságban (is) rejlik!

  • A kábelek bebetonozásához finom – legfeljebb 3-4 mm max. szemcsenagyságú – betont szabad használni, hogy a kábelek és a fűtőbeton közötti hőátvezetési kapcsolat a lehető legjobb legyen. A fűtőbeton vastagsága általában 6-7 cm.
  • A fűtőkábeleket minden esetben teljesen be kell fedni betonnal. Levegőben, szigetelőanyagban való vezetésük túlhevüléshez, idő előtti tönkremenetelhez vezet.
  • Az elektromos fűtőkábeleket minden esetben „hidegvégekkel felszerelve” szabad a villamos hálózatra rákötni. A „hidegvég” csatlakozási pontokat teljesen be kell betonozni, nehogy túlhevüljenek.
  • Az elektromos fűtőkábelek épségét ellenőrizni kell lefektetés előtt és után. Folytonosságukat mérésekkel kell ellenőrizni lefektetés előtt, bebetonozás előtt és bebetonozás után azonnal.

A fűtőkábeles villamos talajfűtési rendszerek működése, szabályozása hűtőházaknál, termeknél, fagyasztóknál automatikus. (Kézi működtetés napjainkban már nem alkalmaznak.) Az automatikus működtetés, illetve szabályozás módszerei a következők.

Kapcsolódó képgaléria »

  • Mivel a villamos talajfűtés jól és finoman szabályozható, és a fűtőbeton hőmérséklete az egész padlófelület alatt ugyanaz az érték, a talajkifagyás elkerülésére Magyarországon általában elegendő +5˚C fűtőbeton-hőmérsékletet tartani, ±1˚C szabályozási eltéréssel.
  • A talajfűtés működését hőmérséklet-érzékelővel ellátott termosztát szabályozza, illetve – mágneskapcsolón keresztül – működteti. A hőmérséklet-érzékelőt a fűtőrétegbe betonozott védőcsőbe szerelik be oly módon, hogy esetleges meghibásodásnál cserélhető legyen. A korszerű termosztátok a talaj hőfokát is mérik, és hőfokkijelzéssel rendelkeznek.
  • A fűtésvezérlő termosztát mellé egy másik termosztátot is be kell építeni, ami figyeli a talajhőmérsékletet, és vészjelzést ad le, ha a talaj – pl. a vezérlő meghibásodása miatt – túlságosan lehűl.
  • Minden egyes működő fűtőszál teljesítmény-felvételét áramfigyelő relével ellenőrizni kell, amely vészjelzést ad le, ha bármely fűtőkör kiesik, hogy a tartalék szálat beköthessék.

Mire célszerű minden tervezőnek figyelni?

  • Amennyiben a hűtőkamra ajtajába gyárilag nem tettek ajtókeret-fűtést, akkor azt is tervezni kell, az ajtó befagyásának megakadályozására
  • A kamrák ajtaja körüli terület csúszásmentességéről szintén gondoskodni kell. Egyrészt a hideg térbe ajtónyitás során bekerülő párás levegő szinte azonnal lecsapódik a földre és ott csúszásveszély alakul ki. Másrészt a kamrák előtti terület is csúszóssá válhat – a kiáramló hideg levegő miatt – ami akkor jelent nagyobb gondot, ha szintkülönbség van a kamra és az előtte levő tér között. Ezek a fűtések azonban már nem altalajfűtések, hanem a felső beton felületfűtései. Itt a külső területek jégmentesítéséhez használt irányelvek a mérvadók.

Kapcsolódó dokumentumok »

Miért bízhatsz meg az általunk kínált megoldásban?

Egy ingyenes segítség...

Szeretnénk megkönnyíteni az Ön életét, ezért kidolgoztunk egy olyan segédprogramot, amely az Ön tervezői feladatait hivatott egyszerűsíteni.

Miben segít Önnek ez a tervezői CD?

Tervezői CD-nk segíti Önt, hogy egyszerűen, szinte csak az „egeret” használva, el tudja készíteni az egyébként időt rabló fűtőkábeles technológián alapuló kalkulációit, legyen szó rámpa, vagy esőcsatorna fagymentesítő fűtéséről, esetleg hőtárolós padlófűtésről, vagy csővezeték kísérőfűtéséről. Használata során biztos lehet abban, hogy szakmailag vállalható, több évtizedes tapasztalaton alapuló, korrekt kalkulációt készített. A kalkulációból egyetlen gombnyomásra kinyomtatható, vagy kimásolható termékkiírást is kap.

A program a kalkulátorokon kívül egyéb hasznos műszaki információval is kiszolgálja Önt, így rendelkezésére állnak műbizonylatok, megvalósítási javaslatok, termékismertetők, tervezési segédletek, képek…

Ha szeretné használni Ön is ezt az ingyenes segítséget, ahol pár gombnyomással hozzájuthat a kívánt adatokhoz, akkor kattintson az alábbi linkre, és egy rövid regisztráció után máris hasznosíthatja ennek az egyedülálló segítségnek minden előnyét:

Ugrás a tervezői programra! »

 

Ha szeretne kicsit utánajárni, hogy hol működnek már hasonló rendszerek, akkor nézzen körül a referenciáink között…

Referenciáinkhoz »

Ha több, az Ön szolgáltatása iránt érdeklődő ügyfelet szeretne, akkor regisztrálja vállalkozását adatbázisunkba, ahol az oldalunkra látogató magánembereknek nyújtunk segítséget. Ebből az adatbázisból válogatnak azok, akik elektromos tervezőt keresnek elektromos fűtési rendszereik megtervezéséhez.

Tehát ha kiváló, és hasznos tanácsaival még elégedettebb vevőket akar, akkor nincs már dolga, mint választani az Ön számára felkínált lehetőségeink közül…

Az oldalunkon mindent megtalál, ami egy profi elektromos tervezőnek csak érdekes lehet, ha elektromos fűtési, és fagymentesítési rendszereket szeretne tervezni az ügyfelei számára!

A ma tudása hamarosan elavult lesz, ezért van szükség a legfrissebb információk megszerzéséhez. Ennek leghatékonyabb módja, ha regisztrál bog-értesítőnkre, ahol szakemberek vitatják meg a technikai újdonságokat.

 

Praktikus ötletek – MOST INGYEN!

A hiedelmekkel ellentétben a korszerű elektromos fűtés egyáltalán nem kerül többe, mint bármely más fűtés!

Tévhitek, berögzült félreértések, praktikus ötletek az elektromos fűtéssel kapcsolatban…
Iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra, és ismerd meg az előrelátó építkezők, felújítók néhány érdekes, azonban gyakran csak utólag felmerülő problémáját, amelyet az elektromos fűtőkábelek maradéktalanuk képesek megoldani!


Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Elektromosfűtés

Vállalkozó
9K

Széles kínálat elektromos fűtésekből, infrafűtés, hóolvasztás, csempefűtés, tükörfűtés, csatornafűtés, ipari fűtések

Elektromosfűtés

Elektromosfűtés

2 days 12 hours ago

Kellemes ünnepeket kívánunk minden kedves ügyfelünknek!

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/hutohaz-talajfutes-tervezoknek/feed/ 0