Elektromos fűtés – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu Unja már a drága gázszámlákat? Pedig van alternatíva! Ismerje meg korszerű és gazdaságos elektromos fűtési megoldásainkat tervezői szemszögből is! Fri, 24 Jan 2020 10:04:02 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/wp-content/uploads/2016/12/cropped-elektromos-futes-futokabel-favicon-32x32.jpg Elektromos fűtés – Elektromos fűtések tervezőknek https://elektromosfutes-tervezoknek.hu 32 32 Elektromos fűtés: Rádiós riport készült a szakemberek véleményéről! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/szakemberek-szerint-is-az-elektromos-futes-a-jovo-megoldasa/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/szakemberek-szerint-is-az-elektromos-futes-a-jovo-megoldasa/#respond Wed, 30 Oct 2019 16:02:10 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1828 Részletes anyagot tett közzé a minap a Kossuth Rádió. A téma az elektromos fűtés volt, illetve a kérdés: Hova tart most a világ, mivel érdemes fűteni és mit gondolnak a szakértők? Korábban már nekem is volt szerencsém beszélgetőpartnerként részt venni a műsorban. De jó érzés azzal szembesülni, hogy más szakmabeli emberek is hasonlóan vélekednek, mint én.

Több szakembert is megkérdeztek, akik szerint egy 50m2-nél nagyobb lakásban elektromos fűtés az ajánlott fűtési megoldás. Ezt az állítást nem “csak” szakmai érvekkel támasztotta alá a riport, hanem olyan emberek véleményével is, akik elektromos fűtésre cserélték a korábbi, gázzal működő fűtésrendszerüket.

Egy család története

A riportban szereplő egyik család elmesélte, hogy sokáig gázfűtéssel oldották meg az otthonuk melegének előállítását. Ám egy váratlan esemény miatt változtatásra kényszerültek, amit utólag nem bántak meg. Döbbenten fogadták a kéményseprő vállalat álláspontját. Ők azt mondták, nem kapnak engedélyt az akkori gázos fűtésrendszer további használatára, pedig előző évben még mindent megfelelőnek találtak. A családfő elmesélése szerint kb. 1 millió forintba került volna egy új kémény kiépítése, az engedélyt pedig enélkül nem kapták volna meg.

A gépészmérnök végzettségű férfi ekkor kissé bátortalanul de a levegő-vizes hőszivattyú mellett tette le a voksát. Azért választotta a levegő-vizes hőszivattyút, mert ez volt a leggyorsabb. Valamint azért, mert bármilyen helyiségben elfér és pár nap alatt üzembe helyezhető. A férfi elmesélése szerint, ezzel a rendszerrel az egész villamosenergia költsége 50-60 ezer forint éves szinten. Beleértve a használati melegvizet, fűtést, mikrót, tv-t, világítást, sütőt, hűtőt stb.

Mint az az adásból is kiderült, sokan nem tudják, hogyan működik a levegő-vizes hőszivattyú. Amit érdemes tudni róla, hogy a levegőből veszi ki a hőt, és azt a vizes fűtés, illetve a használati melegvíz fűtésére hasznája fel. Ám ahogy hűl a levegő, a hatásfoka egyre romlik. Az sem elhanyagolható tény, hogy az éves karbantartási díjat itt sem úszhatjuk meg. Éppen ezért úgy gondolom, érdemes más elektromos fűtésrendszert is számításba venni, mert esetenként még ennél kedvezőbb megoldások is szóba jöhetnek. Ha bővebben olvasnál erről, a könyvemben megteheted.

De hogyan függ ez össze az elektromos fűtéssel?

Zuggó Balázs, a Daikin Hungary Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a hőszivattyú is villamos árammal működik, vagyis az energiaforrás nem gáz alapú. Éppen ezért ez is az elektromos árammal való fűtés egyik formája.

 Elektromos fűtés vagy gáz alapú? Mit választanak majd többen a jövőben?

Tette fel a riporter a kérdést Szilágyi Lászlónak, a Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap kiadó vezetőjének. Tőle megtudhattuk, hogy a klímaváltozás és ennek hatásai miatt új jogszabályokat hoztak az EU-ban, amik korlátozzák és felügyelik, hogy ma egy ingatlanban milyen fűtési/hűtési megoldást lehet alkalmazni. Ennek megfelelően nagyon erőteljesen felügyelik a frissen épülő házak energetikai tulajdonságait, 2020 után pedig tovább szigorítják majd a szabályokat. A hazai szakembereknek pedig ezeknek kell majd megfelelniük.

Az elektromos fűtés pazarló, nem éri meg azt választani!

Ez volt az álláspont régen. De mi a helyzet most? – kérdezték Szász Jánost, a Nordinova Energy Kft. ügyvezetőjét. Az ő álláspontja is az, hogy ez az állítás változni látszik. Még hozzá azért, mert a napelem rendszerek manapság már egyre elérhetőbbé válnak a hétköznapi ember számára is, és nem csak olcsóbbak, hanem egyre hatékonyabbak is. Ezeknek köszönhetően pedig egyre jobb termelést érhetünk el, így csökkentve a kiadásainkat.

Napelemekkel környezetbarát módon csökkentheted a kiadásaidait!

A riportban hallható egy másik férfi beszámolója is, aki szintén elmesélte a saját történetét, és azt, hogy miért váltott elektromos fűtésre. A teljes rádiós anyagot ide kattintva tudod meghallgatni, a riport 09:33 percnél kezdődik. Ajánlom mindazok figyelmébe, akik még mindig hezitálnak azzal kapcsolatban, hogy milyen fűtési módot alkalmazzanak.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

Nem tudtál meg mindent, pedig érdekelnek a részletek? 

Nem vagy egyedül ezzel, hiszen az elektromos fűtés kontra gázzal való fűtés egy olyan téma, ami sokakat érint. Ezért írtam meg Az elektromos fűtés a jövő megoldása! című könyvemet, amelynek már a bővített változata is elérhető. Ezt a könyvet olvasva olyan kérdésekre is választ kaphatsz, amiket eddig tabuként kezeltek az építőiparban. Ha ide kattintasz, elolvashatod a tartalomjegyzéket, ide kattintva pedig megrendelheted a könyvet.

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/szakemberek-szerint-is-az-elektromos-futes-a-jovo-megoldasa/feed/ 0
Elektromos csőkísérőfűtés: Szakmai tippek, tanácsok! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:51:54 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1687 Az elektromos csőkísérőfűtés alkalmas vízvezetékek fagymentesítésére, vagy egyéb csővezetékben szállított médium temperálására, felfűtésére is. A legnagyobb kérdés, hogy mennyi legyen a teljesítmény? Ennek meghatározásához a következő adatokra lesz szükséged:

  • a cső átmérője,
  • az alkalmazandó csőhéjszigetelés vastagsága,
  • a médium kívánt hőmérséklete – fagymentesítéskor +5˚C-ra, hőntartáskor az elérendő hőfokra kell számolni – és a lehetséges legalacsonyabb külső hőmérséklet, ami körülveheti a csövet.

Ha a „cső mozog” – például vasúti kocsi vízrendszerének fagymentesítésénél -, akkor nem csak a hazai lehetséges mínusz hőmérsékletre kell tervezni. Az adatok birtokában egy egyszerű programmal ki lehet számolni a szükséges teljesítményt. De sokszor nem tudsz elegendő teljesítményt biztosítani, ekkor a szigetelés vastagságát kell emelned, ezzel csökkentve a szükséges teljesítményt, és a szükséges kábelek számát. A teljesítmény meghatározásához – az elérhetőségeink valamelyikén – kérhetsz tőlünk segítséget, vagy töltsd le ezt a programot.

A programba beépítettünk egy +20%-os biztonsági tartalékot, tehát a teljesítményt ezzel a tartalékkal határozzuk meg. Ez a teljesítmény nem jelent feltétlenül többletfogyasztást is, hiszen a szabályzó a kívánt hőmérsékletnél mindenképpen lekapcsol. Ez a 20% lehetővé teszi azt is, hogy elhagyjunk további teljesítményt befolyásoló külső hatást: pl. oszlopokon futó csöveknél a szél hűtését.

Azonban nem csak elfagyás ellen fűtünk!

Egy Váci úti irodaház 8. emeletén volt egy konyha, melynek zsíros szennyvizét egy függőleges cső vitte le a pincében elhelyezett zsírleválasztóhoz. A cső egy fűtetlen légaknában futott, így teljes hosszában – 30-35˚C-ra – kellett fűteni a zsír kifagyása ellen. De vannak kizárólag magasabb hőmérsékleten mozgatható médiumok is – például a pakura. Ezeknek a csöveit jellemzően speciális, állandó teljesítményű kábelekkel szokás fűteni, melynek a teljesítménye elegendő és állandó, a bevonata pedig bírja a magasabb hőmérsékletet. Figyelem: a pakura mozgatásához elegendő a 60-80˚C fok, de a csövet időnként átmossák gőzzel. Tehát a csővel érintkező fűtőkábel szigetelésének a gőz hőfokát kell kibírni. A kábeleknél jellemzően ezért is két hőmérsékletet adnak meg, egy működési maximumot és egy lehetséges – működés nélküli állapotban – elviselhető hőmérsékletet.

A csőkísérőfűtés bekötéséhez használt kábeleknek, szerelvényeknek természetesen meg vannak az RB-s változatai is, csak az RB-s környezet meglétét a kiírásban jelezned kell.

Jellemzően az elektromos csőkísérőfűtés során használt eszközökkel (kábelek és vezérlés) oldjuk meg pl. a légkezelő berendezések, klímák kondenzvíz tálcáinak jégtelenítő fűtését is.

Kivitelezők, tervezők figyelmébe!

Sokszor felmerül a kérdés, hogy hány db vezérlés kell, ha több cső is van, valamint hová tegyem az érzékelőt? 

Vegyünk egy fűtetlen mélygarázst, amiben nincs szellőztető berendezés, hanem oldalfali nagyobb nyílásokon cserélődik a levegő. A plafon alatt tartókon futnak különböző átmérőjű és anyagú csövek.

A csőkísérőfűtés kábeleinek elhelyezéséről

A kábelt nem kell rátekerni a csőre. Egyébként is nehezen meghatározható a megfelelő menetemelkedés, aminek betartásával éppen a cső végén fogyna el a kábel. Alapesetben célszerű olyan típusú és teljesítményű kábelt betervezned, amiből a cső mellé egyetlen szál biztosítja a szükséges teljesítményt. Ekkor a kábelt a cső hosszában, alul kell elhelyezned. Amennyiben csak 2 kábellel tudod biztosítani a szükséges teljesítményt, akkor a kábeleket alul/oldalt – 4-8 óránál – kell elhelyezni. A harmadik kábelt pedig 12 órához kell tenni. Az érzékelőt mindig a kábellel ellentétes oldalon helyezd el a csőhéjszigetelés alatt. Kábel elhelyezési rajzokat itt találsz.

A kábeleket teljes hosszában végig kell ragasztani alukasírozott ragasztószalaggal. Ehhez a cső legyen tiszta és zsírmentes. Azután 0,5m-ként kötegelővel rögzíteni kell a csőhöz. A kasírozás biztosítja, hogy a kábel csővel ellentétes oldalán keletkező hő is a csőre reflektálódjon. A csőhéjszigetelésre kívülről 3-4 m-ként „Vigyázz fűtőkábel!” figyelmeztető címkét kell elhelyezni. Az a legjobb, ha ezeket a kiegészítőket is beteszed a terv kiírásába. 

Milyen hosszú kábel kell pl. egy 30m-es csőhöz?

Az első gondolatod az lehet, hogy 30 méter. DE! Ha a csövön karimák, szerelvények, szivattyú stb. vannak, akkor ezek mind-mind megnövelik a szükséges kábel hosszát. Hiszen ezekre – bonthatóan – rá kell tekerni a kábelt. Ennek kalkulálására kérj elérhetőségeinken segítséget. 

Külön eset, amikor a csővezeték a levegőben fut, fém támasztókon. Jellemzően a támasztó és a cső között nincs hőszigetelés, így a támasz jelentős hűtőhatást fejt ki a csőre. Ezekben az esetekben azt javaslom, hogy a kábelt ezen a szakaszokon hajtű formában, megduplázva kalkuláld. Ez is jelentősen növeli a szükséges kábel hosszát. 

Hol legyen az érzékelő a teremgarázsban?

Mivel a különböző átmérőjű/teljesítményigényű csöveken meg van a szükséges teljesítmény, akár egyetlen helyről is vezérelheted a csőkísérőfűtés rendszert. Ki kell választani a garázs vélhetően leghidegebb pontját, majd oda tenni a cső mellé az érzékelőt. Ha ott nem fagy el, akkor máshol sem. Ez a megoldás persze azt is feltételezi, hogy az összes betápvezeték egyetlen szekrényben van összehozva, ahol a vezérlő és a mágneskapcsoló is van. Ennek kiépítése sokszor többe kerülhet, mint, ha területekre/csoportokra osztod, és ezek számának megfelelő vezérlést alkalmazol. Vezérlésnek az EBERLE ITR családját javaslom

Sokszor felteszik nekem a kérdést, hogy kell-e önszabályzó kábelhez vezérlés? IGEN! IGEN! Az önszabályzós kábel jelleggörbéje megmutatja, hogy – teljesítménytől függően – +30-40˚C körül lesz csak nulla a teljesítmény . Tehát ide is kell termosztát, mert különben olyankor is fűtenénk, amikor arra már semmi szükség. 

Hogyan határozd meg az önszabályzós kábelek változó teljesítménye mellett, azok betápigényét?

Önszabályzós kábelnél a teljesítményt a kábel típusa határozza meg. A kábelen feltüntetett teljesítmény +10˚C hőmérsékletnél értendő. Amennyiben előfordulhat 0˚C, vagy az alatti bekapcsolási hőmérséklet is, a kismegszakítók méretezésénél figyelembe kell venned a névlegesnél nagyobb indulási teljesítményt. 

A csővezeték fűtésére két különböző megoldást kínálunk:

Önszabályozó és SJXFJ típusú állandó ellenállású fűtőkábelt. Az állandó ellenállású kábelt jellemzően hosszabb csőkísérőfűtés  kialakítása esetén alkalmazzuk. Az önszabályzósat rövidebb szakaszokon, elágazásoknál, vagy szerelvényeknél, ahol bonthatóan/átlapolással kell a kábelt elhelyezni. Az állandó ellenállású kábeleket nem szabad átlapolni, mert helyi túlmelegedés alakul ki, ami rövidíti az élettartamát.

Bonyolultabb csőhálózatnál, amelyeken még szerelvények is vannak, tervezésnél nehezen kalkulálható a szükséges kábelhossz. Ezért a csőkísérőfűtés önszabályzós kábellel kerül kialakításra a helyszínen. Ilyenkor kötő/elágazó dobozokat, és véglezáró készleteket jelölünk meg a kiírásban. Amennyiben a csőhéjszigetelésre még külső fémlemez borítás is kerül, akkor a kábeleket tömszelencén keresztül kell a lemezborításon átvezetni. 

A tervezésnél az állandó ellenállású fűtőkábel hosszakat úgy kell meghatározni, hogy az egy-egy méterükre eső villamos teljesítmény ne haladja meg a 18 W/m értéket. Több fűtőszál beépítése esetén célszerű megszámozni a végeket, hogy az elosztószekrénybe befutó szálak között később el lehessen igazodni. 

Az állandó ellenállású fűtőkábel teljes hosszában biztosítani kell a hőelvonást, tehát a kábel nem „jöhet ki” a csőhéjszigetelés alól. Ezt úgy éred el, ha a végéhez sajtolt kötéssel – a terhelésnek megfelelő keresztmetszetű, 1000 V névleges szigetelésű -, hidegvezetéket csatlakoztatsz. Szabadban a hidegvezetéknek célszerű UV stabilnak lennie. A kötést vízmentesen szigetelni kell legalább két réteg zsugortömlővel úgy, hogy a kötés szigetelése egyenértékű legyen a vezetékével. A beépítés során még a kötésnél is biztosítani kell a jó hőelvonást. A fűtőkábel vagy a kötés csak akkor tud tönkremenni, ha nem megfelelő a hőelvonás.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokiserofutes-szakmai-tippek-tanacsok/feed/ 0
Csúszásmentesítés kültéren, elektromos fűtéssel! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/#respond Thu, 03 Oct 2019 07:22:55 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1684 A tél közeledtével előtérbe kerül a kültéri csúszásmentesítés témája.

Ilyenkor a tervező elgondolkodik, hogy elektromos energiát, vagy földgázt ajánljon-e a kültéri csúszásmentesítés megvalósításához. Ezt döntést szeretném elősegíteni az alábbi gondolatokkal.

Ami közös a két technológiában

  • Az olvasztáshoz szükséges teljesítményigény egyenlő. A beépítendő fűtési teljesítmény 250-330W/m², a burkolat vastagságától függően.
  • Mindkét fűtést szabályozórendszer kapcsolja ki és be. A rendszer érzékeli a felület hőmérsékletét és a nedvességet, és csak mindkét feltétel egyidejű megléte esetén lép működésbe.
  • A csövet, vagy a kábelt betonba, vagy a térkő ágyazó homokjába teszik, ami közel hasonló költség.

Ami különbség a két megoldásban

  • A fűtőkábelek terhelése alacsony és egyenletes, így az élettartamuk szinte korlátlan. Nincs mozgó, kopó alkatrész, minimális a meghibásodás veszélye, a teljesítmény-leadás és az olvasztás pedig, a kábel teljes hosszában – akár 200 m – egyenletes, és állandó.
  • A folyadék alkalmazásának nagy hátránya, hogy a fűtőközeg hőmérséklete a terület alatt haladva drasztikusan csökken, intenzív olvadás, csak az első pár méteren valósul meg. Tehát csak sok és rövid csőhosszakkal dolgozhatunk – valamint ledermedés ellen időnként akkor is kell forgatni a folyadékot, amikor nincs is olvasztás, és ez energiába kerül.
  • Mind a fagyálló folyadék egyszeri buborékmentes feltöltése, mind annak időszakos szakszerű cseréje, nehézkesen megvalósítható, és további költséget jelent.
  • Hosszabb távon számítani kell a keringtető szivattyú, egyéb elemek, de akár a kazán cseréjére is. Az üzemelési költség tehát itt nagyobb lesz.
  • A korrekt szakértői magatartás, a külön kazán, annak külön kémény tervezése, ezek beszerzése, karbantartása egyértelműen drágábbá teszi a folyadékos megoldást.
  • Első ránézésre 1 kW hőenergia előállítása olcsóbbnak tűnik gázból, de figyelembe kell venni a különböző hőveszteségeket, a kazánhatásfokot. Elektromos fűtésnél viszont nincs veszteség, sőt éjszakai megtáplálás esetén a költség is hasonló.
  • Az elektromos fűtésnél kimarad a gáztervezés költsége, és az engedélyezési eljárás gondja is.
  • A szükséges áramot – vagy legalább egy részét – napelemmel is megtermelhetem, míg gázkútja otthon csak keveseknek van.

A válaszom tehát:

Az elektromos tervezés és kivitelezés egyszerűbb, és hosszú távú biztos megoldást eredményez. Szeretném segíteni a tervezőket/kivitelezőket, hogy jobban eligazodjanak az elektromos fűtések tervezésében.

22 éves tapasztalatunk alapján elkészítettünk egy tervezői programot. A program az alábbi területeken készíti el a teljesítményigény számítást : csővezetékek kísérőfűtése, esőcsatornák, vápák fagymentesítő fűtése, elektromos padlófűtés, külterületek fűtése – valamint javaslatot tesz az alkalmazandó technológia elemeire is. Amennyiben érdekel ez az egyedülálló tervezési segédlet, keresd fel ezt a honlap oldalt

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csuszasmentesites-kulteren-arammal/feed/ 0
Milyen az ideális templomi padfűtés? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/milyen-az-idealis-templomi-padfutes/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/milyen-az-idealis-templomi-padfutes/#respond Tue, 24 Sep 2019 11:06:48 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1691 A templomok fűtése esetén nem az egész épületet fűtjük, hanem templomi padfűtés kerül beszerelésre – mert általában a padok, vagy azok környékére korlátozódik a fűtési igény. A lehetséges megoldásokat legtöbbször a műemléki környezet erősen korlátozza. 

A megoldást az igazán hideg telek uralta Svédországból hoztam el, ahol – kimondottan templomok fűtésére – már régen kifejlesztették és tesztelték az SH termékcsaládot Az SH padfűtőtestet templomi padfűtésére tervezték. Az SH padfűtés modern és biztonságos kialakítása mellett diszkrét is, mivel a padok és székek alá van felszerelve. A hőáramlás és a sugárzó hő segítségével melegíti a padon és környékén lévőket is.

A templomi padfűtés legtöbbször az ülőfelület alá kerül, ehhez az SH típusok a legalkalmasabbak. Ez az elhelyezés megfelel a műemlékvédelmi követelményeknek is.  A megtáplálást és a vezérlést több szakaszra célszerű osztani, hogy a lehetséges látogatók számának megfelelő mennyiségű ülőhelyet keljen csak fűteni. A hősugár terelő lap biztosítja a lefelé áramló hő szétoszlását, így nem csak a padon ülőt, de a környéken állókat is melegítjük.  A teljesítménye a hosszától függ, 175-375 W/db között változik. 

Templomi padfűtés

A templomi padfűtés elektromos installációja

Az SH padfűtőtestet fix beépítésre tervezték, valamint engedélyezett a felfűzött telepítés is. A hagyományos, valamint a felfűzött csatlakoztatás 230 V esetén 3 x 1.5 mm2, 400 V esetén 5 x 2,5 mm2 kábellel történik.

A templomi padfűtés vezérlése

Időben programozható elektromos fűtésvezérlő alkalmazása javasolt, hiszen a fűtőegység felmelegedéséhez is kell legalább 15-20 perc, és le is lehet kapcsolni már a szertartás vége előtt. A betáplálást úgy célszerű szétosztani, hogy a látogatók számához igazodva lehessen ki- vagy bekacsolni az egyes padsorokat.  Az SH templomi padfűtés gazdaságos, mert a vezérléssel a templomi padfűtés működési ideje igazodni képes a templom alkalomszerű használatához is, csak addig kell működtetni, amíg a hívek ott vannak.

Lehetnek olyan padok, önálló székek, ami alá nehézkesen lehetne, vagy nem akarunk SH padfűtést szerelni. Ilyenek jellemzően pl. az elöljárósági kiemelt székek. Itt szerencsésebb a fűtött párna elhelyezése. 

Mit lehet tudni a fűtött párnáról?

A párna szélessége jellemzően 30 cm, és ezt a pad hosszának megfelelően, méretre gyártja a német gyártó. Sőt, a külső kárpitbevonat színe is választható. A fűtött párna mindössze 75 Watt/méter fűtőteljesítményű, tehát energiatudatos fűtést nyújt. A hő nagy része az ülésen helyet foglaló személy testét melegíti, kellemes komfortérzetet biztosítva, ezért a szükséges fűtőteljesítmény alacsony lesz, tehát a működés költséghatékony. 

A bekapcsolás után a fűtőpárna gyorsan felmelegszik, a hőmérséklet szabályozása egy erre a célra kifejlesztett impulzus-vezérléssel történik, amelynek beállítása a helyi igényekhez illeszthető.  Tapasztalatom szerint ennek hiányában mintegy 25-30 perc fűtés után a párna túlságosan meleggé válhat. A fűtőpárna kis teljesítmény igénye miatt jellemzően nincs szükség a meglévő villamos teljesítmény igény növelésére. A speciális gyártási technológia biztosítja, hogy a fűtőpárna extrém hosszú élettartamú, stabil, nem deformálódik. Mind emellett nem gyűrődik és nem hajlamos ráncképződésre sem, karbantartást nem igényel. A párnák huzata egy cipzár segítségével lehúzható, és így mosható, 30 fokos vízben.

Milyen fűtési igényekkel találkoztam még az elmúlt években?

  1. Amennyiben lehetséges, az oltár, miseasztal környékének kövezete alá fűtőkábelek helyezhetők, és ez biztosít a papoknak valamelyest kellemesebb hőmérsékletet a mise alatt. Ez igazából egy padlófűtés, ami a tehetetlensége miatt nem igazán gazdaságos.
  2. Amennyiben az esztétika megengedi, akkor infrasugárzók jöhetnek szóba, ezekből is inkább a nagyobb teljesítményűek, mert az elhelyezésükre ritkán van az oltár, miseasztal közelében lehetőség. Kivétel, ha hordozható állványra tesszük a panelt, és csak igény esetén állítjuk azt fel. Az infrafűtés gyors reagálású, csak a szertartás alatt működik. Ilyen lábakon álló infrasugárzókkal oldottunk meg pl. egy görög katolikus templom fűtését, mert ott nincsenek padok, a hívek állnak a szertartás alatt.
  3. Létezik fűtött oltárterítő is, aminek nagy előnye, hogy a szertartást tartó személy kezét melegíti.
  4. Hasznos lehet még a fűtött szőnyeg. Azon állva tartani a szertartást, sokkal kellemesebb, mint a hideg kövön. Teljesítménye kicsi, csak addig működik, amíg a szertartás tart. Jellemzően láthatatlanul elhelyezhető az oltár mögött, vagy a szószéken is.
  5. Ne felejtkezzünk el az orgonistáról sem, aki ugyanúgy fázik mint a hívek – csak még kesztyűt sem vehet fel, amikor zenél. Ide szintén alkalmas a padfűtőpárna, pedálfűtés, vagy egy infrasugárzó, ami a kezére irányítja a meleget.
  6. Vannak olyan felekezetek, ahová kisebb gyerekeket is bevisznek a szertartásokra. Azonban ők nem akarnak nyugton ülni még a fűtött padokon sem. Számukra tudunk – méretre max. 14m2 – fűtött szőnyeget gyártatni, amin eljátszhatnak a szertartás alatt.
  7. Többször volt már igény elektromos radiátorokra, vagy infrapanelekre a sekrestyében, ahol a hívekkel beszélgetnek, vagy öltöznek a papok. 

A fenti kiegészítő lehetőségeket itt csak felsoroltam, konkrét igény esetén, kérlek keress elérhetőségeinken, hogy kiválasszuk az adott helyre/igényre megfelelő változatot.

Nem fűtőegység, de fontos lehet az áldozati gyertyák elhelyezésére szolgáló gyertyaszekrényA szekrényben levő szűrő elektrosztatikusan kiválasztja a kormot, amely szennyezné a templom belső falát. A szekrényke nem igényel kéményt, vagy más, építészeti beavatkozást, csak 230 Volt betápot. 

Mi az, ami elterjedt, de én még sem javaslok?

Templomfűtésre nem javaslom ainfrapanelek felszerelését a padsorok háttámlájára. Ugyanis ezek többnyire fehér színűek, ami igen csak kiviláglik a jellemzően sötét tónusú padsorokból, és nem esztétikus. További hátránynak tartjuk, hogy alacsonyabb felnőtteknek, gyerekeknek pont az arcát melegítik, ami kellemetlen, miközben a lábuk pedig fázik. Ez a hívőknek nagyon nem komfortos, ezzel a megoldással az egyház nem éri el a kívánt célját.

Ha felkeltettem az érdeklődésed, kattints ide, és nézd meg templomi padfűtéseinket.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/milyen-az-idealis-templomi-padfutes/feed/ 0
Melyik elektromos fűtésnél jó választás a hőtükör fólia? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mikor-jo-valasztas-a-hotukor-folia/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mikor-jo-valasztas-a-hotukor-folia/#respond Tue, 24 Sep 2019 10:35:50 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1690 Nézzük, mire is való a hőtükör fólia!

Ahhoz, hogy beleássuk magunkat a hőtükör fólia rejtelmeibe, meg kell értenünk, mire is való a hőtükör! A hőterjedés egyik lehetséges formája a hősugárzás, amikor egy meleg hőleadó felületről hősugárzás indul el. Ennek tipikus példája az infrafűtés. Ha a levegőben haladó hősugarak útjába egy hőtükröt teszek, akkor azok jó része visszaverődik. 

Igen, itt a légrésnél történik meg az, amikor a gyönyörű elmélet beleesik a gyakorlat könyörtelen kútjába. Hol van ugyanis a rámpafűtésnél/padlófűtésnél légrés? Hát sehol. A fűtés, legyen az vizes, vagy elektromos,  jellemzően egy fűtött betontömb – vagy térkő -, ami felfekszik az alatta levő rétegen. Tehát nincs légrés, nem tud kialakulni a hősugárzás, amit vissza kellene “tükrözni”. Légrés hiányában – a jellemzően alufólia – már jó hővezetővé válik, tehát a fűtött beton hőjét adja tovább lefelé a rétegeknek, növelve a hőveszteséget.

A padlófűtést a mai előírásoknak megfelelően legalább 20 cm lehetőség szerint átlapolt hőszigetelésre teszem. Ami meleg átjut a hőszigetelésen, annak egy részét lenne esetleg képes a – szigetelés alá helyezett – hőtükör fólia visszatükrözni. De hová is? Újra csak a hőszigetelésbe. Mit nyertem akkor ezzel? Szerintem semmit, csak egy soha vissza nem térülő beruházásra dobtam ki pénzt. 

Mit tehetünk, ha nincs elég hely több centis hőszigetelés elhelyezésére a padlófűtés alá? 

Mi 2 féle vékonyszigetelést forgalmazunk: 

  •  Járólapok alá, a ragasztóba helyezhető előkasírozott 6 mm-es (F-board) szigetelőlap, amit egyik oldaláról az aljzathoz tudunk ragasztani, másik oldalára pedig közvetlenül ragasztható a járólap. Ennek a ragasztójába kell elhelyezni a CZ-SHIHM típusú fűtőszőnyegt. A 6 mm hely legtöbbször felújításkor is rendelkezésre áll.
  • Laminált parketta alá kiegyenlítésként és a kopogási hang csökkentése érdekében, papírt vagy vékony habot szoktunk tenni. Van azonban a CzRAK típusú 3 mm-es szigetelőlapunk, ami ezen rétegrend helyébe illeszthető, és a hőszigetelésen kívül ellátja a fent említett feladatokat is. A csak 1,7 mm vastag Cz-FH típusú elektromos fűtőháló egyenesen a szigetelőlapra helyezhető, arra pedig közvetlenül jön a laminált parketta.
Az itt leírt rétegrendi mintákat bárki megtekintheti bemutatótermünkben Bp., 13. kerület Teve u. 9/b szám alatt.  

Ahová viszont célszerű a hőtükör fólia

Ha radiátoros fűtésünk van és a radiátor mögé a falra teszünk szigetelő fóliát, akkor  jól hasznosul hiszen a radiátorból kijövő hősugarakat visszaveri, nem engedi a falba „belépni” a falat feleslegesen melegíteni, hőveszteséget okozva.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/mikor-jo-valasztas-a-hotukor-folia/feed/ 0
Esőcsatornafűtés és vápafűtés: Mivel és hogyan? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/#respond Thu, 29 Aug 2019 17:12:25 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1688 Azon kevesek közé tartozom, akik sétáltak a parlamentünk tetején. Ez pedig azért érdekes, mert amivel ott szembesültem, az szorosan kapcsolódik az esőcsatornafűtés és vápafűtés témájához. A nagy kupolákat komoly fa szerkezetből építették, amelynek a tűzvédelméről száraz tüzivíz csőrendszer gondoskodott. (A történet több. mint 10 éves.) Felmerült, hogy nedves rendszerré alakítsák át, de ekkor a csőrendszert fűteni kellene elfagyás ellen, mert a kupolában télen dühöngenek a mínuszok.  

Ezen bejárás alatt lettem figyelmes a szépen díszített oromfalak mögötti vápákra, és a jól látható fagykárokra. Az ok teljesen nyilvánvaló volt: a meredek tetőről a hó nekicsúszik a függőleges falaknak, nappal olvadozik, éjjel megfagy.

Homlokzati károk a jégcsapok hatására.
Egy ilyen kialakításnál kötelező a vápákba fűtést tervezni!

A saját házamnál figyeltem meg, hogy a sötétzöld zsindelyen már kis napsütés hatására is olvadozni kezd a hó, és a víz lefolyik a csatornába. Ott azonnal megfagy, hiszen mínuszok vannak. Egy idő után a csatorna megtelik jéggel, azután jönnek a szép jégcsapok. A járdák fölé nyúló jégcsapok veszélyesek, balesetet okozhatnak, a jég megrongálja a csatornát, vápát. Ebből is látszik, hogy az esőcsatornafűtés nem egy felesleges dolog.

Mivel és hogyan?

Esőcsatornafűtés és vápafűtés kialakításához legtöbbször SJXFJ-5 típusú, állandó ellenállású fűtőkábelt használunk. Alkalmazható ELSRN önszabályzós típusú kábel is, csak ennek magasabb az ára, mit az állandó ellenállásúaké. 

Gyártói javaslat szerint a vápákba beépítendő teljesítményigény 200 W/m². Ezek alapján a normál méretű csatornába beépítendő fűtési teljesítmény 28-30 W/csatornaméter. Szélesebb vápákba, vagy hózugos tetőfűtésnél, párhuzamosan több kábelt alkalmazunk. Olyan távolságban – figyelembe véve a kábel méterenkénti teljesítményét -, hogy meg legyen a 200 W/m2. Az állandó ellenállású kábelek túlmelegedhetnek, ezért a teljesítményük ne legyen több 17-18 W/m-nél. Az alacsony teljesítmény miatt csatornaméterenként két szál fűtőkábelt teszünk. 

Az önszabályzós fűtőkábel teljesítménye a hőelvonás mértékével arányosan változik.

Normál csatornába 1 szál 20 W/m teljesítményű kábel elegendő. Ez a teljesítmény nem mond ellent a fenti 30 W-nak, mert az önszabályzós kábelek teljesítményét +10˚C-on adják meg, viszont a csatornában -5-10˚C-on akarunk havat olvasztani, amikor a kábel teljesítménye 30 W/m közeli lesz.     

Mindkét kábeltípus egy végén betáplált. A kötéseknek a megfelelő hőelvonás miatt már a csatornában kell lenniük. Ügyelni kell, hogy betápvezetéknek UV stabil kábelt tervezzünk. A betápkábeleket jellemzően a padlástérben egy kötődobozban hozzuk össze, ahol egy mágneskapcsoló fogja ki-be kapcsolni a fűtést. 

A fűtőkábeleket egy nedvesség- és egy hőérzékelő segítségével a szabályozó berendezés kapcsolja be és ki. A nedvességérzékelőt a csatornába, a hőmérsékletérzékelőt pedig árnyékba, az oldalfalra kell elhelyezni. A vezérlést ritkán teszik a padlásra, sokkal inkább olyan helyre, ahol az épületfelügyelet időnként kontrollálhatja a működését. Ezért az érzékelők kábeleit a padláson levő dobozban meg kell hosszabbítani. A toldáshoz összesen 7 eres kábel kell, aminek eltérőek a színei, így biztosítva a megfelelő kábelsorrendet a vezérlőbe való bekötéshez. A vezérlőből pedig kell egy jelkábel vissza is, ami a mágneskapcsolót irányítja.  

Esőcsatornafűtés esetén az EBERLE EM 525-ös családot javaslom, az elmúlt 20 évben nem volt vele gondunk. Csak akkor üzemel a fűtés, ha csapadék van a csatornában, és +3˚C alatt van a külső hőmérséklet. Bekapcsolás után megolvad a jég, és amikor lefolyik a csatornából a víz, kikapcsol. Ez a vezérlés szükséges az önszabályzós kábelhez is, hiszen e nélkül a kábel száraz hidegben is fűtene. A szabályzó alkalmazása tehát gazdaságos is. 

Magánházaknál sokszor csak pár méter kritikus csatornát kell fűteni, amihez a megrendelő nem kíván vezérlést vásárolni. Az igényt megértve, tervezz be pl. egy kulcsos ki- bekapcsolót – elkerülendő a véletlen bekapcsolást. És mindenképpen legyen egy időkapcsoló is, ami a beállított idő leteltével kikapcsolja a fűtést. Így kerülheted el az akaratlan időben történő fűtést.  

Tervezők figyelmébe!

Sokszor kérdezik tőlem, hogy meddig kell fűteni a függőleges csatornákat? Igazából nem nagyon értem a kérdést. Hiszen – 0˚C alatti hőmérsékletnél – a vízszintes csatornában havat/jeget olvasztok, ami kiérve a fűtőkábelek közül, azonnal megfagy. A jég addig fog duzzadni, amíg a csatornát szét nem nyomja. (Van fotóm ilyen függőleges csatornáról.) Tervezőként tehát úgy kell tervezned, hogy vagy kifolyásig, vagy fagyhatárig érjenek a fűtőkábelek. 

Kivitelezők figyelmébe!

 A beépítés során a következőkre kell figyelni:

  • végig kell vezetni a fűtőkábelt a vízszintes csatornarészen és belógatni minden lefolyó csőbe is.
  • a szélesebb vápába több, párhuzamos fűtőszálat kell beépíteni.
  • nagyon fontos, hogy esőcsatornába csak UV – álló fűtőkábelt, és hidegvezetéket szabad elhelyezni. 

Az SJXFJ-5 típusú, egy végén megtáplálandó fűtőkábelből önmagával párhuzamosan – távtartó segítségével -, egymástól mintegy 10 cm távolságra, egy méter csatornába két métert kell elhelyezni. A fektetéskor ügyelni kell arra, hogy a fűtőszálak egymással ne érintkezzenek! Az önszabályzós kábelből – annak nagyobb teljesítménye miatt – csatornaméterenként egy méter is elegendő. A 20 cm-nél szélesebb csatornákba, vápákba bármely kábeltípusból több párhuzamos szál kell. A függőleges ágakban, teljes hosszban legyen fűtőkábel, hogy ne tudjon jégdugó kialakulni. A 7 méternél magasabb függőleges lefolyókba tehermentesítő láncot vagy sodronykötelet kell beépíteni, és ahhoz kell erősíteni a fűtőkábelt.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/esocsatornafutes-es-vapafutes-mivel-es-hogyan/feed/ 0
Mi legyen? Elektromos nyomsávfűtés vagy teljes felület fűtése? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/#respond Thu, 29 Aug 2019 17:08:33 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1685 Nyomsávfűtés vagy teljes felület elektromos fűtése? Gyakran kapom meg ezt a kérdést, és nem indokolatlanul, mert egyes szakemberek – szerintem helytelenül – sokszor csak nyomsávfűtést terveznek egy-egy épülethez. Persze ezt nem mindig szakmai megfontolásból teszik, hanem a beruházó, vagy a tulajdonos nyomására.

A beruházót értem, kevesebb beépített kábel kevesebbe kerül, és mégis fűtött garázsbejárót/lépcsőt ígérhet az eladásra készült társasházhoz. A tulajdonost pedig sokszor a túlzottnak vélt működési költségtől való félelem tereli a nyomsávfűtés felé. 

Saját utcai járdánk fűtése télen

Nyomsávfűtés: Miért is nem ajánlom?

Például ha a rámpa ívelt, akkor a kocsi kerekei nem azonos nyomon haladnak. Figyelembe kell venni azt is, hogy a gépkocsik nyomtávja mérettől függően más és más. Mondjuk egy három ajtós kisautóé keskenyebb, mint egy terepjáróé. És egy társasházban biztos, hogy különböző méretű autókat fognak használni. Ráadásul, sok háztartásban van már 2 autó, ez jellemzően 5 m széles garázskaput jelent. Elsőre 4 nyomsávra gondol mindenki, de figyelembe kell venni a következőket is: mi van, ha sávot kell váltanom, mert már állnak a szokott helyemen? Valamint orral még be is tudnék menni a sávon, de a családból mindenki ki is tud tolatni? Illetve a szélesebb bejáró lehetőséget ad – pozíciótól függően jobbra vagy balra – egy „Y” fordulóra, hogy ne kelljen tolatva kimenni a forgalmas utcára. Szóval a nyomsávok igencsak keverednek.

Ha csak az elektromos nyomsávfűtés kerül szóba, akkor kizárólag a nyomsávról olvasztom le a havat. Közötte ott marad az első napsütésig, amikor el kezd olvadozni. Az olvadék csak a tiszta felületen – tehát a már nem fűtött nyomsávon – tud elfolyni, amire rá is fagy. És amikor este hazajövök, nem értem, miért csúsztam neki a támfalnak, amikor fűtött behajtóm van?

Mi van akkor, ha nincs más megoldás?

Ha mégis elkerülhetetlen, akkor legalább 80-80 cm széles elektromos nyomsávfűtés az ajánlott. Mert a sáv 2 oldala melletti fűtetlen rész elviszi a meleg egy részét, de a 80 cm-ből kb. 50-55 cm biztosan hómentes lesz. Persze, ha már kábelt fektettünk egy 2 x 80 cm-es sávra , akkor miért nem csinálunk egybe egy 180 cm-es fűtést? Ennek a + 20 cm-nek sem beruházási, sem működési szempontból nem jelentős a költségkülönbözete. Viszont cserébe teljes biztonsággal, hómentesen lehet közlekedni a legkülönbözőbb méretű autókkal is. Szerintem szakmailag ez a korrekt javaslat.

Kivitelezők figyelmébe!

Aki mégis ragaszkodik a maximum 50 cm széles nyomsávok fűtéséhez, annak nagyon pontosan be kell tartania az alábbiakat:

  • Alapvetően fontos, hogy a fűtőkábeleket keresztirányba fektessük, a hőtágulás miatt, ne a sáv hosszában!
  • Jelöljük ki a nyomsávok közepét. Ettől jobbra és balra mérjünk ki 20-20 cm-t. Ide kell hosszában lefektetni a távtartókat.
  • A keskeny sáv miatt m2-enként több távtartó szükséges, mint általában. A távtartókat rögzíteni kell.
  • Miután a távtartók egymástól 40 cm-re vannak, a fűtőkábeleknek 5-5 cm-re túl kell nyúlniuk, és így lesz a fűtött szélesség 50 cm.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese/feed/ 0
Fűtési költségek összehasonlítása! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futesi-koltsegek-osszehasonlitasa/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futesi-koltsegek-osszehasonlitasa/#comments Wed, 27 Jun 2018 09:53:47 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1634 Az elektromos fűtés, illetve más fűtési módok és fűtési költségek érthető összehasonlítása, hogy ne essünk a „marketing kábítás” csapdájába.

A legfontosabb gondolat: ha szóba kerül az elektromos fűtés, ne dőlj be senki tanácsának, aki csak a működési költségek – pl. COP érték – összehasonlítása alapján akar megvetetni veled valami jó drága cuccot. (Ahelyett, hogy a fűtési költségek egészét vizsgálná, és objektíven alkotna véleményt.)

Kiemelten fontosnak tartom – pl. az elektromos fűtés működési költségei mellett -, a bekerülési és a karbantartási költségek összehasonlítását is. Hiszen ezt is mind Te fizeted, tehát a fűtési költségek kiszámításához elengedhetetlen részletek. Javaslom, legalább 20 évben gondolkozz, mert a tapasztalatok szerint ezen időegységekben kell újragondolni/cserélni a gépészeti elemeket!

Fűtési költségek, beruházási és átlagos működési költségek összehasonlítása

Készítettem két összehasonlító táblázatot, amely segít eligazodni a mostanában jellemző fűtési módok, és a hozzájuk tartozó fűtési költségek között. Mindkét táblázatban családi házat vettem alapul, ami a 2018-ban érvényben levő energetikai előírások szerint – a korábbiakhoz képest lényegesen kisebb fűtési energiaigénnyel – készülne. Az első táblázatban egy 80 m2-es, a másodikban egy 160 m2-es ház szerepel. Mindkettőben ugyanazokat a fűtési megoldásokat hasonlítottam össze, hogy egyszerűen megállapíthatóak legyenek az egyes fűtési költségek. Egyik padlófűtés kialakításánál sem számoltam a fűtés alá szükséges hőszigeteléssel és a beton költségeivel, mert ezeket mindenképpen és hasonló költség mellett alakítják ki. Az egyszerűbb összehasonlítás kedvéért nem számoltam arra külön plusz költséget, ha a vizes padlófűtés mellett, pár radiátort is felszerelnek. Csak klímával történő fűtéssel nem kalkuláltam, mert meggyőződésem, hogy kizárólagos fűtésként nem tudja adni azt a lakókomfortot, mint az itt összehasonlított megoldások.

Az I. táblázatban szereplő fűtésrendszerek adatai:

A hőszivattyú, napelem beszerzési és beépítési költségeit árajánlatok alapján kalkuláltam, a hőtárolós elektromos padlófűtés és a hozzá tartozó napelemrendszer adatait saját tapasztalatból vettem.

  • 1. Gáztervezés, engedélyezés + kondenzációs gázkazán időjárásfüggő vezérléssel, HMV tároló + kémény, kéményseprői szakvélemény és kéményátvétel. Plusz figyelembe vettem még olyan további költségeket, mint a kazán telepítési anyag- és munkadíj, beüzemelési költség + a gázvezeték kiépítése a gázcsonktól az óráig. Valamint a vizes padlófűtés kiépítése minőségi csővel. Az anyagköltséget 4 e Ft/m2-nek, a munkadíjat 4 e Ft/m2-nek vettem. Ha radiátoros fűtést is kialakítunk, akkor szükség lehet Eph mérésre és jegyzőkönyv elkészítésére is, melynek költségével a táblázatban nem számoltam. (Az ingyenes bekötés miatt nem számoltam a gázóra bekötési költséggel sem.)
  • 2. Levegős hőszivattyú – mert a talajszondás, vagy kutas megoldás lényegesen drágább –, időjárásfüggő vezérléssel. Plusz figyelembe vettem még olyan további költségeket, mint a hőszivattyú telepítési anyag- és munkadíj, beüzemelési költség, fagyvédelmi rendszer. Valamint vizes padlófűtés kiépítése minőségi csővel. Az anyagköltséget 4 e Ft/m2-nek, a munkadíjat 4 e Ft/m2-nek vettem. Ha radiátoros fűtés is kialakításra kerül, akkor szükség lehet Eph mérés és jegyzőkönyv elkészítésére is, melynek költségével a táblázatban nem számoltam. (Az ingyenes bekötés miatt nem számoltam a bekötési költségekkel sem.)
  • 2/a. Ebben az esetben a 2-es megoldást napelem telepítéssel kombináltam 1 millió Ft értékben. Ez nem fedezi a ház teljes villamos energia szükségletét, csak a hőszivattyú működését, így ennél a változatnál a fűtési költséget nullának vettem. A karbantartást 5 e Ft-tal megemeltem, mert nemcsak a hőszivattyút, de a napelemet is karban kell tartani.
  • 3. Elektromos padlófűtés (35 W/m2 teljesítménnyel) (anyag 4,5 e Ft/m2 + kiépítés 4 e Ft/m2) vezérelt árammal (B árszabás bruttó 23,18 Ft/kWh) + villanybojler felszereléssel 100 e Ft kalkuláltam. 80 m2 x 35W/m2 teljesítmény – amikor minden felületen fűtök -, összesen 2,8 kW áramot igényel, ami kevesebb egy villanytűzhely fogyasztásánál, tehát eszünkbe sem jut hálózatfejlesztést igényelni. A villanybojler a HMV igényt megoldja.
  • 3/a. Ebben az esetben a 3-as megoldást napelem telepítéssel kombináltam 2,5 millió Ft értékben, ami a padlófűtés működését igyekszik fedezni. Így ennél a változatnál is nullának vettem a fűtési költséget. További előnye a napelemes rendszernek, hogy a villanybojler szinte egész nap tud működni, nem fogy el a meleg víz.Az első oszlopban a fűtésrendszer típusát határozom meg, a másodikban a bekerülési/kivitelezési. A harmadikban az éves működési-, a negyedikben a karbantartási- költségeket írtam. A további oszlopok az első, a 10.,- és a 20. évi összesített költséget tartalmazzák. A költségeket bruttóban számoltam.
I. Táblázat eredményei: Fűtési költségek, beruházási és működési költséggel együtt!
80 nm-es családi ház fűtésének beruházási, és átlagos működési költsége az első 20 évben
A nagyobb méretben történő megtekintéshez kattints az ábrára!

Tanulságok az I-es táblázatból

Az új építésű épületeknél a hőszigetelési előírások betartása azt eredményezi, hogy a teljes fűtési hőigény igen alacsony. Így ezt a minimálisan szükséges hőt elektromosan előállítani sem kerül sokba. A levegős hőszivattyú alkalmazásával a működési költség jól láthatóan kevesebb, mint a gázosnál, de a lényegesen nagyobb bekerülési költségét csak valahol 15 év múlva hozza vissza. A hőszivattyú évi 62 e Ft-os működési költségét nullára csökkenteni 1 millió forintos napelemes beruházással lehet. De igen kérdéses megéri-e, hiszen 16,1 év alatt jön vissza az 1 millió Forintod.

Hihetetlen alacsony bekerülési költségével az elektromos padlófűtés toronymagasan vezet. Természetesen a működési költsége ennek a legmagasabb. De a bekerülési költségnél – a gázos/hőszivattyús rendszer kiépítése helyett – megmaradó 1,16/1,8 millió forintot, működési különbözetben a gázoshoz képest csak 22 év alatt, a hőszivattyúhoz képest 18,5 év alatt fizeted ki. Az új építésnél jellemzően alul kalkulálják a bekerülési költségeket, így a beruházás végén sokszor elfogy a pénz. Nem lenne eleve jobb egy alacsonyabb bekerülési költségű fűtési megoldásban gondolkoznod? A legkisebb beruházási költsége tehát az elektromos padlófűtésnek van. Ha a beruházás végére elfogy a pénz napelemre, a fűtésed akkor is működik, és a napelemes rendszer bármikor később is kiépíthető, hozzákapcsolható.

A II. táblázatban szereplő fűtésrendszerek adatai:

A hőszivattyú, napelem beszerzési és beépítési költségeit árajánlatok alapján kalkuláltam. A hőtárolós elektromos padlófűtés és a hozzá tartozó napelemrendszer adatait saját tapasztalatból vettem.

  • 1. Gáztervezés, engedélyezés + kondenzációs gázkazán időjárásfüggő vezérléssel, HMV tároló + kémény, kéményseprői szakvélemény és kéményátvétel + figyelembe vettem még a további költséget, mint kazán telepítési anyag- és munkadíj, beüzemelési költség + a gázvezeték kiépítése a gázcsonktól az óráig, a vizes padlófűtés kiépítése minőségi csővel, az anyagköltség 4 e Ft/m2, a munkadíjat 4 e Ft/m2-nek vettem. Ha radiátoros fűtést is kialakítunk, akkor szükség lehet Eph mérésre és jegyzőkönyv elkészítésére is, melynek költségével a táblázatban nem számoltam. (Az ingyenes bekötés miatt nem számoltam a gázóra bekötési költséggel sem.)
  •  2. Levegős hőszivattyú – mert a talajszondás, vagy kutas megoldás lényegesen drágább – időjárásfüggő vezérléssel + figyelembe vettem még a további költséget, mint a hőszivattyú telepítési anyag- és munkadíj, beüzemelési költség, fagyvédelmi rendszer + vizes padlófűtés kiépítése minőségi csővel, az anyagköltség 4 e Ft/m2, a munkadíjat 4 e Ft/m 2-nek vettem. Ha radiátoros fűtést is kialakítunk, akkor szükség lehet Eph mérésre és jegyzőkönyv elkészítésére is, melynek költségével a táblázatban nem számoltam. (Az ingyenes bekötés miatt nem számoltam a bekötési költségekkel sem.)
  • 2/a. Ebben az esetben a 2-es megoldást napelem telepítéssel kombináltam 1,65 millió forint értékben, ami nem fedezi a ház teljes villamos energia szükségletét, csak a hőszivattyú működését igyekszik fedezni, így ennél a változatnál a fűtési költséget nullának vettem. A karbantartást 5 e Ft-tal megemeltem, mert nem csak a hőszivattyút, de a napelemet is karban kell tartani.
  • 3. Elektromos padlófűtés (35 W/m2 teljesítménnyel) (anyag 4,5 e Ft/m2 + kiépítés 4 e Ft/m2) vezérelt árammal (B árszabás bruttó 23,18 Ft/kWh) + villanybojler felszereléssel 140 eFt-tal kalkuláltam. 160 m2x 35 W/m2 teljesítmény – amikor minden felületen fűtök – összesen 5,6 kW áramot igényel – ami már nem egy átlagos fogyasztó – így itt kalkuláltam 100 e Ft hálózatfejlesztéssel is. A villanybojler a HMV igényt megoldja.
  • 3/a. Ebben az esetben a 3-as megoldást napelem telepítéssel kombináltam 4,4 millió Ft értékben, ami a padlófűtés működését igyekszik fedezni, így ennél a változatnál is nullának vettem a fűtési költséget. További előnye a napelemes rendszernek, hogy a villanybojler szinte egész nap tud működni, nem fogy el a meleg víz.

Az első oszlopban a fűtésrendszer típusát határozom meg, a másodikban a bekerülési/kivitelezési-, a harmadikban az éves működési-, a negyedikben a karbantartási- költségeket írtam. A további oszlopok az első, a 10.,- és a 20. évi összesített költséget tartalmazza. A költségeket bruttóban számoltam.

II. Táblázat eredményei: Fűtési költségek, beruházási és működési költséggel együtt!
160 nm-es családi ház fűtésének beruházási, és átlagos működési költsége az első 20 évben
A nagyobb méretben történő megtekintéshez kattints az ábrára!

Tanulságok a II-es táblázatból

Az alapterület duplázása a költségarányokon lényegesen nem módosított. A levegős hőszivattyú alkalmazásával a működési költség jól láthatóan kevesebb, mint a gázosnál, de a lényegesen nagyobb bekerülési költségét csak valahol 15 év múlva hozza vissza. A hőszivattyú évi 99 e Ft-os működési költségét nullára csökkenteni 1 650 e Ft-os napelemes beruházással lehet, de igen kérdéses megéri-e, hiszen 16,6 év alatt jön vissza az 1 650 e-forintod.

Hihetetlen alacsony bekerülési költségével, az elektromos padlófűtés toronymagasan vezet, igaz az alapterület növekedés miatt az éves költség már jelentős összeg. A lenullázásához is több napelem kell.

Tudd, hogy 20 év után a gázos és a hőszivattyús rendszereknél újabb komoly összegű beruházás elé nézel a főbb egységek teljes cseréje miatt. A mai szakmai álláspont szerint egy hőszivattyú, vagy egy gázkazán 15-18 év alatt biztosan korszerűtlenné válik, vagyis cserére szorul. Az elektromos fűtésnél, és a napelemnél nincs ilyen költség. Szakmai cikkek alapján a 20 éve – Németországban – felszerelt napelemek ma is kb. 80-85%-os hatásfokkal termelnek, biztosítva a közel nulla költségeket.

Az elektromos fűtés választása abban is segít, hogy az ehhez kiépített villamos teljesítmény, megfelelő biztosíték- és kábelátmérő különösebb további költség nélkül, lehetővé teszi az elektromos autók otthoni tölthetőségét is.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futesi-koltsegek-osszehasonlitasa/feed/ 3
Csőkísérő fűtés: Így kell megtervezni! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokisero-futes-igy-kell-megtervezni/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokisero-futes-igy-kell-megtervezni/#respond Tue, 15 May 2018 12:27:05 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1627 Tervezési segédlet csőkísérő fűtés megvalósításához

Az elektromos csőkísérő fűtés alkalmas vízvezetékek fagymentesítésére, vagy egyéb csővezetékben szállított anyagok temperálására, felfűtésére. Hasonló megoldást tudunk alkalmazni tartályok fűtésére is.

Működési elv: A fűtőkábel egy nagy ellenállású vezeték, amely az elektromos hálózatba bekötve felmelegszik, így hőt ad le a környezetének. Az önszabályzós kábel a hőelvonás mértékében változtatja teljesítményét.

Műszaki leírás:

A csővezeték fűtésére két különböző megoldást kínálunk:

  • Önszabályozó fűtőkábel

A kábelben párhuzamosan elhelyezett két rézvezetőt egy hőmérsékletfüggő, változó ellenállású anyag köti össze. Alacsony hőmérsékleten nagy a fűtési teljesítmény, ami a hőmérséklet emelkedésével csökken. Az önszabályozó fűtőkábel árát figyelembe véve, 10-15 méter hosszig gazdaságos beépíteni. Ennél több fűtőkábel igénynél, kedvezőbb az állandó ellenállású fűtőkábelt és a szabályozó berendezést alkalmazni.

  • Állandó ellenállású fűtőkábel

Az általános igényeknek az SJXFJ-5 jelű fűtőkábel a leginkább megfelelő.

A beépítendő teljesítményt a fűtendő cső átmérője, a szigetelőanyag vastagsága és hő átbocsátása határozza meg. Ezek a mechanikai paraméterek, valamint a környezeti hőmérséklet együttesen hő veszteséget okoznak. A fellépő hő veszteség mértéke alapján számoljuk ki a szükséges fűtési teljesítményt.

A tervezésnél azt kell figyelembe venni, hogy a fűtőkábel egy- egy méterére eső villamos teljesítménye ne haladja meg a 18 W/m értéket. Több fűtőszál beépítése esetén célszerű megszámozni a végeket, hogy az elosztószekrénybe befutó szálak között később el lehessen igazodni. A fűtőszálak végéhez sajtolt kötéssel kell a terhelésnek megfelelő keresztmetszetű, 1000 V névleges szigetelésű vörösréz erű hidegvezetéket csatlakoztatni. A kötést vízmentesen szigetelni kell legalább két réteg zsugortömlővel úgy, hogy a kötés szigetelése egyenértékű legyen a vezetékével. A beépítés során a kötésnél is biztosítani kell a jó hőelvonást.

A fűtőkábel vagy a kötés csak akkor tud tönkremenni, ha nem megfelelő a hőelvonás.

Csőkísérő fűtés beépítése:

A fűtőkábeleket a csővezetékre – alukasírozott ragasztószalaggal – teljes hosszában rögzíteni kell, majd a csőszakaszt hő szigetelni szükséges. A kasírozás biztosítja, hogy a kábel csővel ellentétes oldalán keletkező hő is a csőre reflektálódjon. A ragasztáson túl a kábelt a hőszigetelés felhelyezése előtt a csőhöz rögzíteni is kell. Az állandó ellenállású fűtőkábel beépítése esetén a hő érzékelőt a kábelek közé kell elhelyezni, úgy, hogy ne érjen a kábelhez. A szerelés után hőszigeteléssel (csőhéj) kell befedni a csővezetéket.

Csőkísérő fűtés és az érintésvédelem:

A fűtőszálat árnyékoló réz beszövést szintén sajtolt kötéssel kell megbízhatóan összekötni az épület védővezetékével. Ezt a kötést is szigetelni kell a korrózióvédelem érdekében.

Szabályozás:

  • Egyszerű kapcsolóval is megoldható. A ki-be kapcsolásról a felhasználónak kell gondoskodnia.
  • Szabályozó készülékkel, melynek része az érzékelő. Az önszabályzós kábelhez is javaslunk szabályzót, mert ezzel kikerülhetjük a felesleges működést.

Tervezési segédlet (m):

Átmérő 15 20 25 32 40 50 65 80 100 125 150 175 200 225 250 300
Karimapár: 0,2 0,2 0,25 0,3 0,3 0,35 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1,0 1,1 1,3 1,5
Tolózár és/vagy egyéb szerelvény: 0,4 0,45 0,5 0,55 0,6 0,8 0,9 1,1 1,5 2,0 2,4 2,8 3,3 3,8 4,2 5,0
Szivattyúk: 1,5 1,5 2,0 2,0 2,5 2,5 3,0 4,0 5,0 5,0 6,0 6,0 6,5 6,5 7,0 8,0

Fűtetlen csőtartókhoz:

Amennyiben a fűtőszál fém csőtartó szerkezethez csatlakozik, akkor a bevitt teljesítményt kb. négyszeresére kell növelni. Ezt a szál visszafordításával tudja elérni.

Figyelem: a fűtőszálak többszörözésénél a fentebb említett segédletszámítást kell követni. Például, vegyünk alapul egy DN 100, 25 méteres szakaszt 2 db karimapárral, 1 db szerelvénnyel, 1 db szivattyúval és 4 db 0,1 m széles alátámasztással. Külső hőmérséklet -25 °C, a szigetelés vastagsága 50 mm, feszültség: 230V.

Fűtőszál típusa: ELSR-20-BO

Cső hossz: 1 x 25 m               = 25 m

Karimapár: 2 x 0,6 m             = 1,2 m

Szerelvény: 1 x 1,5 m            = 1,5 m

Szivattyú: 1 x 5,0 m               = 5,0 m

Alátámasztás: 4 x 0,1 m       = 1,6 m

Csatlakozás: 1 x 0,5 m          = 0,5 m

Szükséges fűtőkábel hossz  = 34,8 m

Tehát, ha 25 méteres csövet szeretne fűttetni, akkor ~35 m ELSR-(A)-20-BO(T) fűtőszálra lesz szüksége.

Cső fűtése alátámasztásnál:

Karima fűtése:

Tolózárak fűtése:

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/csokisero-futes-igy-kell-megtervezni/feed/ 0
Bemutatóterem: Minden, ami elektromos fűtés! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/bemutatoerem-minden-ami-elektromos-futes/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/bemutatoerem-minden-ami-elektromos-futes/#respond Tue, 14 Nov 2017 04:45:45 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1495 Íme egy bemutatóterem, ahol próbára tehetsz minden olyan elektromos fűtési módot, ami felkeltette az érdeklődésed! 

Szerintem az ország legnagyobb választékát láthatod nálunk. Ez egy olyan bemutatóterem, ahol infrafűtéseket, fűtött szőnyegeket, infrasugárzókat próbálhatsz ki!

Képek az elektromos fűtést bemutató termünkből
Képek a bemutató teremből.

A bemutatóterem a következők szerint van felosztva:

– nappaliszobánkban bemutatjuk a lakások belső fűtésére alkalmazható elektromos radiátorokat, infrapaneleket, hordozható infrasugárzókat és fűtött szőnyegeinket

-szemben a teraszon kipróbálhatod a kültéren alkalmazható infrafűtéseket, legyen szó magánházról, vagy éppen egy étterem / kávézó teraszáról

-fürdőszobánkban próbára teheted az infra-törölközőszárítót a hagyományossal szemben – és megtapasztalhatod a tükörfűtés előnyeit is. De akár “fürödhetsz” a “napsugárzásban” is

-“templomunkban” eldöntheted, hogy templomi padfűtésként a párnafűtést, vagy az ülés alatt infrasugárzót szeretnéd jobban

-de teret adunk a termelő üzemekben/csarnokokban használatos elektromos fűtéseknek is

Azért is nagyon fontos, hogy a valósággal megegyező környezetben tudd kipróbálni elektromos fűtési módjainkat, mert az ember sok esetben nem tudja elképzelni saját tapasztalat nélkül, hogy tetszik-e neki, amit a képeken lát, vagy sem? Vagy például , aki nem látott még infrafűtést, nem biztos, hogy el tudja képzelni, milyen érzés, mikor az infrasugarak úgy melegítik a testét, hogy a környezetét nem. Ám ezen kívül még számtalan szempont van, ami befolyásolhatja, hogy melyik termék áll a te igényeidhez legközelebb. Éppen ezért, ha nem vagy teljesen biztos abban, melyik fűtést szeretnéd, akkor látogass el hozzánk, és próbáld ki akár az összeset. Kollégáink pedig segíteni fognak abban, hogy a szükségleteiddel megegyező fűtési mód kerüljön be az otthonodba, az irodádba, vagy éppen a nyaralódba.

Amiatt sem kell aggódnod, hogy kinek add oda a gyermeked, míg mindezt végignézed – gondoltunk a legkisebbekre is, ezért kialakítottunk egy játszósarkot a számukra, ahol vidáman eltölthetik azt az időt, amíg a szülei válogatnak.

Az elektromos fűtéseket bemutató termünk hétköznap 8-17-ig van nyitva a Bp. XIII-ker. Teve u. 9/b szám alatt.  

Várjuk Téged is, gyere be hozzánk, és használjd ki nyitási akciónkat!

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/bemutatoerem-minden-ami-elektromos-futes/feed/ 0
Infrasugárzó kölcsönzés: Itt rendelheted meg! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/kockazatmentes-infrasugarzo-kolcsonzes/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/kockazatmentes-infrasugarzo-kolcsonzes/#comments Thu, 30 Mar 2017 13:27:08 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=1038 Igen, infrasugárzót nem kell venni, itt évekre is lehet kölcsönözni!

Vigyél haza kockázatmentesen, hosszan tartó kölcsönbe annyi kültéri infrasugárzót, amennyire csak szükséged van az otthonodban, és kényeztesd magad – és a családod – a “Nap” melegével. Tudom, hogy titokban régen vágysz egy bármikor “napsütötte” teraszra, ahová kiülhetsz, és élvezheted a jó időt – akkor is, ha közben fúj a hideg őszi szél. Egy kültéri infrasugárzó most megvalósíthatja az álmaidat.

Most számodra is itt a lehetőség: egyszerűen, infrasugárzót kölcsönbe!

Ha azonban mindenképpen venni szeretnél, ide kattintva ellátogathasz webáruházunkba!

A hétvégén drámai élmény ért, amit most megosztok…

Szombat reggel kiültem a teraszra a jól megérdemelt reggeli kávémmal, és élvezni akartam a gyönyörű kora őszi időt. DE jött ez gonosz hétvégi hidegfront – és emiatt annyi lett a szokásos reggeli élvezkedésemnek. Olyan bánatos lettem. Arcomat látva a lányom megkérdezte: “Mi a gondod apuci?” Nem süt a Nap, és hideg van a kinti csodálatos kávézáshoz – feleltem kedvetlenül.

Erre a lányom a cserfes szájával visszaszólt: “De apa, hát nincs neked jó pár infrasugárzód, amivel helyettesítheted a Nap melegét?” Erre az igazságra felnevettem, és válaszoltam: “Nincs-e? Annyi van, hogy még adunk is belőle kölcsönbe!”

Hát hogyne segítenék szívesen sorstársaimnak, hiszen a gyötrelmesen hosszú tél előtt mindenki vágyik még a simogató melegre! Segítünk hát neked is birtokolni a Nap varázslatos melegét, hogy a következő években bármikor lehetőséged legyen a teraszára komfortosan kiülni.

Próbáld ki te is az infrasugárzó bérlését: nincs kockázat, nincs mit veszíteni!

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Ezeket az infrasugárzókat alapvetően kültérre ajánljuk, teraszok, kiülők átmeneti időben történő melegítésére, A felszerelésük – oldalfalra vagy plafonra – egyszerű, a szükséges alkatrészeket a csomagok tartalmazzák. Mindegyik infrasugárzón gyárilag 2m villásdugóval rendelkező bekötővezeték van, így a működtetéshez csak be kell dugni a konnektorba.

Az eddigi bérlőink sorban hívnak fel, és köszönik a bérlési lehetőséget, mert az infrasugárzók birtokában igen kellemes kiülni egy csésze kávéval/ egy pohár itallal a teraszra.

Mit célszerű választani?

Ez az ülésrendtől/terasz méretétől, vagyis a besugározni szükséges felület alakjától függ, több éves tapasztalatunk alapján a következőket javasoljuk:

Infrasugárzók két irányból történő melegítése - elektromos fűtőpanel
Infrasugárzók két irányból történő melegítése – elektromos fűtőpanel
  • 1. eset: 1 sorban 1-2 személy ül a teraszon/fal mellett, ekkor legalább 1 db. 1 000 W-os infrasugárzóra van szükség.
  • 2. eset: 1 sorban 2-4 személy ül a teraszon egymás mellett, ekkor legalább 2 db. 1 000 W-os infrasugárzó – egymás melletti – elhelyezésére van szükség.
  • 3. eset: egymással szemben asztalnál több ember ül, ekkor legalább 2 db. – egymással szemben elhelyezett – 1 800 W-os infrasugárzóra van szükség.
  • 4. eset: ha hosszú az asztal többen is ülnek egymás mellett, akkor meggondolandó a 2 db. – egymással szemben elhelyezett – 2,4 KW-os infrasugárzó választása.

Az 1 000 W-os infrasugárzó 60 cm, az 1 800 W-os infrasugárzó 100 cm, a 2 400 W-os infrasugárzó 1 500 cm hosszú (a többi méretük megegyezik). A besugárzási terület szélessége természetesen az infrasugárzó hosszával arányosan nő. A nagyobb teljesítményűt célszerű választani akkor is, ha a felszerelési magasság 2,8m feletti.

u.i. Megsúgom eddig a legtöbben a harmadik esetet választották! (Ekkor még az irigykedő szomszéd is elfér az asztalnál.) 😆

(Ha választás előtt kérdésed van, keress telefonon a +36 57-500-190, vagy a +36 30-294-6343 számon.)

Tudom, hogy te is többször ábrándoztál hűvös időben a teraszon történő kávézásról, de eddig nem tudtad, mi lehet a megoldás. Tapasztalatból tudom, hogy a felszerelés utáni első reggel neked is teljesül az álmod, mint ahogyan erről eddig sok bérlőm be is számolt.

“Nem hittem volna, hogy ilyen egyszerű az egész. Írtam egy e-mailt, visszahívtak megbeszélni a részleteket, és két napon belül meg is kaptam az infrasugárzót. Felszerelni egyszerű volt, a családdal kiülni csodás! Ja, és hosszú idő óta ez volt az első döntésem, amiért a feleségem meg is dicsért! (már ezért megérte).

Csak ajánlani tudom. Üdv. a Jónás család. Hatvanból.”

Különben sem tudsz rossz döntést hozni: ha először kevesebbet kölcsönzöl, később kérhetsz még hozzá.

Hogyan fog lezajlani ez az egész hosszútávú kockázatmentes kölcsönzés, melynek eredményeként, csodálatosan boldog órákat tölthetsz a családdal a teraszon?

Szerintem már mindenki járt valamilyen kölcsönzőben, pl. síelés előtt, kerti gépet kölcsönözni, farsangi ruhát stb… Jellemzően hogyan is működnek ezek az intézmények? Az ember bemegy, lerakja a kölcsönzési díjat és viszi, ami kell neki. DE! Ha nem viszem vissza időben, akkor kemény büntetést / adót kell fizetni.

Kiemelten fontos! Mi nem így kölcsönzünk! Nálunk nem lehet elkésni a visszahozatallal! A kölcsönzés akár élethosszig szól!

Családi ház terasza infrasugárzókkal felfűtve
Családi házunk teraszát infrasugárzókkal kellemesen felfűthetjük!

Induláskor – számla ellenében – kérünk egy biztosítékot, a kölcsönzésért cserébe! Ezt a biztosítékot bármikor visszaadjuk, ha valaha visszaküldöd az infrasugárzót. Azt hiszem, ez így teljesen korrekt. Nincs semmi további rejtett költség, adó, büntetés, meg társai. (Sem kisbetűvel szedett olvashatatlan rész)!

Te kikölcsönzöd, megkapod, használod, sőt, élvezed ameddig akarod!

1 év, 10 év. ÖRÖKRE nem bánom! Ahogy kényelmes …Ja! Ne felejtsd el beleírni a végrendeletedbe, hogy az unokák is használhatják az infrasugárzót. 😉 A biztosíték itt fog várni az asztalon (bankszámlán), és visszakapod, ha visszaküldöd a sugárzókat. Ez elég egyszerű játék, ugye?

A biztosítékok bruttó összegei (tartalmazzák az ÁFA-t, és az 5 éves termékgaranciát), a kiszállítási költség még pluszban a mi ajándékunk:

  • 1 000 W-os infrasugárzóra a letét összege: 66 237 Ft/db
  • 1 800 W-os infrasugárzóra a letét összege: 74 884 Ft/db
  • 2 400 W-os infrasugárzóra a letét összege: 89 870 Ft/db

„Ints be” a következő évek agresszív hidegfrontjainak ezzel a könnyen elérhető, tuti megoldással! Egyszerűen infrasugárzót teszel a teraszodra, és jöhet ez a könyörtelen hidegfront, akkor is kellemes langymelegben tudsz a teraszon/erkélyen kávézni, vagy más italt élvezni. Az infrasugárzók magas felületi hőmérsékletüknek köszönhetően, intenzív meleg érzetet adnak. A csomagolásban levő gyári konzol + alkatrészek biztosítják akár az oldalfali (tetszőleges dőlésszöggel) akár a plafonra/terasztetőre történő felszerelhetőséget is.

Ja igen! Ha eddig nem mondtam volna az infrasugarakat nem fújja el a szél.

A kockázatmentes infrasugárzó kölcsönzési lehetőség lényege

  1. Az infrasugárzókat nem kell megvenni, elég kockázatmentesen kölcsönözni, amiről adójogi követelmények miatt, természetesen számlát is küldünk.
  2. Az infrasugárzó biztosítékát mi megőrizzük, míg te örömödet, hasznodat leled az infrasugarak langyos kényeztetésében. Ha ez élethosszig tart, akkor legyen addig. Ámen!
  3. Minden hátrányos következmény nélkül lehetőséged van – eredeti csomagolásban, sértetlenül, minden tartozékával – visszaküldeni az infrasugárzót, és mi visszautaljuk a biztosítékát.

Ez így mások szerint is teljesen korrekt.

És mi van, ha soha nem hozza vissza?

Hát…. semmi. Biztosíték marad itt (őrizzük továbbra is), a csodás melegítőeszközt pedig élvezed te, és az egész család. (Az infrasugárzót bármikor le lehet szerelni és bárhová pl. költözéskor áthelyezni)

Felmerül, hogy sok a kölcsönzés összege? Hasonló összeget költ egy család egy téli síbérletre, és ezt örömmel teszi.

De nézzük konkrétan: a garancia 5 év, ha ebben az 5 évben csak tavasszal és ősszel ( 6 hónap) használod – ez kb 180 nap/év, ami 5 X 180 = 900 nap használatot jelent. Bérelj pl. 2 db 1,8 KW infrasugárzót – ami 149 768 Ft / 900 nap: az 166 Ft/használati nap. Ha ez sok, ne igyál kávét se, mert az ennek minimum duplája. Persze, nem is öt évig fogod használni, hanem sokkal tovább.

A szkeptikusokban persze felmerülhet a kérdés: nem fogyaszt ez a fűtés túl sokat? A válaszom határozott NEM! Az 1,8 KW teljesítményű infrasugárzó fogyasztása megegyezik a legtöbb hajszárító teljesítményével – és kisebb mint a legtöbb vasalóé -,  és a kávézás sem tart tovább, mint a legtöbb hajszárítás. Olyan emberrel pedig szerintem te sem találkoztál, aki nem használt hajszárítót, annak vélt túlzott fogyasztása miatt.

Nálunk nem lehet elkésni a vissza-hozatallal! A kölcsönzés 3 évig tart – míg a termékgarancia 5 év -, ha addig nem hozod vissza, onnantól az infrasugárzó az te tulajdonodba kerül!

Itt van tehát a soha vissza nem térő alkalom, örömet szerezni a családnak, bármely időben élvezni a kinti kávézás, beszélgetés örömeit. Miután megértetted a garanciát, nem kell mást tenned, mint ide kattintani és leadni kölcsönzési igényed.

A kölcsönzéssel semmi kockázata nincs!

Ha, netán mégis vissza akarod kapni a biztosítékot, nincs más dolgod, mint leszerelni az infrasugárzót, előkeresni az eredeti csomagolást, a számlát, és visszaküldeni nekünk – tartozékaival – a sértetlen terméket, mi pedig visszautaljuk a biztosítékot.

Kérlek, válassz tehát most, mert a kölcsönözhető infrasugárzók száma véges!

Annyira sajnálnám azt a torokszorító helyzetet, amikor le kell lebeszélni a családot a kint tartózkodásról, miközben  belül mardos az önkritika, amiért nem vettél kölcsönbe infrasugárzót, pedig itt megtehetted volna.

Ne várj hát tovább! Add le a rendelésedet most!

Ha megértetted az akár élethosszig tartó kölcsönzés kockázatmentességét, akkor kattints ide, és még ma jelezd felénk az igényed! Várom.

A kölcsönzött termékek kiszállítása raktárról 2 munkanapon belül megtörténhet, de lehet később is. Ahogy kéred.

Az itt leírt kölcsönzési akcióban egy igénylő maximum 6 db. infrasugárzót kölcsönözhet.

Üdvözlettel:
ifj. Czinege Károly
ügyvezető

[contact-form-7]

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/kockazatmentes-infrasugarzo-kolcsonzes/feed/ 14
Kossuth tér és az elektromos fűtőkábel: Jó párosítás és újabb elismerés! https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futokabel-a-kossuth-teren/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futokabel-a-kossuth-teren/#respond Mon, 20 Feb 2017 08:19:53 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=989 Büszkék vagyunk!

Cégünk sok projektet valósított már meg gépkocsi lehajtók, járdák, helikopter leszállók hó- és jégmentesítése terén. Azonban az a megtiszteltetés ért minket, hogy városunk fő terén, a Kossuth téren létesülő látogatóközponthoz levezető lépcsők fűtését kellett megoldani. Ebben az a különlegesség, hogy általában 6-8 cm vastag betont, vagy térkövet kellett átfűteni, azonban most 150 mm vastag gránitlapokkal néztünk szembe.

Mekkora teljesítményt építsünk be?

A fő kérdés az volt, hogy mekkora teljesítményt szükséges beépíteni egységnyi területre, valamint mekkora teljesítményt adhat le az elektromos fűtőkábel 1 m-e? Egy kísérlet során bizonyítottuk azt, hogy az elektromos fűtőkábeleink képesek átmelegíteni a szokatlanul vastag lapokat is. Egy próbaszakaszon bevezetésre került SJXFJ nevezetű állandó ellenállású elektromos fűtőkábel, egymástól 5 cm távolságra, műanyag távtartóval rögzítve. A elektromos fűtőkábel teljesítményét úgy állítottuk be, hogy a szokásos 300-350 W/m² teljesítményt lényegesen meghaladjuk.

A távtartókat keresztbetettük a lépcsőfokokon és hosszába a kábeleket. A fűtőkábelre a megrendelő által kért hosszúságú hidegvég messzebbről is biztosítja a megtáplálást. A hidegvégek egy kapcsolószekrényben kerülnek összekötésre a betáplálással, ahol a vezérlőegység is található. A vezérlő mágneskapcsoló segítségével végzi a ki-és bekapcsolást. A vezérlés érzékelőit is a lépcsőn kell elhelyezni, az érzékelő kábeleinket pedig csövet tenni, hogy azok szükség esetére cserélhetőek maradjanak.

A fűtés természetesen csak akkor kapcsolódik be, amikor egyszerre hideg is van, és hó is esett. Addig marad bekapcsolva, míg vagy megemelkedik a hőmérséklet, vagy leolvadt a felületről a nedvesség. Ehhez tökéletesen működik az EBERLE típusú termosztátunk.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatja el.

A Kossuth téri lépcsőlejárat több, mint 10 méter széles, de csak kétoldalt, a korlátok mellett, mintegy 2 méter széles részt kellett megfűteni elektromos fűtőkábel által – energiatakarékosság miatt. Hiszen havas időben a látogatók úgyis a korlátok mentén közlekednek, ahol látják, hogy nem havas, jeges a lépcső.

Cégünk és az állandó ellenállású elektromos fűtőkábel is jól remekelt!

Cégünk nagyon büszke arra, hogy hozzájárulhatott az igazán szépre sikerült tér kialakításához, egy fontos, a személyi biztonságot szolgáló megoldással.

Köszönő oklevél - KÉSZ Építő és Szerelő Zrt.
Köszönő oklevél

A KÉSZ Építő és Szerelő Zrt., mint a projekt generálkivitelezője, Magyar Termék Nagydíjat kapott a Kossuth Lajos tér kialakításáért, és elismeréseképpen köszönő oklevelet küldött a Czinege és Fiai Kft.-nek a munkálatokban való részvételükért.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/futokabel-a-kossuth-teren/feed/ 0
Elektromos fűtéstervezői program: Te milyet használsz? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/#comments Wed, 22 Jul 2015 07:39:57 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=492 Elektromos fűtéstervezői program: Milyet használsz?

A fűtéstervezői program az elektromos fűtési rendszerek gyártóinak szakértő tanácsadásával, tervező kollégák segítségével, és saját 12 éves szakmai tapasztalatunk alapján készült.

Tervezői szoftver az elektromos fűtésekhez
Tervezői szoftver az elektromos fűtésekhez

Ha még semmilyet, akkor itt az ideje, hogy megismerj egyet!

Második lépésben a tervezett értékekhez tartozó teljes anyaglistát – a vezérlő elemekkel együtt – is megkaphatod, ami egyszerű Excel táblázatként beilleszthető a legtöbb szokásos kiírásba.

A fűtéstervezői program használatával egy szakmailag vállalható, konkrét kalkulációt készíthetsz – az alábbi tervezési feladatokhoz – úgy, hogy közben időt és energiát takarítasz meg!

Ez az a segédlet, ami nem kerül pénzedbe, de időt és energiát takarít meg neked!

Töltsd le a programot: letöltés

A tapasztalataidról pedig számolj be blogunkban!

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/elektromos-futestervezoi-program/feed/ 1
Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése ajánlott? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/#respond Wed, 22 Jul 2015 07:29:54 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=487 Nyomsávfűtés vagy az egész felület fűtése inkább ajánlott?

Ismered annak a sofőrnek a történetét, aki azelőtt ért a kocsijával a garázsba, mielőtt annak felnyílt volna az ajtaja? (A megoldást a végén árulom el…)

Látszólag egyértelmű a dolog: elég csak a nyomsávfűtés beüzemelése, hiszen ott megy az autó kereke, a többi nem számít. Világos, hogy kisebb területet olcsóbb üzemeltetni, a bekerülés is kevesebb. Ez szimpatikus a megrendelőnek, így a terveket is így kéri. Mit ajánljon jó szívvel a tervező?

Egyértelmű a válasz: a felület teljes fűtését!

Miért? 10 éve járok vásárokra, és számtalanszor hallgattam végig magabiztos érdeklődőket, akik megmagyarázzák, miért elegendő csak a nyomsávot fűteni. Pár kérdést szoktam feltenni, és a magabiztosság hamar elillan.

Mik ezek a kérdések?

  • Milyen széles nyomsávra gondol most?
  • elég lesz ez akkor is, ha autót vált?
  • Tolatva is végig tud jönni minden családtagja a nyomsávon?
  • Íves lehajtónál is tudja tartani minden kerékkel a nyomsávot?
  • Ha orral ált be a garázsba és kifelé menet a garázs előtt „Y” fordulót tesz, meg lehet határozni a ki-behajtás és a forduló nyomsávjait? (ezen kérdés után szoktam megkérni az érdeklődőt, rajzolja ugyan már le a sávokat, mert ha le tudja rajzolni, megígérem, oda teszem a kábeleke.t)

Hamar kiderülnek a következők:

  • Előre még egyenesen lemegyek a nyomsávokon, de tolatva már nem látom a kocsiból őket. (egyes családtagok egyenesen sem képesek végigmenni a sávokon)
  • Dupla garázsnál a lehajtó tetején még nem tudom melyik oldali hely lesz szabad
  • Íves lehajtónál az útépítő oldaldőléssel készíti az utat, ami azt eredményezi, hogy a sávok közötti maradék hó olvadozás után a már lefűtött részre ráfagy, amin a kocsi megcsúszhat.
  • a nem fűtött területen a hó elolvadhat, az olvadékvíz ráfolyik a már leolvasztott részre és – mivel a fűtés már végzett – visszafagy. Ebből származik sok baleset.
Sok esetben nem ajánlatos kizárólag a nyomsáv fűtése.

Még egy plusz ellenérv a nyomsávfűtés ellen:

A nyomsávok közötti területen a hó fűtés nélkül csak olvadozik , a víz lefolyik a kövek közé az ágyazó homokba, ahol kifagyhat. A jég duzzadása megemeli a térkövet, az út hullámossá válhat, ami balesetveszélyes.

Szerintem, aki a terveiért a felelősséget is vállalni szokta, az csak igen indokolt esetben tervez nyomsávfűtést.

A címbeli kérdésre a megoldás: Ő az, aki csak nyomsávot fűtött.

Ide vonatkozó oldalunkon tájékozódjon a témában és szóljon hozzá az ügyhöz!

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/nyomsavfutes-vagy-teljes-felulet-futese-2/feed/ 0
Hónyomásmérő: Kinek jelent óriási segítséget? https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/ https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/#comments Wed, 22 Jul 2015 07:24:28 +0000 https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/?p=484 A hónyomásmérő jelentősége
Hónyomásérzékelő rajz - elektromos fűtés
Hónyomásérzékelő rajza

Az idei tél zord és csapadékos. A folytonos hómennyiség a korábbiakkal együtt egyre nagyobb nyomással nehezedik a tetőkre. Azt sem tudhatjuk pontosan, kell-e félnünk, ugyanis néha a hírekből tudomásunkra jut egy-egy olyan katasztrófa, melyben épületszerkezetek károsodtak a hó terhe alatt: jégkorongpálya tetőszerkezete, általános iskola teteje szakadt be. Ez a veszély – noha kisebb eséllyel, mint a hófödte magas hegyek között -, de sajnos minket is fenyegethet.

Nézzük meg, mi a megoldás…

Tudom, hogy korábban már írtam a hóterhelés veszélyeiről, de a jelenleg is aktuális problémára kifejlesztettek egy újabb megoldást, amiről kötelességem tájékoztatni mindenkit.

Emlékszünk, pár éve hasonlóan sok hó esett, ami rendkívüli terhelést jelentett főként a nagyobb, lapos tetős épületekre. Sajnos egy pár épület teteje be is szakadt. Az építészek mosták kezeiket, mert az épületek a szokásosan várható hóterhelésre voltak statikailag tervezv . Sajnos erről a hó mit sem tudott, és a szokásosnál több esett…

Itt egy táblázat, ami tájékoztatást ad, vajon mekkora súly nyomja most a tetőt a hó miatt?

A hó fajtája Sűrűség kg/m3 Levegőtartalom %
szűzhó 10-30 97-99
porhó 30-60 94-97
tapadó hó 60-150 85-94
finomszemcsés hó 100-300 70-90
préselt hó 150-300 75-85
régebben hullott hó 200-600 50-80
csonthó 600-800 20-40
lebegő hó, zúzmara 200-300 70-80
jég 800-900 80-120

Most is csak esik, egyre növelve a tetők terhelését. Csak azért nincs 50 cm a hóréteg vastagsága, mert időnként kicsit megolvadt, de az olvadékvíz megfagyva még nyomja a tetőt, és az idei télen ez különösen jellemző.

Mi ad biztonságot?

A villamos fűtéseket gyártók kifejlesztettek egy egyszerű megoldást, amit bármely meglevő épületnél alkalmazhatunk, ez pedig a hó- és olvadéknyomás érzékelő tányér.

Hónyomásérzékelő tányér
Hónyomásérzékelő tányér

Maga az érzékelő  500 mm átmérőjű, 20 mm vastag érzékelő lap, melyet a lapostetőn kell elhelyezni, azokra a helyekre, ahol a legnagyobb a valószínűsége a hó összetorlódásának. Illetve a legészakibb lefolyó közelébe, mert az itt esetleg megrekedt olvadékvíz is súlyos terhet jelenthet. A vízmenetes, UV-stabil és időjárásálló rétegek közötti optikai szál érzékeli a tányérra nehezedő nyomásváltozást, és képes az előre beállított terhelés elérésénél jeladásra.

Hónyomásérzékelő tányér teherbeállítása
Hónyomásérzékelő tányér teherbeállítása

Az így beállított alsó küszöbérték elérésekor a rendszer egy sárga lámpa segítségével figyelmeztetést ad, majd, ha a felső határértéket is eléri a terhelés, akkor piros lámpa, vagy kürt bekapcsolásával ad vészjelzést. Ekkor el kell kezdeni a hó letakarítását, hogy ne következhessen be a katasztrófa. A rendszerhez opcionálisan egy GSM modul is tartozik, amely mobiltelefonon továbbítja a riasztást.

A hónyomásmérő szenzor beépítését érdemes minden lapos, vagy kis lejtésű tetőre a tervezőnek javasolni. Jelentősen növelve ezzel az épületek biztonságát.

A hónyomásmérő előnyei:

1.) kopásmentes,

2.) non-contact mérési elv száloptikás technológiával,

3.) egyszerű telepítés.

A kiépítési és üzemelési költségek elenyészőek, így bárkinek csak javasolni tudom a hónyomásmérő alkalmazását új és meglévő épületeken.

Kérem, a pontos felhasználásról érdeklődjön elérhetőségeinken!

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromosfűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

[contact-form-7]

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)

]]>
https://elektromosfutes-tervezoknek.hu/blog/honyomasmero-kinek-oriasi-segitseg/feed/ 1