X

Hóterhelés mérő: Hova és miért érdemes tervezned?

A legfontosabb gondolat: a bajt mindig jobb megelőzni, mint sem a bekövetkeztekor kétségbeesni. Lehet, hogy a legforróbb nyári napon olvasod ezt a részt, de tervezőként a munkádat évtizedekre szóló felelősséggel kell végezned. Szinte minden télen olvashatunk olyan nagyobb lapos tetővel rendelkező épületről, ami a hó rendkívüli terhelése miatt beszakadt. Az építészek mosták kezeiket, mondván, hogy az épületek az általánosan várható hóterhelésre voltak statikailag tervezve. Sajnos erről a hó mit sem tudott, és a szokásosnál több esett.
A legfontosabb gondolat: a bajt mindig jobb megelőzni, mint sem a bekövetkeztekor kétségbeesni.

Lehet, hogy a legforróbb nyári napon olvasod ezt a részt, de tervezőként a munkádat évtizedekre szóló felelősséggel kell végezned. Szinte minden télen olvashatunk olyan nagyobb lapos tetővel rendelkező épületről, ami a hó rendkívüli terhelése miatt beszakadt. Nem volt hóterhelés mérő, ami jelezhette volna a bajt. Az építészek mosták kezeiket, mondván, hogy az épületek az általánosan várható hóterhelésre voltak statikailag tervezve. Sajnos erről a hó mit sem tudott, és a szokásosnál több esett.

Tudom, hogy villamos tervezőként nem feltétlenül vagy statikus, de a megrendelőnek felhívhatod a figyelmét erre a veszélyre, és megmutathatod a következő biztonságot garantáló, egyszerű megoldást. Előnye, hogy a megrendelőnek pénzt takarít meg az épület használatának teljes idejére. Ugyanis a SAS-307 típusú hóterhelés mérő kiépítésével nem kell a tetőbeszakadás ellen biztosítást kötni, és ezen biztosítás – egyre növekvő – költségét az épület teljes használati ideje alatt fizetni. A javaslatod tehát – a megrendelőnek – nem költség, hanem egy visszatérülő beruházás!

De nézzük miről is van szó!

Minden lapos tetőt adott teherbírásra terveznek, amely teherbírás egy részét – rendszerint – le is foglalják a különböző légkezelő hűtő/fűtő berendezések. Ám ezen a kalkuláción sajnos sokszor kívül esik az a tény, hogy időnként a vártnál több hó hullik. Ennek egy része a napsütés hatására megolvad – az olvadék azonban rendszerint nem tud lefolyni – éjjel pedig visszafagy, ezért szemmel nem lehet megállapítani az aktuális terhelés mértékét. Biztonságból, a katasztrófa elkerülésére sokszor idő előtt hozunk költséges intézkedéseket. A hóterhelés mérő azonban figyelmeztet a szükséges beavatkozásra. Alkalmazása megóv a felesleges kiadásoktól, és védelmet biztosít a lehetséges baleset ellen. Talán nem véletlen, hogy az első vevőink svédek voltak, akik sokat adnak a biztonságra.

Te sem gondolnád, mekkora súlya van a hónak, jégnek!

A porhó súlya még csak 30-60 kg/m3, azonban pár nap múlva – a hókristályok közül kiszorul a levegő, így pedig a súlya a tízszeresére nő: 300-600 kg/m3. A megfagyott olvadékvíz súlya már 900 kg/m3 körül van – ami ráadásul a hó alatt van, és sokszor nem is látszik.

Az egyszerű szemrevételezés tehát nem ad biztonságot, nem eredményez megalapozott döntési helyzetet. Erre fejlesztették ki a villamos fűtéseket gyártók a hó- és olvadékvíz terhelés mérőt, amit bármely lapos, vagy kis lejtésű tetővel rendelkező épületnél alkalmazhatunk.

A SAS-307 rendszer a tetők hóterhelésének ellenőrzésére szolgál, hogy az véletlenül se haladhassa meg a kg/m2-ben megadott, az adott tetőre engedélyezett terhelést.

Hogyan működik a hóterhelés mérő?

A rendszer 3 érzékelő tányérból, és a központi kiértékelő elektronikából áll. Az egyenként 500 mm átmérőjű, 20 mm magas érzékelő tányérokat a tetőn – vízszintesen – kell elhelyezni. Azokra a helyekre, ahol a legnagyobb a valószínűsége a hó összetorlódásának, illetve az összefolyók közelébe, mert az esetleg itt megrekedt, jeges olvadékvíz is súlyos terhet jelent. A tányérokat jelkábel köti össze a központi egységgel. A központi egység – a folyamatos működés érdekében – szünetmentes áramellátást igényel. A kezelés, a beállítás az értékek kijelzése, a tényleges állapot, valamint a zavarjelzés a központi egység érintőképernyőjén történik, illetve jelenik meg.  A beállításhoz a megfelelő súlyadatok az építési tervben találhatók.

A beállított értékek elérésekor a rendszer előbb figyelmeztetést, és ha a felső értéket is eléri a terhelés, akkor vészjelzést (hang és fényjelzés) ad. Ez utóbbihoz opcionálisan, egy GSM modul is tartozik, amely akár 10 mobiltelefon számra továbbítja a riasztást. Ekkor célszerű kiüríteni az épületet és megkezdeni a hó eltakarítását.

Tervezőként abban is tudsz segíteni, mi történjen a hóval. A hó és jég lehordása a tetőről nagyon nehézkes, hosszadalmas, sok veszélyforrást rejt. Sokszor a hó – épület melletti – elhelyezése is problémás lehet, ha az épületet utcák, közterület veszi körbe. A javaslatom, hogy olvasszuk le a havat a tetőről. A lapos tetőkön úgy is ki van alakítva a csapadékelvezetés, ebbe kell fűtőkábelek segítségével leolvasztani a havat, jeget. Nem szükséges a teljes tetőt fűtéssel ellátni, elegendő lehet a csapadékelvezetők felett, 50-60 cm széles „fűtőkábelhálót” kialakítani, ami megolvasztja a havat, és levezeti az olvadékvizet. Ha ez a háló nem lenne képes elegendő terhet elvezetni, akkor is könnyebb a kábelekre lapátolni a havat, mint lehordani a tetőről. Az 50-60 cm széles fűtőfelületen a teljesítményt 220-250 W/m2–re célszerű tervezni. Ezen „fűtőháló” kialakítása és működtetése sokkal kisebb költség, mint állandó készenlétben tartani egy „hólapátoló és szállító” brigádot.

Hóterhelésmérő

A központi vezérlő képes a fűtés bekapcsolására, leállítani pedig kézzel is le lehet, ha megszűnik a vészhelyzet, hiszen nem szükséges „szárazra fűteni” a tetőt. A rendszer sémája itt megtekinthető.

A tervezés a következőkből áll:

Kell egy 230 V-os földelt betápvezeték, valamint szünetmentes áramforrás a központi egységhez. Az áramfelvétel 1 Amper alatt van. A központi egységet valahol épületen belül, fagymentesen, az épületüzemeltető által felügyelhetően kell elhelyezni. A központi egységhez tartozik egy 3 színű – zöld, sárga, piros – fényoszlop, ami a színek változásával jelzi a beavatkozás szükségességét. Ezt a fényoszlopot oda kell elhelyezni, ahol állandó porta vagy biztonsági szolgálat van. A három mérőtányértól a jelkábeleket a központi egységhez meglévő kábeltálcán, vagy betontuskókra szerelve vezetik be. A mérőtányérokhoz – és a központi egységhez is – 4 mm2 keresztmetszetű, zöld/sárga földelő vezetéket is ki kell húzni. A mérőtányérok villámvédelméről gondoskodni kell, valamint javaslok minden tányérhoz egy-egy kb. 600 x 600 mm-es, 600 mm magas keretet, amely megakadályozza, hogy valaki rálépjen a szenzorra, amikor az a hó miatt nem látszik.

A SAS-307-es berendezés előnye, hogy egyszerű a telepítése, a kiépítési és üzemelési költsége pedig elenyésző. Így minden tervezőnek csak javasolni tudom a hóterhelés mérő betervezését.

Praktikus ötletek tervezőknek – MOST INGYEN!

Amennyiben úgy érzed, szeretnél időről-időre fejlődni a szakmádban, hogy mindig a legjobb tudásod szerint állhass ügyfeleid rendelkezésére, iratkozz fel ingyenes tanulmánysorozatunkra. A sorozatban széleskörűen beszélünk az elektromos fűtések felhasználhatósági területeiről, közérthetően, mégis szakmailag magas szinten.

Az adatvédelmi nyilatkozatunkat erre a linkre kattintva olvashatod el.

Kövess minket Facebookon!

Az alábbi linkre kattintva beléphetsz privát Facebook csoportunkba, melyben friss, aktuális és hiteles híreket olvashatsz – illetve válaszokat kaphatsz a kérdéseidre is.

Error: (#100) Tried accessing nonexisting field (with_tags) on node type (PagePost)